Kaip padėti nualpusiam (netekusiam sąmonės) žmogui...
Skubiai kvieskite greitąją pagalbą, o kol medikai atvyks, ligonį atsargiai paguldykite, atsagstykite apykaklę, prie nosies prikiškite aštraus kvapo priemonių - amoniako, tigro tepalo, vadinamosios "kiniškos žvaigždutės", odekolono. Šiomis medžiagomis galima patrinti ligonio smilkinius. Jei žmogus nualpęs patalpoje, kurioje pilna kitų žmonių, stenkitės kuo greičiau jį išnešti į gryną orą. Nepalikite ligonio vieno, jei jis ir atsigautų - laukite, kol atvyks gydytojai.
Jei sunku užmigti...
Paprašykite, kad jums namiškiai atliktų migdomąjį masažą. Masažuojamasis atsigula ant pilvo, po kuriuo pakišta vidutinio dydžio pagalvė.
Delnais lengvai glostoma nugara nuo kaklo žemyn. Po to sukamaisiais judesiais leidžiamasi nuo kaklo uodegikaulio link per visą nugarą. Sugniaužtų pirštų krumpliais stipriai pamasažuojamas stuburas. Lengvai pažnaiboma. Išskėstais pirštais pabraukomi šonkauliai slenkant nuo kaklo žemyn. Apatinėmis rankų plaštakų dalimis "pjaustoma" nugara. Uždėjus vienos rankos delną ant kitos rankos delno, banguojančiais judesiais slinkite nuo kaklo uodegikaulio link. Visi paminėtieji pratimai pakartojami po 3-4 kartus. Po masažo reikia bent kelias minutes ramiai pagulėti, po to atsargiai pasiversti ant šono.
Apsinuodijus narkotikais...
Kol atvyks gydytojas, bandykite ligoniui išplauti skrandį (jei apsinuodyta tabletėmis). Girdykite kuo daugiau šiltų skysčių, į kuriuos įberta keli grūdeliai kalio permanganato (tai skatina vėmimą). Neleiskite ligoniui užmigti - gnaibykite jį, judinkite, duokite pauostyti amoniako, girdykite kava ar arbata. Atminkite, jog tokiam ligoniui negalima ramiai gulėti.
Jei jaučiatės emociškai sudirginta...
Sukalbėkite rožinį. Psichologų teigimu, pirštų galuose esantys nervai tiesiogiai susiję su smegenų centrais. Todėl liečiant rožinio rutuliukus pirštais galima paveikti įvairias organizmo veiklos sritis, koreguoti emocinę būseną, pašalinti susikaupusią įtampą, nervingumą. Jei rožinio rutuliuką liečiate nykščiu ir rodomuoju pirštu, mažėja galvos skausmas, normalizuojasi kvėpavimas; jei nykščiu ir didžiuoju pirštu - slopsta nervinė įtampa, gerėja nuotaika; jei bevardžiu pirštu - didėja organizmo atsparumas. Neturintieji rožinio gali tarp pirštų ridenti bet kokius mažus rutuliukus.
Norintiesiems mesti rūkyti...
Nesurūkykite cigaretės iki galo - ten yra daugiausia nuodų; pasisakykite pažįstamiems, kad metėte rūkyti taip leisdami suprasti, kad jums nesiūlytų cigarečių; ilginkite tarpus tarp rūkymų; išbandykite antinikotininį pleistrą ar specialiąją kramtomąją gumą; jei nesportavote, pradėkite reguliariai sportuoti, suplanuokite darbus taip, kad kuo ilgiau būtumėte užsiėmęs, stenkitės negalvoti apie rūkymo pertraukėles.
Jei susirgote angina...
Į stiklinę vandens įpilkite šaukštelį obuolių acto ir išmaišykite. Paruoštu skysčiu kas pusvalandį gargaliuodami praskalaukite gerklę (bet skysčio nenurykite).
Jei skauda galvą...
Į stiklinę vandens įpilkite du šaukštelius obuolių acto ir valgomąjį šaukštą medaus. Viską gerai išmaišykite ir valgio metu išgerkite. Skausmas tikrai atlėgs.
Jei vargina pleiskanos galvoje...
Mokslininkų teigimu, pleiskanų gali atsirasti ne tik veikiant mielių grybeliui, bet ir kaip neurologinių susirgimų ar endokrinologinės veiklos sutrikimų pasekmė. Kad pleiskanos išnyktų, galvos odos nekasykite - tik dar labiau ją dirginsite, vadinasi, padaugės ir pleiskanų. Patartina gerti vitaminus, mat jie dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose ir teigiamai veikia odą bei plaukus. Pleiskanas gydo vitaminų kompleksas, kuriame yra vitamino A, B grupės vitaminų, vitaminų C, E, N ir U. Šiuo metu vaistinėse yra platus gydomųjų šampūnų pasirinkimas. Tiesa, jie padeda ne visuomet. Jei pajautėte, kad šampūno poveikis nėra pakankamas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Jei labai supykote...
Iš širdies išsikeikite (liaudiškai tariant, išsiliekite). Psichologų teigimu, keiksmažodžiai yra gan veiksminga emocinė iškrova. Mat ilgą laiką savyje laikomas, kaupiamas pyktis gali būti sunkių fizinių ligų ir psichikos sutrikimų (skrandžio opos, migrenos, neurozės, depresijos ir net infarkto) priežastis.
Jei į odą įlindo rakštis...
Jei nepavyksta jos ištraukti, kadangi rakštis įlindusi gana giliai, dūrio vietą patepkite degutu arba apvyniokite skudurėliu, suvilgytu į degutą. Po keliolikos minučių rakštis galiukas išlįs ir galėsite jį lengvai ištraukti.