Remigijus RAINYS
Nors Vyriausybė Vilniaus arkivyskupijai oficialiai grąžino Vilniaus antrajai griežtojo režimo pataisos darbų kolonijai priklausiusį vienuolyno kompleksą, tačiau kol kas perduoti tik du nedideli pastatai. Vienuolyne ir bažnyčioje dar ilgai šeimininkaus nuteistieji, nes dar tik baigiami remontuoti pastatai, sovietmečiu priklausę Gydymo ir darbo profilaktoriumui. Ateityje renovuotame penkiaaukštyje apsigyvens 350 nuteistųjų, nors šiuo metu kolonijoje bausmę atlieka 960 žmonių. Pasak kolonijos direktoriaus pavaduotojo Zdislavo Subočiaus, užbaigus visus darbus naujajame pastate bus įkurdinti bausmę atliekantys vyresniojo amžiaus žmonės ir invalidai, o kiti kaliniai bus išskirstyti po Alytaus ir Marijampolės pataisos darbų kolonijas. Į "europinę" koloniją griežtojo režimo bausmėmis nuteistus piliečius skirs Kalėjimų departamento pareigūnai, atsižvelgdami į jų sveikatą ir amžių, tad juokaujama, kad per kyšius čia įsitaisyti bus tikrai sunku. Nuteistieji gyvens erdviuose kambariuose po 2-8 žmones. Kiekvienam bus skirta ne mažiau kaip po 3 kvadratinius metrus ploto - lygiai tiek, kiek numato Europos Sąjungos standartai. Pagaliau išnyks dviaukštės lovos. Jas pakeis medinės, pagamintos Pravieniškių pataisos darbų kolonijoje. Ten pat gaminami ir kiti naujajai kolonijai skirti baldai - stalai, spintelės, kėdės. Dalis moderniškų kėdžių "zonoje" jau išbandomos - eksperimentuojama, ar jos patvarios. Kolonijos vadovai jau dabar mąsto, kaip reikės kuo ilgiau išsaugoti naujus baldus, nes, žinia, nuteistieji - ne patys rūpestingiausi valdiško turto tausotojai, todėl ateityje ketinama inventorių kiekvienam išduoti pasirašytinai - sulaužius ar sugadinus nuostolius teks padengti už savo pinigus. Kaliniai privalės saugoti ir savo kambarių sienas - jų nebus galima aprašinėti ar apklijuoti abejotinos meninės vertės paveikslėliais. Pagal Europos Sąjungos direktyvą kiekviename kambaryje bus radijo imtuvas ar televizorius, o ateityje kiekvienas kalinys galės naudotis ir savo personaliniu kompiuteriu.
Į ligoninės palatas, o ne į kameras panėšėsiantys kambariai nakčiai nebus rakinami, kiekviename aukšte ištisą parą budės po prižiūrėtoją ir auklėtoją. Nuteistiesiems įrengiami dušai ir higienos patalpos. Jau atlikta darbų už 1,5 milijono litų, tačiau reikia dar apie 2,5 milijono. Gavus reikiamą finansavimą, Zdislavo Subočiaus nuomone, įkurtuves būtų galima švęsti jau po dvylikos mėnesių. Naujuosius pastatus reikia aptverti tvora, dar neįruoštas maitinimo blokas, savo eilės laukia tik kosmetiškai paremontuotas būsimo Sveikatos priežiūros centro pastatas, kuriame bus trumpalaikių pasimatymų salė ir dešimt ilgalaikių pasimatymų kambarių. Naujoji kolonija neteks ne tik erdvaus kiemo, sporto aikštelės ir uždaros sporto salės, bet ir savo koplyčios, kuri dabar įrengta bažnyčios kupole. Patalpą religinėms apeigoms atlikti numatoma įrengti gyvenamajame penkiaaukštyje. Čia jau suremontuota susirinkimų salė, kurioje tilps visi kolonijos įnamiai.
Planuojama, jog dalis erdvės naujajame komplekse bus skirta Vilniaus miesto areštinei įrengti, tačiau nuteistiesiems aktualesnė užimtumo problema, o dirbtuvių plėsti neketinama. Šiuo metu kolonijoje gaminami stalai, seifai, šarvuotos durys, spygliuota viela, siuvami batai, nors jų kokybė ir nėra pakankamai gera. Neatsiranda verslininkų, kurie organizuotų gamybą ir, kas svarbiausia, suinteresuotų nuteistuosius, nes kol kas dirbama gana atmestinai, nors darbu administracija gali aprūpinti tik 30 procentų bausmę atliekančių piliečių, o norinčiųjų užsidirbti yra gerokai daugiau.