• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vartotojai, geriantys iš Kolumbijos ar Kenijos pupelių pagamintą kavą, gali manyti, kad jos skonis - ypatingas. Tačiau praėjusią savaitę Italijoje susirinkę ekspertai negalėjo susitarti, kokias kavos pupeles galima vadinti ypatingomis.

REKLAMA
REKLAMA

"Problema ta, kad šiuo požiūriu nesėkmingai pradėjome, todėl dabar yra daug apibrėžimų ir klaidingų aiškinimų", - sakė kavos ekspertas Alfas Krameris. "Reuters" interviu telefonu davęs A. Krameris įkūrė Europos ypatingos kavos asociaciją (SCAE) ir buvo vienas iš tų, kurie Italijos Adrijos jūros kurorte Riminyje surengė SCAE pasaulio ypatingos kavos parodą.

REKLAMA

Į renginį atvyko viso kavos sektoriaus atstovai - nuo augintojų ir skrudintojų iki vartotojų. Tačiau parodoje nepavyko susitarti dėl to, kokią kavą reikėtų vadinti ypatinga. "Sutarėme tik dėl to, kad apibrėžimo nėra", - teigė A. Krameris.

Ypatingos kavos klausimas yra aktualus, nes tyrime, kurį pernai paskelbė Tarptautinė kavos organizacija (ICO), teigta, kad esamų standartų ir sertifikavimo sistemų aiškumas yra labai svarbus norint išlaikyti vartotojų pasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Aiškumas yra svarbus ir kavos augintojams, kurie bando atsispirti rekordiškai žemoms kainoms. Šis nuosmukis paskatino kai kuriuos ūkininkus išrauti kavamedžius ir pradėti auginti kitus augalus. Praėjusiais metais interneto aukcione parduodant Brazilijos ypatingosiomis pavadintas kavos pupeles už jų svarą (0,454 kilogramo) pavyko gauti po 10 JAV dolerių, o įprastinių pupelių svaras rinkoje tuo metu kainavo 0,8 dolerio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak A. Kramerio, kuris pats yra iš Norvegijos, labai sunku, o galbūt netgi neįmanoma, susitarti, kokia kava yra ypatinga. Vieniems ypatingumas siejasi su tam tikrais kavos auginimo regionais, o kitiems - su tam tikromis savybėmis, skoniu ir mažesniu trūkumų skaičiumi.

REKLAMA

A. Kramerio nuomone, taip vertinant ypatingą kavą galima neatsižvelgti į vartotojų požiūrį. "Gamintojai paprastai mano, kad tai susiję su kokybe, ir jie yra linkę užmiršti, jog 35 proc. ypatingos kavos rinkos sudaro kava su priedais, - aiškino ekspertas. - Priedų galima pridėti į bet kurią kavą".

REKLAMA

Be to, Europoje kavą galima paversti "ypatinga" tam tikrais virimo būdais.

Neturint tikslaus apibrėžimo, labai sunku įvertinti ir tai, kokią rinkos dalį užima ypatinga kava. ICO duomenimis, natūrali ir ekologiška kava užima mažiau nei 2 proc. išsivysčiusių šalių kavos rinkos.

"Pirmiausia turime pradėti diskutuoti, - teigė A. Krameris. - Traukinys iš stoties jau išvyko, tačiau turime žinoti, kuria kryptimi jis juda. Turime susitarti dėl to, kokią kavą ypatinga vadina gamintojai, o kokią - vartotojai".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Krameris minėjo, jog kai kurie rinkos dalyviai gali nenorėti aiškių apibrėžimų, nes tuomet ne bet kokią kavą būtų galima parduoti už aukštesnę kainą. "Problema ta, kad kai kuriuose iš šių susitikimų kalbi žmonėms, kurie laikosi tos pačios nuomonės, - sakė ekspertas. - Tačiau jei rengiamės pardavinėti ypatingą kavą tarsi jai galėtume pritaikyti įvairius kriterijus, ar esame įsitikinę, kad sektoriui pakaks sąžiningumo tai daryti?".

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų