Siekdama užkirsti kelią neteisėtai įsigyto cukraus pakavimui ir pardavimui Lietuvoje, Finansų ministerija siūlo vieną iš prevencinių priemonių - uždrausti ūkio subjektams pakuoti cukrų į didesnes negu 20 kilogramų pakuotes. Apribojimas nebus taikomas gamintojams ir cukraus tarifinę kvotą gavusiems importuotojams.
Atitinkamus Cukraus įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso papildymus numatyta svarstyti artimiausiame Vyriausybės posėdyje.
Pažeidusius nustatytą cukraus laikymo, pakavimo ir realizavimo tvarką siūloma bausti nuo 100 Lt iki 5 tūkst. Lt bauda su cukraus konfiskavimu, priklausomai nuo neteisėtai laikomo, pakuojamo ar realizuojamo produkto vertės.
Finansų ministerija pranešime spaudai teigia, kad jos atlikta cukraus mokesčio pajamų sumažėjimo priežasčių analizė išryškino krintantį cukraus vartojimą Lietuvoje ir augančius cukraus neteisėto įvežimo mastus.
Pernai cukraus vidaus rinkoje parduota 20,6 tūkst. tonų mažiau nei užpernai. Viena iš pagrindinių to priežasčių - didėjanti šio produkto kontrabanda. Muitinės ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba pernai sulaikė per 440 tonų nelegaliai įvežamo cukraus, o 2001 m. pasienio ir muitinės postuose jo sulaikyta 92 tonos.
Tyrimas parodė, kad postuose paprastai sulaikomos smulkios kontrabandos būdu gabenamos cukraus siuntos, o stambesnės gabenamos aplenkiant muitinę ir nelegaliai kertant valstybės sieną. Tikėtina, kad vėliau kontrabandinis cukrus fasuojamas įvairiose bendrovėse ir parduodamas. Nemaža dalis cukrų pakuojančių įmonių deklaruoja mažus išfasuoto cukraus kiekius ir nuostolingą veiklą. Todėl tai stiprina abejones dėl tokių įmonių veiklos skaidrumo.
Per devynis praėjusių metų mėnesius buvo sulaikyta 237,5 tonos cukraus, o 2001 metais sulaikyta cukraus kontrabanda siekė tik 92 tonas.
ELTA