Vilniuje vykusios informacinės mugės "Gyvenk ir dirbk Lietuvoje" metu į namus grįžtantiems emigrantams Lietuvos darbo birža (LDB) pateikė skaičius apie algas. Kovo mėnesį didžiausias šalyje siūlomas atlyginimas pardavimų vadybininkams siekė 5000 Lt, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojams - 4000 Lt, betonuotojams, tinkuotojams - 7800 Lt.
Suvirintojams siūlytas 6000 Lt atlyginimas, dažytojams - 8600 Lt, mūrininkams - 8000 Lt, parduotuvių pardavėjams ir prekių demonstruotojams - 3000 Lt, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams - 7000 Lt.
Tačiau išgirdę šiuos skaičius informacijos apie situaciją darbo rinkoje klausęsi žmonės sukruto ir ėmė piktintis, kad pateikti duomenys neatitinka tikrovės ir klaidina. Kad nurodyti atlyginimai teisingi, įrodinėjo ir mugėje dalyvavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, pareiškusi, kad daugumos statybininkų - "auksinių rankų specialistų" - atlyginimai didesni už jos. "Į rankas" ministrė gauna apie 5000 Lt.
"Jie dar nėra tipiški. Pasiūlymas pardavėjai už 3 tūkstančius dar kol kas buvo vienintelis, bet jau buvo. Prieš pusmetį tokio pasiūlymo dar ir matyti nematėme. Tai daugiau iliustruoja tendenciją, kad atlyginimai didėja, kad atsiranda vis daugiau įmonių, kur nemokamas minimalus atlyginimas", - sakė LDB Darbo pasiūlos ir paklausos skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Liugienė. Anot jos, minėtus siūlomus atlyginimus, užregistravę laisvas darbo vietas, pateikė darbdaviai. Pasak D. Liugienės, nors jaučiamos atlyginimų augimo ir darbo sąlygų gerėjimo tendencijos, niekas negali garantuoti, kad grįžęs į Lietuvą emigrantas bus priimtas į darbą.
"Žmonės - nežinau, ar jie tuo tiki, ar netiki - yra klaidinami. Tą mugę reikėjo rengti prieš 4-5 metus, kai žmonės pradėjo išvažinėti. "Matrioškas" irgi reikėjo rodyti prieš 5 metus - viskas yra pavėluota", - skeptiškas buvo Vilniuje gyvenantis Regimantas Pabalys, 6 metus ragavęs emigranto duonos. Sugrįžęs į Lietuvą su žmona jis bandė pradėti gyvenimą Vilniuje. Turėdamas staliaus specialybę, R. Pabalys gana greitai įsidarbino, o daugelį metų pardavėja dirbusi žmona darbo ilgai nerado. Už biuro baldų surinkimą įmonė vyrui mokėjo apie 1000 litų "į rankas", tačiau vien butas sostinėje kainavo 500 litų per mėnesį. Palikęs šį darbą R. Pabalys lankęsis dešimtyje įmonių, kurios siūlė atlyginimus vokeliuose. Šiuo metu medinius langus gaminančioje įmonėje vyras uždirba iki 2000 Lt "į rankas".
"Kol nepradės mokėti 800-900 eurų minimalaus atlyginimo, tol čia nieko nebus. Politikai turi patys tai suprasti", - įsitikinęs R. Pabalys, kurio nuomone, žmonės į užsienį vyksta pavargę nuo mažų atlyginimų, rietenų Seime ir didelių mokesčių verslui. "Kas išvažiavo iki 2004 metų, tas išvažiavo ir tikrai negrįš, nes jau įsivažiavo, ima paskolas, gyvena, turi darbus. Kas po 2004-ųjų išvažiavo - daug sunkiau. O kas dabar dar važiuoja - nematau tikslo ten važiuoti. Europa nebe ta", - teigė pašnekovas. Tėvynę palikusiems emigrantams vyras pataria grįžti į Lietuvą ir mokytis. Jo nuomone, šaliai pasiekti geresnių rezultatų dar reikia laiko.