Būsimosios Europos Sąjungos (ES) narės, nepaisydamos Jungtinių Valstijų pozicijos, nusprendė pasekti 15 šalių bloko pavyzdžiu ir paremti prieštaringai vertinamą tarptautinį karo nusikaltimų teismą, antradienį (06.24) paskelbė ES pirmininkaujanti Graikija.
Vašingtonas tęsia mėginimus sudaryti dvišales sutartis daugiausiai su buvusiomis komunistinėmis ir besivystančiomis šalimis, kad jos įsipareigotų neišduoti Amerikos kareivių Hagoje įsikūrusiam Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT).
Nepaisydami, kad JAV boikotuoja teismą, praėjusią savaitę Graikijoje susitikę ES vadovai patvirtino savo įsipareigojimus TBT, kuris yra pirmas nuolat veiksiantis teismas, svarstysiantis bylas dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir genocido.
Antradienį paskelbtame Graikijos pareiškime sakoma, kad prie ES 2004 metais ketinančios prisijungti dešimt šalių, taip pat Bulgarija ir Rumunija, pasirašė susitarimą, kad jų nacionalinė politika dėl TBT atitiks ES suderintą poziciją.
Tiek dvylika šių šalių, tiek Europos laisvosios prekybos asociacijos narės - Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija - pažadėjo "užtikrinti, kad jų nacionalinė politika atitiks bendrą (ES) poziciją", teigiama pareiškime.
Praėjusių metų rugpjūtį Rumunija pasirašė susitarimą su JAV dėl jų piliečių imuniteto, tačiau Rumunijos parlamentas atsisakė ratifikuoti sutartį netylant griežtai ES kritikai.
Jungtinės Valstijos, griežtai prieštaravusios šio tribunolo steigimui, jau pasirašė susitarimus dėl imuniteto su mažiausiai 39 šalimis.
Vašingtonas būgštauja, kad TBT gali tapti politiškai motyvuotų bylų prieš jos piliečius kalve.
Manoma, kad TBT jurisdikcijos ir dvišalių susitarimų dėl imuniteto klausimas bus svarstomas trečiadienį Vašingtone vyksiančiame ES ir JAV viršūnių susitikime.
TBT pradėjo darbą praėjusių metų liepos 1 dieną, kai įsigaliojo vadinamoji Romos sutartis.
TBT uždavinys - teisti asmenis, atsakingus už genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karinius nusikaltimus, padarytus bet kurioje pasaulio šalyje po 2002 metų liepos 1 dienos.
Romos sutartį pasirašė 139 valstybės, daugiau kaip 70 jų šią sutartį jau ratifikavo. Sutarties nepasirašė tik Indija, Pakistanas, Indonezija, Irakas, Kinija ir Pakistanas.
AFP-BNS