Europos vaizdo žaidimų gamintojams šie metai yra rekordiškai sėkmingi dėl itin populiarių gaminių, tokių kaip "Kapinių plėšikė Lara Krof: tamsos angelas".
Tačiau vaizdo žaidimų pramonės darbuotojai negali būti ramūs dėl savo darbo vietų, nes didžiausios Europoje sektoriaus bendrovės "Eidos", "Ubi Soft" ir "Infogrames" didžiąją dalį veiklos perkelia į plačiausią pasaulio rinką - Šiaurės Ameriką. Be to, šios įmonės Rytų Europoje ieško aukštos kvalifikacijos, bet mažesniu darbo užmokesčiu pasitenkinančių programuotojų.
Kadangi didžioji dalis populiariausių vaizdo žaidimų yra susiję su Holivudo filmais, vis daugiau jaunų ir talentingų žaidimų kūrėjų persikelia dirbti į Pietų Kaliforniją.
Norėdamos sustabdyti protų nutekėjimą Didžiosios Britanijos vaizdo žaidimų bendrovės surengė "Londono žaidimų savaitę". Šio ne vieną milijoną svarų sterlingų atsieisiančio renginio data sutampa su Londone rugpjūčio 27-29 dieną vyksiančiu kasmetiniu ECTS žaidimų kūrėjų forumu. "Londono žaidimų savaite" siekiama paversti Didžiąją Britaniją Europos vaizdo žaidimų centru.
"Jau dabar sektoriui svarbu skirti didžiausią dėmesį, - sakė Europos laisvalaikio ir pramogų programinės įrangos kūrėjų asociacijos (ELSPA) generalinis direktorius Rogeris Bennettas (Rodžeris Benetas). - Vaizdo žaidimai - tai naujas laisvalaikio sektorius, kuris šturmuoja Jungtinę Karalystę, o galbūt ir visą pasaulį".
Ant kortos pastatyta išties nemažai. Rinkos tyrimų bendrovės "ScreenDigest" duomenimis, Vakarų Europos vaizdo žaidimų sektoriuje dirba 100 tūkst. žmonių, iš jų 20 tūkst. įdarbinti Jungtinėje Karalystėje. "Eidos", "Infogrames" ir "Ubi Soft" - visos plečia veiklą Šiaurės Amerikoje, norėdamos priartinti platinimo pajėgumus prie didesnės Jungtinių Valstijų rinkos. Europos bendrovės taip pat siekia, kad jų rinkodaros pajėgos būtų artimesnės Holivudo veikėjams, tikėdamosi sudaryti licencijų sutartis, kurios leistų kurti žaidimus pagal populiariausius filmus.
Be to, ypač Rytų Europoje, atsiranda vis naujų programavimo "karštų taškų", kurie aukštą kvalifikaciją gali pasiūlyti už mažesnę kainą. "Sudėtinga tikrovė yra tokia, kad dabar daugelis mūsų nepriklausomų kūrėjų vargsta, norėdami išlikti konkurencingi kitų šalių atžvilgiu", - teigė Didžiosios Britanijos vaizdo žaidimų kūrimo veteranas ir "Lionhead Studios" įkūrėjas Peteris Molyneux (Piteris Molino).
Pasak jo, susidomėjimas sektoriaus problemomis yra gerokai pavėluotas. P. Molyneux mano, jog Didžiosios Britanijos valdžios institucijos turėtų pasiūlyti mokesčių lengvatų ir subsidijų, kurios padėtų naujoms vaizdo žaidimų bendrovėms išlikti konkurencingoms. "Didžioji Britanija yra labai brangi vieta veikti vaizdo žaidimų bendrovei", - sakė ekspertas.
Didžiosios Britanijos vaizdo žaidimų sektorius smarkiai konsolidavosi. R. Bennetto duomenimis, nepriklausomų žaidimų kūrimo studijų skaičius šalyje sumažėjo nuo 200 dešimtojo dešimtmečio pabaigoje iki dabartinių maždaug penkiasdešimties.
Nors sektorius ir gali pasigirti rekordiškai dideliais pardavimais, arši konkurencija virto žvėriška. Norint sukurti šiuolaikišką žaidimą, reikia daugybės lėšų ir ne vienų metų darbo, todėl nesėkmė gali tapti pražūtinga ir kūrėjams, ir žaidimų leidybos bendrovėms. Dėl šių priežasčių Europai itin svarbus ECTS kasmetinis forumas, kuris pritraukia garsiausias sektoriaus bendroves. Pavyzdžiui, šiemetiniame renginyje "Viacom" valdomos MTV ir Suomijos mobiliųjų telefonų milžinės "Nokia" vadovai žvalgosi potencialių sandorių, kuriuos galėtų sudaryti su žaidimų mobiliesiems telefonams kūrėjais.
Vis labiau ginčijantis, kaip sektoriuje išlaikyti Europos įtaką, didžiausias dėmesys tikriausiai bus skiriamas šį rudenį pasirodysiantiems žaidimams, skirtiems tokiems pultams kaip "Sony" gaminamas "PlayStation 2", "Microsoft" kuriamas "Xbox" ir "Nintendo" siūlomas "GameCube". Analitikai prognozuoja, kad žaidimų pultų gamintojai gali dar labiau sumažinti savo produkcijos kainas, siekdami prieš Kalėdas padidinti mažėjančius pardavimus. Vieno analitiko nuomone, toks pultų gamintojų sprendimas taptų geriausia šios savaitės naujiena žaidimų kūrėjams.
“Reuters”-ELTA