• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Euro ėmė baimintis net ir jam prijaučiantieji

Ar Lietuva ateinančiais metais įsives eurą, priklauso tik nuo Europos institucijų. Briuselio nurodymus - vienu metu vytis Europos pragyvenimo lygį ir nedidinti kainų - įvykdyti praktiškai neįmanoma, todėl euro įvedimas gali nusikelti į vėlesnius laikus. Dėl to nei daugelis ekonomistų, nei paprastų žmonių nė kiek nepergyvena, nes dabar įvestas euras padarytų daugiau žalos nei naudos.

REKLAMA
REKLAMA

Kęstutis Glaveckas, Seimo narys:

- Atstovaujantiesiems turtingųjų sluoksnį po euro įvedimo bus labai gerai; viduriniojo sluoksnio atstovams - vidutiniškai; o didžiajai daugumai šalies piliečių - ką čia slėpti - bus, kaip sakoma, labai prasti popieriai... Psichologine prasme situacija smarkiai pasikeis visoje šalyje. Juk žmonės gaus pusketvirto karto mažesnį atlyginimą, o kainos parduotuvėse tikrai tokiu santykiu nesumažės. Mano nuomone, euro įvedimui šalis dar nėra pasiruošusi, tad kam taip skubėti? Juk jei euro neįsivestume dar 3 - 4 metus, nuo to šaliai tikrai nebūtų blogiau. Savų pinigų neskuba keisti Švedija, Britanija, Danija, o mes stačia galva puolame į Frankfurto, Europos Centrinio banko glėbį, kur tikrai ne visuomet Lietuvos atžvilgiu bus priimami palankūs sprendimai - jokia paslaptis, ten didžiausią įtaką darys ES "drambliai": Vokietija, Prancūzija, Italija... Jei, įsivedus eurą, mūsų šalyje, kaip Vokietijoje ar Italijoje, irgi prasidės ekonominis sąstingis, kuris rinkos ekonomikoje yra neišvengiamas (būna pakilimai, būna ir kritimai), tai tik dar labiau padidins žmonių nusivylimą euru...

REKLAMA

Irena Degutienė, Seimo narė:

- Pasiklausius specialistų, atrodo, jog, įvedus eurą, nieko ypatinga neturėtų įvykti. Mat yra priimtina nuostata, jog kainų apvalinimas bus atliekamas į mažėjimo pusę. Tačiau galvojant apie tai, jog gali pabrangti ir energetiniai resursai, ir elektra, ir dujos, neišvengiamai turėtų padidėti ir kainos, ne išimtis - turėtų brangti ir maisto produktai, kasdienio vartojimo prekės. Ir nors toks pabrangimas su euro įvedimu tiesiogiai nesiejamas, bet visa tai vyks euro įvedimo metu, žmonių perkamoji galia neabejotinai sumažės, jie patirs didelius nuostolius. Nesu bankininkė ar finansininkė, tačiau įžvelgiu tam tikrą baimę, jog eiliniai piliečiai nuo to gali nukentėti. Dėl to dauguma jų dabar ir yra taip sunerimę. Kita vertus, jei verslo santykiai vietoje nestovės, jei augs ekonomika, gerės investicinis klimatas, turėtų būti geriau ir žmonėms. Aišku, viskas priklausys nuo Vyriausybės politikos. Jei nebus laikomasi ekonomikos dėsnių - kylant kainoms, proporcingai nedidės atlyginimai, pensijos ar kitos išmokos - bus tikrai blogai... Išsakysiu savo - ne konservatorių partijos - poziciją: manau, kad skubėti, strimagalviais lėkti, dirbtinai mažinti infliacijos rodiklius ar "pritempti" euro įvedimui būtinus kitus kriterijus tikrai nereikėtų. Mano įsitikinimu, pasaulio pabaiga tikrai neištiktų, jei euro įvedimo data būtų nukelta tolimesniam laikotarpiui.

REKLAMA
REKLAMA

Guoda Steponavičienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentė:

- Procesai, kurie Lietuvoje vyksta ar vyks, nuo euro įvedimo nelabai priklauso. Antai kainų augimas yra susijęs su visai kitais veiksniais - ne su euro įvedimu. Po euro įvedimo pasikeis tik tai, kad nebeturėsime lito. Vadinasi, jei žmonės daug keliauja ar Europos Sąjungos šalyse turi verslo reikalų, nereikės keisti valiutos. Verslui, aišku, bus papildomų išlaidų, nes reikės pakeisti daug techninių dalykų. Tačiau esu įsitikinusi, jog euro įvedimas Lietuvoje turės daugiau ilgalaikes bendraekonomines pasekmes, susijusias su ekonomine politika, kuri žmonių tiesiogiai nepaliečia. Tai daugiau priklausys nuo to, kokią politiką vykdys Vyriausybė. Šia prasme pats euro įvedimas kaip veiksmas labai didelės įtakos žmonėms neturėtų turėti, tik, aišku, kai kas gali bandyti ant euro sukarti visus šunis. Pavyzdžiui, kai kas mano, jog, įvedus eurą, žymiai išaugs nekilnojamojo turto kainos. Kaip matome, pastaruoju metu tokio turto kainos auga, nors euro dar neturime. Aišku, nekilnojamojo turto kainos kyla ir dėl to, jog kai kurie žmonės mano, kad po euro įvedimo jis dar brangs. Bet juk visai nebūtinai taip ir turi būti! Kai stojome į Europos Sąjungą, buvo labai aiškios priežastys kainoms pakilti (pavyzdžiui, pasikeitė muitai). Keičiant valiutą tokių akivaizdžių veiksnių nėra. Vadinasi, jei atsitiks vienokie ar kitokie įvykiai šia linkme, euras tikrai nebus pagrindinė to priežastis. Žinoma, spekuliacijų šia tema, ko gero, irgi nepavyks išvengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valerija Reikertienė, Vilniaus miesto Motinos ir vaiko pensiono direktorės pavaduotoja:

- Neseniai buvau Latvijoje. Į šią šalį nuvykau vėlyvą metą, tad mokant už viešbutį kilo problemų, nes nebuvo kur išsikeisti pinigų. Tuomet viena sau pamąsčiau: turėtume eurą, būtų ramu... Tačiau kai pagalvoju, kad po euro įvedimo viskas labai pabrangs - kaip įvyko šalyse, kurios jau "džiaugiasi" šia valiuta, - darosi labai neramu. Mes, vidutiniokai, dar kaip nors išsiversime, bet ką darys pensininkai, studentai, jaunos šeimos? Bus tikra tragedija...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų