• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gero žmogaus turi būti daug?

Jei esate pernelyg apkūnus, rizikuojate susirgti hipertonija, išemine širdies liga, ateroskleroze, cukriniu diabetu. Keturiasdešimtmečių mirtis nuo infarkto tapo įprastu reiškiniu.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis, kol neiškyla jokių bėdų dėl sveikatos, mano, kad galima valgyti viską, ko "reikalauja" organizmas. Bet jei organizmas nori tik rūkytos dešros, aštrių keptų patiekalų? Vadinasi, sveikata gali sutrikti labai greitai. Maistas turi būti subalansuotas ir kuo įvairesnis.

REKLAMA

35 metų 70 kilogramų žmogaus norma - 2 500-2 600 kkal. Jo racione turi būti 100 gramų baltymų, 100 gramų riebalų, 350-400 gramų angliavandenių. Be abejo, būtini ir mikroelementai, vitaminai, ląsteliena. Atsisakyti negalima nė vieno iš šių elementų.

Svarbu ir cheminė maisto sudėtis. Pusė baltymų turi būti gyvulinės, pusė - augalinės kilmės. Riebalų: 70 procentų gyvulinės, 30 procentų - augalinės kilmės. Angliavandenių (kurių yra cukruje, meduje, duonoje, kruopose) - ne daugiau kaip 70-100 gramų per dieną. Įrodyta, kad jei iš karto suvalgoma daug saldumynų, tai 30 procentų jų nusės svorio pavidalu organizme.

REKLAMA
REKLAMA

Atliktų tyrimų duomenimis, 63 procentai suaugusiųjų valgo tik du kartus per dieną - truputį rytą ir iki soties vakare. O tai - tikra katastrofa. Fermentinė sistema, kuri svarbi maistui įsisavinti, paprasčiausiai nepajėgi susidoroti su pernelyg dideliu maisto kiekiu, tad valgant retai, bet po daug galima labai greitai susigadinti medžiagų apykaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik valgant 6 kartus per dieną virškinimo sistema veikia ritmingai. Pusryčiai ir priešpiečiai -30 procentų, pietūs - 40 procentų, pavakariai ir vakarienė - 30 procentų dienos kalorijų normos.

Manoma, kad patiekalai iš miltų - patys kenksmingiausi, kad nuo jų labiausiai tunkama. Tačiau iš tikrųjų grūdinės kultūros ir patiekalai iš jų - patys sveikiausi, nes juose yra būtinų organizmui medžiagų. Tačiau kai pagardiname grietinėle, taukais, tada ir storėjame. Tačiau nereiškia, kad reikia graužti, pavyzdžiui, sausus makaronus. Išvirkite juos vandenyje ir pagardinkite pienu ar pomidorų padažu. Duoną reikėtų valgyti rupią (su skaldytais grūdais).

REKLAMA

Koks idealus žmogaus svoris?

Ši problema labiausiai rūpi moterims. Dėl to jos turi daugiausia nemalonumų. Kadangi net pats žodžių junginys "idealus svoris" yra paprasčiausias absurdas, visos normos, jei jums daugiau kaip 30 metų, negalioja. Tačiau yra ir mokslinis supratimas - "kūno masės indeksas". Norėdami jį gauti, turime kūno svorį padalinti iš ūgio kvadratu.

REKLAMA

Norma laikoma, jei gavote 20-25. Jei indeksas 25-30, vadinasi, turite antsvorio, o jei daugiau nei 30, esate nutukęs.

Kodėl vieni valgo kiek nori ir nestorėja, o kiti nuolat laikosi dietų ir vis tiek kenčia nuo per didelio svorio? Energingesni, aktyvesni, judresni žmonės "sudegina" kolorijų perteklių. Tai priklauso ir nuo charakterio, ir nuo paveldimumo, ir nuo... profesijos. Aišku viena: kai tik pajutote, kad pradedate pilnėti, turite arba apriboti suvartojamų kalorijų kiekį, arba daugiau dirbti fiziškai. O geriausia - ir tai, ir tai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galima suliesėti vartojant madingus vaistus nuo nutukimo? Nežymiai galima. Tačiau vėl tapsite apkūnesnis, kai tik nustosite tuos brangius vaistus vartoti.

