XVIII - XIX amžiuje, kai bažnytinė moralė tapo nebe tokia griežta, imta kiek atviriau kalbėti ir rašyti apie vyriškąją potenciją. Apie moterų poreikius tokio pobūdžio knygelėse ir brošiūrose nebūdavo nė užsimenama. Tad nieko stebėtina, kad dauguma vyrų savo intymųjį gyvenimą pradėdavo viešnamiuose arba su tarnaitėmis. Toks startas, suprantama, nelikdavo be pasekmių vėlesniame vedybiniame gyvenime, kuriame seksas buvo prilyginamas tik grynai fiziniam kontaktui.
Politikų ir ekonomistų postringavimai apie potenciją iškraipė požiūrį į ją ir kenkė ištisoms vyrų kartoms. Pavyzdžiui, vokiečių mokslininkas Eferetsas XX amžiaus pradžioje pareiškė, jog vyrui per visą jo gyvenimą privaloma (!) - nei daugiau, nei mažiau - 5 400 sėklos išsiveržimų, ir apie šį nesuprantamą ir neteisingą rodiklį apraizgė ištisą teoriją apie "teisingą" vyro intymųjį gyvenimą: lytinis susilaikymas jaunystėje suteikia galimybę aktyvesniam gyvenimui sulaukus senatvės. Tokia teorija absurdiška tiek žvelgiant iš moralinės, tiek iš fizinės pusės. Tačiau laikas bėga ir, sukorusi ilgą ir nelengvą bandymų bei klaidų, seksualinės revoliucijos ir nusivylimų kelią, žmonija susidarė savo nuomonę apie intymius santykius.
Kas vyksta iš tikrųjų?
Dauguma vyrų lytinį gyvenimą pradeda būdami 17-19 metų. Pradžioje jis dažnai būna nereguliarus, su ilgesniais susilaikymo periodais (kol romanas rutuliojasi) ir audringais intymiais susitikimais, kai draugystė perauga į artimesnius ryšius. Šiame amžiuje daugelis vyrų gali tą pačią naktį turėti pakartotinius lytinius santykius. Santuokoje intymus gyvenimas tampa reguliaresnis; iš pradžių dažni, kone kasdieniai lytiniai santykiai vėliau tampa retesni. Pasiekiamas toks ritmas, kokiu žmogų apdovanojo pati gamta. 30-35 metų vedę vyrai lytiškai santykiauja maždaug 2-3 kartus per savaitę, pakartotinų aktų praktiškai nebūna. Sulaukę 50 metų sutuoktiniai mylisi vidutiniškai 2 kartus per savaitę, šešiasdešimtmečiai - 1 kartą, dar vyresni - dar rečiau. Tačiau tuo pat metu beveik pusė vedusių vyrų iki šių rodiklių "netraukia". Apie 25 procentai sutuoktinių porų lytinius santykius turi rečiau nei kartą per mėnesį, o 10 procentų sutuoktinių intymiu gyvenimu mėgaujasi kartą per pusmetį ar dar rečiau. Amerikiečiai mokslininkai atliko tyrimus su daugeliu retai lytiškai santykiaujančių vyrų ir padarė išvadą, kad jų potencija nė kiek ne mažesnė nei tų, kurie lytiškai santykiauja 2 kartus dažniau.
Kodėl vieniems "sekasi", o kiti jaučiasi nuskriausti?
Be abejo, vyriškoji galia šiek tiek nulemta ir pačios gamtos. Lygiai kaip vieni žmonės būna stiprūs ir greiti, atkaklūs ir ištvermingi, taip ir potencija pirmiausia priklauso nuo žmogaus fizinių duomenų. Tačiau reikšminga ir tai, kokiomis sąlygomis vyras augo, kaip gyvena, su kuo bendrauja. Aišku, viršyti savo gamtos suteiktas galių ribas negali niekas, bet fiziškai stiprus, sveikas vyras turi daugiau šansų gerus rezultatus lovoje pademonstruoti bet kokiame amžiuje. Silpna sveikata, alkoholis, narkotikai, rūkymas, nutukimas - visa tai tikrų tikriausi potencijos priešai. Deja, vyrai dažnai nekreipia dėmesio į savo sveikatą, kol procesas pasistūmėja per daug toli ir prireikia rimto medikų įsikišimo. Tačiau neigiamą poveikį potencijai turi praktiškai visi susirgimai. Juk bet koks negalavimas verčia žmogų sukaupti dėmesį tik į skaudamą vietą, o ne galvoti apie malonumus.
Didžiausi priešai
Suprantama, jei žmogus ilgus metus kuo nors serga, nieko nepakeisi, tačiau su kokiu užsidegimu patys žalojame savo sveikatą! Alkoholis ir rūkymas lydi mus nuo jaunystės. Nenoras kreiptis į gydytojus dėl vieno ar kito negalavimo taip pat gerokai apsunkina tolesnį gyvenimą, o neretai kenksmingos sąlygos darbe - tikras šiuolaikinių vyrų potencijos žudikas.
Pirmuosius pavojingų potencijai profesijų sąraše, ko gero, reiktų įrašyti vairuotojus ir automėgėjus. Nuolatinis kratymasis duobėtais keliais gali sutrikdyti kraujotaką lytiniuose organuose, sukelti prostatos uždegimą ir drauge susilpninti erekciją bei troškimą. Be to, nekreipdami dėmesio į perspėjimus, vairuotojai artimai kontaktuoja su benzinu. Net jei neįvyksta ūmus organizmo apsinuodijimas, benzino garai, patekę į kraują, ryškiai sumažina vyro lytinį pajėgumą. Stipriai rizikuoja ir poledinės žūklės mėgėjai, "ruoniai", liejyklų darbininkai, šachtininkai ir daugelis kitų.
