Irena ZUBRICKIENĖ
Meile vaikams ir ištikimybe išrinktiesiems nuo seno garsėjusios čigonų (romų) moterys vis sparčiau pamina tautos tradicijas bei moralines vertybes. Taip mano Marijampolėje gyvenanti romų atstovė Vaida Adomaitytė (50 m.), į Marijampolės teismą kreipusis dėl savo dukters Luyzos Adomaitytės (29 m.), turinčios mažametį sūnų, neterminuoto motinos valdžios apribojimo.
Vienišos motinos vaikas
Luyza Adomaitytė sūnaus Valdo, kuriam dabar pusšeštų metų, susilaukė būdama neištekėjusi. Oficialiai neįteisinta, tačiau ir ne paslaptis, kad berniuko tėvas - Romanas (28 m.), gyvenantis Marijampolėje, anksčiau ne kartą viešai įvardytas esąs Luyzos sugyventinis. Mažasis Valdas nuo gimimo augo močiutės namuose, kuriuose kartu gyveno ir jo mama Luyza. 2001-ųjų pavasarį sugyventiniai, nuomodamiesi butą viename Marijampolės centre esančių daugiabučių, pateko į teisėsaugininkų akiratį kaip narkotikus vartojanti ir jais prekiaujanti pora (Luyza už tai jau buvo teista ir 1995-aisiais). Po vienos sėkmingos pareigūnų operacijos Luyza ir Romanas buvo sulaikyti su įkalčiais ir apkaltinti narkotikų laikymu bei platinimu. Anot Vaidos, nuo tada jos dukra Luyza tapo retas svečias namuose ir visiškai apleido savo mažylį - jį tiesiog numetė motinai. Teismas Romanui paskyrė 90 parų arešto, o Luyzai - pusantrų metų laisvės apribojimo bausmę. Abu sugyventiniai liko laisvėje.
- Pas mus ji ateina tik kaip į svečius - net nežinome, kada tikėtis ir laukti, - pasakojo teisme Vaida. - Nematome jos ištisomis savaitėmis, net mėnesiais. Aš, motina, net nežinau, kur Luyza įsikūrusi, kur ir su kuo leidžia dienas ir naktis, neturėdama jokio darbo, kur jos ieškoti prireikus. Ji tapusi visiškai abejinga ir neatsakinga, išsiblaškiusi. Praradau viltį, kad duktė, būdama kvaišalų įkalintas ligonis, kada nors pasveiks, todėl nebepasitikiu ja, kad galėtų užauginti sūnelį. Būna blaivių dienų, kartais net savaičių, bet jos labai retos.
Teisme - nuomonių priešprieša
Į teismą kreipusis Vaida Adomaitytė prašė dukters motinystę sūnelio atžvilgiu apriboti neterminuotai - tai yra visam laikui. Civilinę bylą nagrinėjusi teisėja Joana Zaržeckienė ieškovei priminė, kad yra ir švelnesnių priemonių, taikomų motinoms gegutėms: galima tik laikinai atskirti vaiką nuo nerūpestingos motinos ar apriboti motinos valdžią tam tikram laikui ir laukti prabundant gimdytojos širdies. Tokios nuomonės buvo ir Marijampolės vaikų teisių apsaugos skyriaus (VTAS) darbuotojai, tikinę, kad Luyza anksčiau niekada nebuvo patekusi į jų akiratį. Vaikų teises ginantys ir visokių gyvenimo atvejų per savo darbo metus matę specialistai netgi įtarė, kad ponios Vaidos kreipimasis į teismą gali būti jos ir dukters Luyzos gerai apgalvotas triukas, kaip nuolat turėti užtikrintą pajamų šaltinį. Esą anūko oficialia globėja tapusi močiutė gautų valstybės teikiamą nemenką globos pašalpą (500 litų), kuri būtų Vaidos bei Luyzos, neturinčių jokio darbo, "alga".
- Močiutė gyvena tvarkingai, turi būtiniausias buities sąlygas, todėl net nėra abejonių, kad mažajam Valdui jos namai ir toliau bus šilčiausia pastogė, - sakė teisme VTAS darbuotojas Gintautas Pajaujis. - Tačiau ar tai reiškia, kad mažyliui reikalinga oficiali globa? Iki šiol mūsų skyrius neturėjo duomenų, kad Luyza yra kvaišalų įkaitė, ligonis.