Seniai žinoma, kad nutukimas - bevalių, kuriems paprasčiau išgerti tabletę nei rytais pasimankštinti, liga.

Yra labai daug dietų. Kurią pasirinkti?

Reikėtų pasirinkti tą, kuri pagrįsta klasikiniais racionalaus dietinio maitinimosi principais.

8 val. Būtina suvalgyti vieną baltyminį patiekalą (gabalėlį virtos mėsos ar žuvies, varškės - kuo liesesnės ir nesaldintos). Galima pasitenkinti truputėliu grikių ar avižų košės, išgerti puodelį nestiprios kavos ar arbatos su pienu.

REKLAMA

11 val. Obuolys, kriaušė, koks kitas vaisius ar stiklinė šviežių sulčių. (Geriau rinktis tamsiai žalias daržoves, o vaisius - geltonai oranžinius. Juose gausu vitaminų, beta karotino ir kitokių naudingų medžiagų. Vitaminingiausi - ankštiniai pipirai, o daugiausia vitamino C - citrusiniuose vaisiuose. Bet mums priimtiniausi agurkai, morkos, obuoliai. Idealiausios - kopūstų ir morkų salotos.)

REKLAMA

14 val. Pusė dubenėlio vegetariškos sriubos (sintetiniai sultiniai, grybų sriuba - griežtai draudžiami), truputėlis virtos mėsos ar žuvies (kepti patiekalai netinka), daržovių garnyras arba stiklinė šviežiai sunktų sulčių. Galima suvalgyti ir griežinėlį citrinos, išgerti truputėlį nesaldinto kompoto. Vietoje cukraus galite vartoti saldikius (geriausia - aspartamą). Druskos kiekį taip pat apribokite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartkartėm, jei norite, suvalgykite obuolį. Alkio jausmą numalšinsite keliais nesaldžiais džiūvėsiais.

17 val. Galite pasiruošti daržovių (be riebalų!) troškinio, kruopų košės ar ko nors iš varškės. Išgerkite nesaldžios arbatos.

Paskutinį kartą galite valgyti ne vėliau kaip 21 val. Nedidelis sumuštinukas (be sviesto!) bus kaip tik. Gerai išgerti stiklinaitę lieso kefyro arba pasukų, sugraužti obuolį.

REKLAMA

Dabar žavimasi organizmo (žarnyno) išvalymu. Ar tai reikalinga? Sveikam žmogui tai nereikalinga. Jei kasdien normaliai tuštinatės, vadinasi, organizmas išsivalo pats. Jei į šį procesą pradedame kištis, galime jį suardyti.

Ar naudingos iškrovos dienos? Be abejo. Tačiau tik savaitgaliais. Iškrovos dienomis reikia valgyti (pasirinktinai) vaisius, varškę, gerti kefyrą.

REKLAMA

"Išsikrauti" galima net valgant mėsą.

Išsivirkite 400 gramų liesos mėsos, padalinkite į 5 porcijas ir su daržovėmis per dieną suvalgykite. Skysčių neribokite.

Lygiai taip pat galite padalinti 400 gramų varškės arba 1,2 litro kefyro. Kai kuriems patinka ištisą dieną (kartą per savaitę) gerti tik mineralizuotą vandenį. Tai irgi gerai.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rodo praktika, iškrovos dienomis žmogus netenka dvigubai daugiau svorio nei nuolat laikydamasis dietos. O jei, be iškrovos dienų, žmogus reguliariai sportuos - efektas garantuotas.

Kadangi maitinimasis - pagrindinis medžiagų apykaitos proceso reguliuotojas, teisingai maitinantis galima geriau nei vaistais išsigydyti daugelį ligų. Sveikai širdžiai per parą reikia perpumpuoti apie 7 tonas kraujo. Jei kūno masė didesnė 10 kilogramų, širdžiai jau tenka 10-11 tonų krūvis ir ji nualinama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų