• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gali apsieiti ir be mobiliųjų telejonų

"Akistata", BNS

Už policininko rankos sulaužymą bausmę atliekantis Aivaras Avilis praėjusią vasarą Kalėjimų departamentui pateikė keletą pageidavimų. Pravieniškių 3-iuosiuose pataisos namuose, kur jis atlieka bausmę, yra įrengti taksofonai. Jie nuteistojo netenkino, nes jais naudojantis pigiau galima skambinti bendrovės "Teo LT" tinkle, jis norėtų ir mobiliojo ryšio operatorių patarnavimų. Dar A.Avilis pageidavo, kad pataisos įstaigos parduotuvė prekiautų mobiliųjų telefonų kortelėmis ir būtų galimybė papildyti turimas sąskaitas.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteistojo manymu, nesudarant sąlygų laisvai pasirinkti telefono ryšio operatorių, pažeidžiamos jo konstitucinės teisės. Jį taip pat labai nuvylė neigiamas atsakymas dėl galimybės naudotis elektroniniu paštu. Gavęs Informacinės plėtros komitetui adresuotą, tačiau pagal kompetenciją persiųstą A.Avilio skundą, Kalėjimų departamentas atsakė, kad Bausmių vykdymo kodekse nuteistiesiems nenumatyta teisė pasirinkti telefono ryšio operatorių, naudotis internetu, elektroniniu paštu ir kitomis elektroninio ryšio priemonėmis. Tada A.Avilis paprašė teismo pripažinti Kalėjimų departamentą kaltu dėl papildomų išlaidų bendraujant su artimaisiais tik "Teo LT" operatoriaus tinklais, nes skambinti jiems iš taksofono į mobiliuosius telefonus jam brangiai atsieina. Jis norėjo, kad jam būtų priteista 500 litų turtinės ir 140 tūkst. litų neturtinės žalos, nes negalėdamas naudotis elektroniniu paštu, jis negalįs kiekvieną dieną rašyti artimiesiems laiškų.

REKLAMA

A.Avilis tvirtino, kad patiria nuostolius, nepatogumus, dvasinius išgyvenimus, santykių su artimaisiais pablogėjimą, bendravimo su žmona ir vaikais atitolimą, draugų praradimą ir kt.

Šie argumentai teismo neįtikino. Paskambinti telefonu - Bausmių vykdymo kodekse numatyta specialioji nuteistųjų teisė. Telefoninių pokalbių skaičius priklauso nuo to, kuriai grupei yra priskirtas nuteistasis.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų vasarį į pataisos namus atvykęs A.Avilis pateko į paprastąją grupę, todėl skambinti telefonu jis gali kartą per savaitę. Iki 2006 metų sausio 1 dienos, kol dar nebuvo įsigaliojęs Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymas, tokia teisė šiam nuteistajam būtų suteikiama tiktai kartą per mėnesį. Telefoninis pokalbis limituojamas - jis negali trukti ilgiau kaip 15 minučių. Tačiau dėl svarbių aplinkybių įstaigos vadovas gali leisti vieną kartą paskambinti papildomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuteistajam paskambinti leidžiama, jeigu jis tuo metu yra mokus arba naudojasi ryšio paslauga kalbėti telefonu kito abonento sąskaita. Lėšų savo sąskaitoje neturintys nuteistieji gali pataisos įstaigos administracijos prašyti pašalpos, o ją gavę - naudoti pinigus pokalbiams telefonu bei pašto išlaidoms. Taksofono kortelėmis be apribojimų prekiauja įstaigos parduotuvė, be to, paštu ar per pasimatymus nuteistieji jų gali gauti iš artimųjų ar draugų.

REKLAMA

Į mobiliuosius telefonus galima skambinti ir iš taksofono, nors fiksuoto ryšio operatorius tokius pokalbius įvertina brangiai. Ne paslaptis, kad dalis nuteistųjų, būdami už grotų, sugeba gauti ir mobiliųjų telefonų.

2006 metais Pravieniškių 3-iųjų pataisos namų pareigūnai aptiko ir paėmė (ir mėginant perduoti, ir jau patekus į teritoriją) 136 mobiliuosius telefonus ir 80 SIM kortelių, o visų Lietuvos kalinimo įstaigų pareigūnai - atitinkamai beveik 2900 ir 2300.

REKLAMA

Kalėjimų departamentas sako, kad šie telefonai ir šis ryšys nuteistiesiems reikalingas tikrai ne socialiniams ryšiams palaikyti, gerinti santykius su šeimos nariais ir artimaisiais, neprarasti saitų su draugais.

Vilniaus apygardos administracinis teismas konstatavo, kad nėra pagrindo pripažinti, jog Kalėjimų departamento ir Pravieniškių 3-iųjų pataisos namų pareigūnai neveikė taip, kaip pagal įstatymus privalėjo veikti. Kadangi tenkinti kalinio reikalavimo dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo nėra pagrindo, teismas pataisos namų kliento skundą atmetė kaip nepagrįstą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Marijampolietis 35 metų A.Avilis teistas 4 kartus. Pastarąjį sykį laisvę jis prarado dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo. Už tai, kad sulaužė ranką tarnybines pareigas einančiam policijos pareigūnui, Kauno miesto apylinkės teismas, prijungęs neatliktos bausmės dalį pagal ankstesnį nuosprendį, jį 3 metams ir 11 mėnesių pasiuntė už grotų.

REKLAMA

Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino Pravieniškių 3-iųjų pataisos namų administracijos prašymą ir iš A.Avilio šiai įstaigai priteisė išlaidas, kurias ji turėjo bylinėdamasi su savo klientu.

Po šios teismo nutarties pareigūnams nušvito viltis, kad su savo kalinimo įstaigomis nuolat besibylinėjančių nuteistųjų ir suimtųjų entuziazmas gerokai priblės, kadangi šiuos kliautininkus, kaip socialiai remtinus, teismai paprastai atleisdavo nuo kitiems piliečiams privalomo žyminio mokesčio. Pareigūnams gaila beprasmiams ginčams sugaišto laiko ir tam išleistų biudžeto pinigų.

Pravieniškių 3-iuosiuose pataisos namuose bausmę atlieka vyrai, anksčiau jau atlikę laisvės atėmimo bausmę, pavojingi recidyvistai, taip pat tie, kuriems teismas skyrė arešto bausmę. Šiuo metu čia yra apie puspenkto šimto tokių asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų