Pasak dienraščio "The Guardian", Europos Sąjungoje (ES) gali būti daugeliui metų uždrausti genetiškai modifikuoti rapsai, nes Belgija atmetė atitinkamą paraišką, kurią pateikė Vokietijos bendrovė "Bayer CropScience".
Belgijos vyriausybė turėtų paraginti jos pavyzdžiu pasekti ir kitas ES šalis. Tikėtina, kad kitos valstybės narės taip ir padarys, nors teoriniu požiūriu "Bayer CropScience" bet kurioje iš jų gali pateikti naują paraišką.
Nepaisydami biotechnologijų įmonių spaudimo Belgijos ministrai paklausė savo patarėjų. Šie biologinio saugumo ekspertai plačiai naudojosi rezultatais, gautais per kelerius metus Didžiojoje Britanijoje vykdytus tyrimus. Tyrimai parodė, kad herbicidams atsparūs genetiškai modifikuoti rapsai mažina biologinę įvairovę.
Britų mokslininkai nustatė, jog tokių rapsų pasėliuose yra mažiau bičių ir drugelių nei tradicinių javų laukuose, kuriuose yra daugiau piktžolių ir laukinių augalų. Piktžolių sėklomis minta smulkūs žinduoliai ir paukščiai, kurie nuo šio maisto yra ypač priklausomi žiemą.
"Bayer CropScience" atstovas Belgijoje Henkas Josas sakė: "Esame rimtai susirūpinę dėl to, kaip Belgijos vyriausybė tai sprendė. Manome, kad sprendimą labai įtakojo Belgijos politika. Ekspertai atkreipė dėmesį į keletą nerimą keliančių aspektų, tačiau nurodė, jog užtikrinus tinkamą priežiūrą šiuos javus būtų galima auginti nedarant poveikio aplinkai".
Nors Belgijos pareigūnai priėmė sprendimą tik dėl vienos herbicidams atsparios rapsų rūšies, Europos žalieji tvirtina, kad sprendimas taps svarbiu precedentu, žemyne apsunkinsiančiu komercinį panašių rapsų auginimą.
Belgijos žaliųjų organizacijos "Greenpeace Belgium" atstovė Karen Simal teigė: "Tai - antausis biotechnologijų sektoriui ir aplinkos pergalė. Belgijos vyriausybė pripažino, kad genetiškai modifikuotų rapsų auginimas yra pavojingas aplinkai".
Tačiau belgai nusprendė leisti įvežti tokius rapsus ir juos perdirbti. Belgijos sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Karimas Ibourki (Karimas Iburkis) minėjo, jog importuotus rapsus ketinama naudoti kuro, o ne maisto produktų gamybai.
Vis dėlto aplinkosaugininkų organizacijos "Friends of the Earth" Europos skyriuje dirbantis Arianas Bebbas (Erianas Bebas) sakė: "Nesvarbu, ar genetiškai modifikuoti rapsai auginami Europoje, ar už jos ribų, jie pakenks aplinkai ir užterš tradicinį žemės ūkio sektorių. Nenuoseklu drausti auginimą, tačiau leisti importą".
Šiais metais ES šalys turės priimti sprendimus dėl daugybės biotechnologijų bendrovių paraiškų. Dvi panašias paraiškas dėl rapsų "Bayer CropScience" yra pateikusi Vokietijos vyriausybei. Tuo tarpu Belgijai ir Danijai jau artimiausiu metu reikės nuspręsti, ar leisti auginti genetiškai modifikuotus cukrinius ir pašarinius runkelius. Be to, daugelis ES šalių iš biotechnologijų bendrovių yra gavusios paraiškas dėl įvairių genetiškai modifikuotų kukurūzų auginimo.
"Belgijos sprendimas yra labai svarbus, - teigė britų organizacijos "Genewatch" atstovė Sue Mayer (Sū Mejer). - "Bayer" turėtų atsiimti visas kitas paraiškas dėl genetiškai modifikuotų rapsų auginimo Europoje, nes mokslininkai ir visuomenė akivaizdžiai laikosi jiems nepalankios nuomonės. Tai - dar vienas skaudus smūgis biotechnologijų sektoriui".
ELTA