Neigiamai potenciją veikia ir antsvoris, kurį turi, deja, daugelis vyrų. Mat riebalinis audinys "degina" hormonus, o nereikalingas svoris - tai padidinta apkrova širdžiai, kraujagyslėms, raumenims.
Vienas iš pačių didžiausių potencijos priešų - alkoholis. Senovės gydytojai sakė: "Vynas sukelia geismą, tačiau atima galimybę jį įgyvendinti." Alkoholis aptemdo protą, "atpalaiduoja" geismus, tačiau tuo pat metu žudančiai veikia stuburo smegenų centrus, kurie "vadovauja" erekcijai ir sėklos išsiveržimui.
Dar sunkiau vyrams, vartojantiems narkotikus. Lytinio gyvenimo atžvilgiu nėra silpnų arba stiprių narkotikų. Visi jie turi neigiamą poveikį. Netgi tie, kurie daugelyje šalių laikomi tradiciniais netgi tarp paauglių (marihuana, hašišas), gana greitai visiškai ir nepataisomai sunaikina potenciją.
Didžiulį vaidmenį vaidina ir gausybė psichologinių faktorių. Netgi jaunystėje, kai vyras degte dega aistra, kai, rodos, pasiruošęs sueičiai bet kuriuo metu, šalta ir nesupratinga moteris gali viską pražudyti. Santuokiniame gyvenime - savi ypatumai. Mintis, kad visos šeimyninės problemos sprendžiamos lovoje, tėra pasaka. Iš tikrųjų blogi santykiai su žmona neleidžia vyrui visiškai atsipalaiduoti ir susijaudinti. Apvilta žmona savo ruožtu nepadės partneriui ir, gali būti, padarys viską, kad dar labiau apsunkintų jam intymųjį gyvenimą. Todėl, matyt, teisingai sakė senovės kinai, kad svarbiausia - patenkinti moterį. O ar tai įmanoma, jei tu nemyli jos, o ji nemyli tavęs?
Neretai potencijos sumažėjimo priežastis yra neurozės. Tai ir nuolatinė įtampa, konfliktai darbe, nemalonumai dėl vaikų, pinigų stygius, nesaugumas - visa tai trukdo normaliam lytiniam gyvenimui: vyras negali pilnai atsipalaiduoti, dėl to neįvyksta normali erekcija, vyras išsigąsta, jog negalės patenkinti žmonos, ir taip patenka į užburtą ratą: bijau, jog nieko neišeis, o neišeina, nes bijau.
Taigi galima sakyti, jog vyro potencija priklauso nuo gamtos suteiktos galios, sveikatos, alkoholio ir narkotikų vartojimo, santykių su artimu žmogumi. Trumpai tariant, potencija - tai bendros vyro sveikatos išraiška.
Vyro potencija - moters rankose
Deja, iki šiol daugelis vyrų savo potenciją vertina remdamiesi grynai fiziniais duomenimis - lytinių organų dydžiu, sueities dažnumu ar trukme, greitai ar lėtai įvyksta erekcija. Tai netiesa. Potenciją paprasčiausiai galima įvertinti kaip galimybę patenkinti moterį. Kitaip tariant, vyro potenciją vertina moteris. Viskas priklauso nuo nuostabaus ir paslaptingo meilės jausmo, išreiškiamo žodžiais ir poelgiais. Mylinti moteris, dovanojanti vyrui švelnumą ir dėmesį, žymiai padidina jo potenciją, o vyras turėtų jai atsakyti tuo pačiu - švelnumu ir glamonėmis. Moteris gali būti seksuali ir aistringa su silpnu ir nepatyrusiu vyru, o šalta ir uždara su pačiu geriausiu meilės meno žinovu. Viskas priklauso nuo jos nuotaikos ir meilės. Taip jau gamtos sutvarkyta, jog vyrui labiau reikia lytinio akto, o moteriai - švelnumo ir glamonių. Beveik 40 procentų moterų didesnį malonumą suteikia glamonės nei sueitis, o 6 procentai pirmenybę teiktų vien tik glamonėms. Svarbiausia - tarpusavio supratimas ir tolerancija. Tai pagrindinė ir svarbiausia potencijos dalis.
Potencijos sumažėjimo priežasčių daug, jos įvairios, tad ir vieno vaisto "nuo visų impotencijos rūšių" nėra, ir būti negali. Geriausia priemonė potencijai stiprinti - medžiagos, normalizuojančios bendrą sveikatą. Polivitaminai, nedidelės biostimuliatorių dozės, įsisenėjusių ligų gydymas, treniruotės ir grūdinimasis - teisingiausias kelias potencijai atstatyti. Įdomų potencijos normalizavimo būdą siūlė senieji Kinijos gydytojai. Jie patarė kalbėtis su savo organu, glostyti jį, žaisti, rodyti jam dėmesį ir linkėti sėkmės.
Dažnai taikoma sutuoktinių sekso terapija. Padedami gydytojo, partneriai mokosi lytinio artumo metu elgtis taip, kad galėtų kuo labiau atskleisti vienas kitam savo jausmus, troškimus ir galimybes.
Didesnę priklausomybę nuo moters pajunta vyresnio amžiaus vyrai, sulaukę 60-70 metų ir likę vieni. Jie neretai kuria naują šeimą. Tačiau dažniausiai toks žingsnis potencijai atstatyti nebūna sėkmingas.
Tačiau neverta gyventi įsitvėrus vienintelės minties apie savo potenciją ir galimybes lovoje. Argi neturite kitų teigiamų savybių? Atraskite save darbe, kūryboje, bendravime su aplinkiniais. Potencija pasireiškia ne atsitiktiniuose ryšiuose. Ji klesti abipusėje, didelėje meilėje.