Teisme buvo kalbama ir apie tai, kad ponia Vaida, Luyza ir jos sūnelis neretai kartu vaikšto po miestą, nuotaikingai bendrauja, tad suabejota, ar tikrai Luyza mėnesiais nuklysta nuo motinos namų. Beje, teismo posėdyje Luyza nedalyvavo. Ji tik pateikė prašymą bylą nagrinėti be jos ir pareiškė sutinkanti su beveik visais motinos reikalavimais. Atsakovė paprieštaravo tik dėl alimentų - darbo ir pragyvenimo šaltinio neturinti Luyza pareiškė negalėsianti mokėti sūnui po 125 litus kas mėnesį.
Prireikė psichiatro komentarų
Visus taškus šioje įtartinoje Luyzos ir Vaidos istorijoje sudėliojo į teismą pakviestas žinomas Marijampolės psichiatras Arūnas Jasionis. Medikas patvirtino, kad Luyza yra keletą kartų kreipusis vienkartinės pagalbos dėl savo ligos, tačiau gydytis atsisakiusi esą dėl jėgų stokos. Anot mediko, moteriai konstatuota priklausomybė nuo kvaišalų. Specialistas akcentavo, kad gydytis pats nenorintis narkomanas - degraduojantis, kriminalinės ateities neišvengsiantis (kvaišalus gamins, vartos, prekiaus) sunkus ligonis. A. Jasionio teigimu, narkomanija suardo asmenybės struktūrą - taigi tokie tėvai neabejotinai turi neigiamą įtaką vaikų auklėjimui. Esą savaiminis tokio ligonio pasveikimas būtų tikras stebuklas.
Įdomu tai, kad pirmą kartą Luyzai medikų prireikė tik tada, kai po teisėsaugininkų operacijos pakvipo baudžiamąja byla, antrą kartą - po ilgos pertraukos, kai moteris laukė teismo nuosprendžio, trečiąjį - kai jos motina prakalbo apie motinystės apribojimą. Atrodytų, kad visi Luyzos vizitai pas medikus buvo iš anksto apgalvoti ir tikslingi. Kaip ir sūnelis, kuriuo (įkyriai peršasi tokia mintis) tarsi manipuliuojama: kai reikėjo išsisukti nuo gresiančios teismo bausmės, Luyza vos prieš metus buvo įvardyta kaip mažametį vaiką auginanti vieniša motina, o kai parūpo valstybės parama, sūnus tapo nebereikalingas...
Verdiktas - vaiko naudai
Po teisme ekspertu tapusio gydytojo A. Jasionio išvadų Marijampolės teismas, paisydamas gimdytojos dėmesio stokojančio vaiko interesų, priėmė sprendimą neterminuotai apriboti Luyzos Adomaitytės motinos valdžią jos mažamečio sūnaus atžvilgiu. Beniuko globėja bus paskirta jo močiutė Vaida. Teismas nurodė, kad Luyza privalo kas mėnesį mokėti alimentus sūnui išlaikyti. Kaip "Akistatai" sakė VTA skyriuje, globėja turės dar kreiptis į teismą ir dėl berniuko tėvo - jis turi būti oficialiai nustatytas ir padėti išlaikyti sūnų. Skyriaus darbuotojai neslėpė nuolat domėsiąsi Vaidos ir jos globotinio gyvenimu - vaikas privalės lankyti mokyklą ir būti aprūpintas.
- Mūsų skyriuje Luyzos atvejis buvo tikra sensacija, nes iki šio nebuvo tekę apriboti motinos valdžios nė vienai čigonų tautybės moteriai, - sakė "Akistatai" ilgametė Marijampolės VTAS darbuotoja Rūta Šaknaitienė. - Nuo seno vyravo nuomonė, kad romai savo vaikų neapleidžia.
Romų visuomenės centre, įsikūrusiame Vilniuje, korespondentei taip pat patvirtino, kad motinos valdžią čigonų tautybės moterys praranda itin retais atvejais - be gimdytojų priežiūros likusius vaikus stengiasi išlaikyti artimesni ar tolimesni giminės. Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 3 000 romų. Dauguma jų - daugiavaikių, nelengvos buities varginamų šeimų atstovai. Nemaža dalis čigonų - mažaraščiai, tebeklajojantys iš vienos gyvenamosios vietos į kitą, gyvenantys be reikiamų dokumentų. Galbūt tai irgi savotiška kliūtis oficialiai rūpintis beglobių, apleistų vaikų likimu, bylinėtis teismuose ir siekti valstybės teikiamos nemenkos paramos.