Euro zonos ekonominiam atsigavimui gresia dvejopa rizika - krintantys akcijų kursai ir kylantis bendrosios Europos valiutos kursas. Europos vertybinių popierių biržos nusmuko iki žemiausio lygio per šešerius metus, o euras ir toliau kyla. Tokia padėtis reiškia, jog jau išgaravo nauda, kurią turėjo užtikrinti Europos centrinio banko (ECB) praėjusią savaitę sumažintos palūkanų normos.
Finansavimo kaštai ir valiutų keitimo kursai dar įtaką skolinimosi sąlygoms, o dabartinė padėtis prilygsta palūkanų normų didinimui. "Goldman Sachs" skaičiavimais, nuo kovo 6 dienos, kai ECB nurėžė palūkanų normas ketvirčiu procento iki 2,5 procento, Europos akcijų nuosmukis prilygo normų pakėlimui 10 bazinių punktų.
"Paprastai akcijos Europai nėra tokios svarbios, tačiau, norint suvokti dabartinę padėtį, jos įgijo didžiausią reikšmę, - sakė "Goldman Sachs" Paryžiaus skyriaus ekonomistas Nikolas Sobčakas (Nicolas Sobczak). - Tikrai manome, kad krintantys akcijų kursai prilygsta finansinių sąlygų griežtinimui, todėl verslo ciklas yra toks neįprastas ir paskatins ECB dar labiau sumažinti palūkanų normas".
"Goldman Sachs" prognozuoja, kad šiemet euro zonos palūkanų normos bus nurėžtos iki 2 procentų.
Vis dėlto dabartinė padėtis yra visai ne tokia, kokios tikėtasi. Sustiprėjęs euras galėjo paskatinti ryžtingesnį palūkanų normų mažinimą ir suaktyvinti vidaus paklausą. Tačiau ECB šios galimybės neišnaudojo ir, jei to nepadarys, ekonomistų teigimu, gali kilti grėsmė šiemetiniam euro zonos ekonominiam augimui.
Padėtį dar labiau pablogino akcijų rinkų nuosmukis. Nieko baisaus, jei šia problema būtų taip pat lengvai atsikratyti, kaip nervingumu dėl galimo karo Persijos įlankoje. Tačiau abejojama ne Jungtinių Valstijų galimybėmis laimėti karą, o tuo, jog ekonominio augimo problemos nebus išspręstos nuvertus Irako lyderį Sadamą Huseiną (Saddam Hussein).
Todėl biržos gali neatsigauti po nuosmukio lygiai taip pat, kaip ir 2002-aisiais, kai džiaugsmą dėl Kabulo paėmimo užtemdė didžiausias akcijų kursų kritimas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
"Žmonės jau rengiasi pergalės pakilimui, - aiškino "Pictet Asset Management" turto valdytojas Timas Dėjus (Tim Day). - Tačiau problema yra ne tik karas, bet ir ekonominės perspektyvos bei struktūrinės problemos. Pokarinė aplinka bus labai sudėtinga".
Reuters-ELTA