Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas nemano, kad Europos Sąjungos (ES), Rusijos bei Lietuvos derybos dėl Rusijos piliečių tranzito per Lietuvos teritoriją pateko į aklavietę ir yra įsitikinęs, kad susitarimą pavyks pasiekti.
"Aš nemanau, kad derybos pateko į aklavietę. Jos kaip tik šiek tiek pasistūmėjo į priekį", - sakė Seimo narys. Anot jo, buvo ypač svarbu pasakyti Rusijai, jog vadinamojo "realaus laiko" režimo nebus, nes tai prieštarauja Šengeno sutarčiai.
Pagal "realaus laiko" principą, iš geležinkelio kasų Rusijos atstovai interneto tinklu susisiektų su Lietuvos duomenų bazėmis, kuriose gautų patvirtinimą, ar galima keliautojui parduoti bilietą. Nei ES, nei Lietuva nesutinka su tokiu siūlymu, tačiau Rusija pageidauja, kad dokumentų tikrinimas neužtruktų ilgesnį laiką.
G. Kirkilo manymu, Rusija tik "toliau mėgina mūsų pozicijos tvirtumą". "Tai yra tik derybinis manevras - ne daugiau", - tvirtino Seimo narys. Jis neabejoja, kad Rusija nusileis ir sutiks su anksčiau pasiektu susitarimu, tačiau tai bus padaryta tik "pačią paskutinę minutę".
Lapkričio mėnesį Rusijos ir ES vadovai pritarė planui, pagal kurį nuo šių metų liepos 1-osios tranzitu per Lietuvą vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti supaprastintus kelionės dokumentus, kuriuos gauti bus paprasčiau nei vizas. Be to, sutarta, kad Rusija ratifikuos sienos su Lietuva sutartį, pasirašytą dar 1997 metais, bei pasirašys readmisijos susitarimą.
Jau nuo vasario 1-osios per Lietuvą vykstantiems Rusijos piliečiams nebegalioja Sovietų Sąjungos pasai, kuriuose nėra Rusijos pilietybę patvirtinančio antspaudo, taip pat kariniai bilietai bei vaikų gimimo liudijimai, jei jie keliauja be tėvų.
Tokia tvarka įvedama siekiant, kad Rusijos gyventojų tranzitas per Lietuvą nesutrukdytų šaliai įsijungti į Šengeno erdvę. Planuojama, kad tai turėtų įvykti 2007 metais.
ELTA