Čekams pritarus šalies narystei Europos Sąjungoje (ES), centrinė Europa po pusę amžiaus trukusio padalijimo bus suvienyta, o ES turės padėti skurdesnėms savo kaimynėms iš buvusio komunistinio bloko, teigia analitikai.
Šeštadienį pasibaigus dvi dienas trukusiam referendumui paaiškėjo, kad čekai tarė tvirtą "taip" ir tapo septintąja iš dešimties šalių, pritarusių stojimui į bloką 2004-aisiais.
Iš viso už narystę ES pasisakė 77,3 proc. čekų - daug daugiau, nei buvo prognozuojama.
Įsijungti į šį Europos šalių klubą kartu su čekais jau sutiko ir kitų centrinės Europos šalių gyventojai - vengrai, lenkai, slovakai, slovėnai.
Referendumas jau įvyko šiauriau esančioje Lietuvoje, o rugsėjį dėl stojimo į ES balsuos Estijos bei Latvijos gyventojai.
Kartu su šiomis šalimis ES narėmis 2004-aisiais taps Malta bei Kipras.
Politikos analitiko Ivano Gabalo teigimu, Centrinės Europos valstybėms "baigėsi istorinė epocha, prasidėjusi po to, kai buvo pasirašyti Jaltos protokolai".
Jaltos konferencijoje 1945 metais SSRS, JAV ir Didžiosios Britanijos lyderiai nusprendė įsteigti okupacijos zonas Vokietijoje, taip pat susitarė dėl įtakos zonų Europoje.
I.Gabalo teigimu, Čekija, kaip ir kitos buvusio sovietinio bloko šalys jau "beveik baigė perėjimo į rinkos ekonomiką reformas", pradėtas po komunizmo žlugimo 1989-aisiais.
Prahos universiteto profesorius Pavelas Černochas mano, kad ES senbuvėms teks pademonstruoti solidarumą su šalimis naujokėmis. Pasak jo, čekai baiminasi, jog išnykus sienoms su Vakarų Europa, šalyje gali smarkiai išaugti kainos.
"Tai reiškia, kad Vakarų Europa turi būti pasirengusi pademonstruoti solidarumą su rytais ir teikti finansinę paramą", - teigė P.Černochas.
I.Gabalo teigimu, ES kol kas negali tikėtis, kad naujosios narės bus vienos svarbiausių ES biudžeto pildytojų.
Pasak I.Gabalo, ES naujokėms "šiuo metu reikia milžiniškų investicijų į žmogiškuosius resursus, tai yra į švietimą ir gyvenimo kokybės gerinimą".
Buvusio Čekijos prezidento Vaclavo Havelo patarėjo Jiri Pehe (Jiržio Pehės) teigimu, vienodai stiprus pritarimas buvo reiškiamas visuose šalies regionuose, visose amžiaus grupėse.
Tarp pritariančiųjų buvo ir vyresni nei 60 metų pensininkai, kurie tikrai turi ką prarasti dėl ES plėtros - išlaidos socialinėms reikmėms greičiausiai didės, o išmokos joms mažės.
Toks visuotinis pritarimas, pasak J.Pehe, rodo, kad Europa yra Čekijos ateities kryptis.
BNS