• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gaisravietės tapo politinio mūšio arena

Motina prisiglaudė prie keturių savo vaikų ir sušnabždėjo: "Aš jus myliu". Šeima apsikabino paskutinį kartą - po kelių minučių ir motina, ir vaikai žuvo gaisro liepsnose. Neabejojama, kad tokių tragiškų istorijų priblokštus graikus siaubas kankins dar ilgai.

REKLAMA
REKLAMA

Per gaisrus, kuriuos šiaip ne taip jau pavyko sutramdyti, šalyje žuvo 64 žmonės. Minėtosios šeimos apanglėjusius kūnus ugniagesiai rado vienoje vietoje - šeima mirė apsikabinusi. Dauguma kitų žuvusiųjų sudegė neatpažįstamai. Beveik visų jų tapatybei nustatyti prireiks DNR tyrimų.

REKLAMA

Liepsnojo pusė Graikijos

Graikijos televizijos nuolat rodė šiurpius reportažus iš gaisro niokojamų vietų. Kameros užfiksavo, kaip ugnis apsupa namus ir juos sunaikina. Tie, kurie spėjo, pasiekė keltus, plaukiančius toliau nuo pražūtingų liepsnų. Pavėlavusiųjų laukė baisiausias likimas. Dėl stipraus vėjo ugnis plito taip greitai, kad žaibo greičiu apėmė visą vakarų Peloponeso pusiasalio dalį, priartėjo prie Atėnų.

REKLAMA
REKLAMA

Graikijoje neabejojama, kad pragaištingas liepsnas įžiebė ne numesta nuorūka ar nebaigęs rusenti laužas. Gaisrai, kurie šėlo net 42 vietose, prasidėjo vienu metu.

"Tai negali būti sutapimas", - pareiškė Graikijos ministras pirmininkas Kostas Karamanlis, šalyje paskelbęs nepaprastąją padėtį ir 3 dienų valstybinį gedulą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kairė puola dešinę

Graikijos policija sulaikė net 32 žmones įtariamus padeginėjus šalies miškus. Kalbama, kad padegėjai, premjero įvardyti kaip ekstremistai, veikia žemės spekuliantų užsakymu. Pats premjeras įsitikinęs, kad padėgėjų tikslas - nutraukti rinkimų kampaniją. Rugsėjo 16 dieną Graikijoje turėjo įvykti pirmalaikiai rinkimai. Dabar jau aišku, kad rinkimų, bent jau rugsėjo mėnesį, tikriausiai nebus. Tačiau gaisrų įtaka rinkimų rezultatams gali būti milžiniška, nes iš ugnies gniaužtų ištrūkę graikai pirmiausia pliekia šalies valdžią. Vyriausybė šią vasarą jau buvo kaltinama, kad laiku nesureagavo į mažesnius gaisrus. Vėlų pirmadienio vakarą centrinėmis Atėnų gatvėmis jau žygiavo triukšminga kairiųjų aktyvistų minia, kuri šaukė: "Vyriausybei laikas trauktis".

REKLAMA

Tūkstančiai liko be pastogės

Pervargusiems ugniagesiams į pagalbą atskubėjo kolegos iš Europos Sąjungos ir Rusijos. Nepaisant jų pastangų pragaištingi gaisrai sunaikino 183 tūkst. 990 hektarų miškų.

Graikijos ministras pirmininkas Kostas Karamanlis padėkojo užsienio lėktuvų ir sraigtasparnių įguloms, kovojusioms su liepsnų pragaru. "Jūsų buvimas čia yra solidarumo, paguodos ir vilties ženklas", - sakė jis.

REKLAMA

Europos Sąjungos (ES) vertinimu, šią vasarą Graikijoje pelenais virto Liuksemburgo dydžio teritorija (apie 269 tūkst. hektarų). Du trečdaliai šio ploto sudegė per gaisrus, kilusius praėjusį penktadienį. Pirminiais duomenimis, ugnis visiškai arba iš dalies sunaikino 110 kaimų.

Tūkstančiai žmonių liko be pastogės, kai kurie jų neteko savo pragyvenimo šaltinio. Dėl aplinkui besimėtančių sudegusių žvėrių maitų baiminamasi epidemijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Karamanlis paragino graikus būti solidarius. Atsižvelgiant į šią "nacionalinę tragediją", negali likti vietos politiniams ginčams, sakė jis.

Vyriausybė benamiams ir tiems, kurie neteko galvijų, alyvmedžių ir citrusinių medžių giraičių, pažadėjo skubią 200 milijonų eurų pagalbą. Be to, kiekvienam benamiu bus skirta 3 000 eurų. Kiekviena namo netekusi šeima gaus po 10 000 eurų. Numatyti beprocenčiai kreditai.

REKLAMA

Baiminamasi naujų katastrofų

Po miškų gaisrų Graikijoje ir Italijoje Europos Sąjunga (ES) baiminasi skaudžių padarinių šiose šalyse. ES aplinkos komisaras Stavros Dimas vokiečių laikraščiui "Die Welt" sakė, kad regionui gresia naujos katastrofos.

REKLAMA

"Jei pradės lyti, gali kilti potvyniai, nes sudegusi žemė yra tokia sausa, kad lietaus vanduo tiesiog negalės susigerti", - kalbėjo jis. Visi turi būti pasirengę tokiam atvejui, įspėjo komisaras.

Miškų gaisrus jis pavadino rimta našta klimatui. "Prarasti ne tik didžiuliai miškų plotai, į orą pateko daug kenksmingo anglies dvideginio", - pažymėjo jis. Padegėjus, kurie Graikijoje ir Italijoje sukėlė didelę dalį gaisrų, ES komisaras pavadino "klastingais nusikaltėliais", kurie turi būti griežčiausiai nubausti. "Miškų gaisrų padaryti nuostoliai yra didesni nei spėta", - sakė S. Dimas. Žala yra ne tik ekonominė. Gaisrai turės ir ilgalaikių socialinių padarinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų