Remigijus RAINYS
Kelių eismo taisyklių pažeidėjams dabar verta gerokai pamąstyti, prieš bandant "susitarti" su juos sustabdžiusiais pareigūnais, nes vis daugiau mėginusių taip padaryti jau įsitikino, kad kyšiai nebepadeda išvengti nemalonumų, o tik juos padidina. Tuo įsitikino Kaišiadorių rajono Žaslių kaimo gyventojas Tomas Lekavičius (21 m.), kuris vasario 12-osios rytą važinėjosi Žiežmariuose automobiliu "NISSAN NX 100". UAB "Fraxinus" pagalbinis darbininkas čia budėjusios Kauno Vyriausiojo policijos komisariato Mobiliosios kuopos patrulių ekipažo dėmesį atkreipė todėl, kad važiavo neįsijungęs trumpųjų šviesų. Automobilį sustabdę patruliai ketino tik įspėti išsiblaškiusį vairuotoją, tačiau pajuto nuo jo sklindantį alkoholio kvapą. Netrukus paaiškėjo, kad Tomas neturi vairuotojo pažymėjimo, o kai pūstelėjo į alkoholio matuoklį, prietaisas užregistravo 1,59 promilės girtumo laipsnį. Supratęs, jog rimtai įkliuvo, jaunuolis norėjo išsisukti, bandydamas pareigūnams įbrukti 100 litų banknotą, tačiau vyresnysis patrulis Saulius Kasiulynas bei jo porininkas Saulius Žemelis nesusigundė. Tomui Lekavičiui buvo surašytas ne tik Kelių eismo taisyklių pažeidimo, bet ir bandymo duoti kyšį pareigūnui protokolas. Ikiteisminį tyrimą pagreitinta tvarka atlikę pareigūnai iškeltą baudžiamąją bylą jau po dviejų parų perdavė teismui, kuris T. Lekavičiui pusei metų skyrė laisvės apribojimus. O tai reiškia, kad jaunuolis šešis mėnesius negalės lankytis kavinėse, baruose ar klubuose, prekiaujančiuose alkoholiniais gėrimais, bei būti namuose nuo 23 valandos vakaro iki 6 valandos ryto. Pastarąjį draudimą Tomas galės pažeisti tik tuo atveju, jei tai bus susiję su darbu. Gana švelnų nuosprendį teismas paskelbė todėl, kad jaunuolis dar nebuvo patekęs į teisėsaugininkų akiratį, tačiau nuo šiol atsiradęs teistumas jo biografijos tikrai nepuoš. Valstybės naudai konfiskuoti ir pareigūnams siūlyti 100 litų. Tačiau tai tik smulkmena, palyginus su 4 000 litų bauda, kuria T. Lekavičius "apdovanotas" už vairavimą esant neblaiviam ir neturint vairuotojo pažymėjimo.
Kolegų į darbą nenuvežė
Kaišiadorių rajone nepasisekė kelmiškiui Arūnui Miniauskui (27 m.). Šiaulių UAB "Tekstata" darbininkas vasario 15-osios rytą savo automobiliu "VW Golf" keliu Kaišiadorys - Žiežmariai į darbą vežė du savo kolegas. Vėliau vyriškis prisipažino, kad išvakarėse gėrė vyno, prabudęs nepapusryčiavo, todėl trečiajame kelio kilometre, išvydęs policijos patrulius, staiga apsisuko ir nuvažiavo Kaišiadorių link. Nieko nepaaiškinęs nustebusiems bendradarbiams, Arūnas įsuko į "Jutos" autoserviso automobilių stovėjimo aikštelę. Kai vyriškis pamatė, kad į tą pačią aikštelę atvažiuoja ir patrulių automobilis, jis išlipo iš savo golfuko ir nuskubėjo į autoserviso pastatą. Tačiau išvengti akistatos su pareigūnais gudruoliui nepavyko. Šie atsivedė vairuotoją prie mašinos ir paprašė papūsti į alkoholio matuoklį. Pirmasis šio prietaiso skalėje užsižiebęs skaičius buvo nulis, tačiau po kablelio sužibo dvi devyniukės. Tai reiškė, kad Arūnas lengvai girtas ir automobilio vairuoti neturėjo teisės. Sugraibęs kišenėse 50 litų banknotą, dvi kupiūras po dvidešimt litų bei dešimtinę, A. Miniauskas padėjo juos ant grotelių tarp pareigūnų automobilio sėdynių ir bandė juos įkalbėti, kad nebūtų baudžiamas. Tačiau pareigūnai Žydrūnas Šulskis, Virginijus Lažauninkas ir Virgilijus Velička kyšiu nesusigundė. Kaišiadorių apylinkės teismas A. Miniauskui laisvę apribojo 8 mėnesiams. Tiesa, vyriškiui naktį būtinai namuose nakvoti neprivaloma, tačiau jam uždrausta lankytis alkoholiu prekiaujančiose viešojo maitinimo įstaigose bei be teismo ar bausmę vykdančios institucijos žinios negalės keisti gyvenamosios vietos. Pareigūnams siūlyti 100 litų konfiskuoti valstybės naudai, o už tai, jog vairavo neblaivus, Arūnas sumokės 1 100 litų baudą.
Akmenėlis sukėlė griūtį
Preliminariais Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos duomenimis, kuriuos redakcijai pateikė Veiklos organizavimo skyriaus vyresnysis specialistas Deivis Kulvietis, šiais metais (iki kovo 17 d.) buvo užfiksuoti keturiasdešimt keturi atvejai, kai neblaivūs, viršiję greitį, neturintys teisės vairuoti ar kitokius kelių eismo taisyklių pažeidimus padarę vairuotojai bandė papirkti policijos pareigūnus, siūlydami jiems mažiausiai 20 Lt, o daugiausia 500 litų. Taip pat bandyta "atsiskaityti" ir užsienio valiuta. Dažniausiai kyšiai buvo siūlomi už greičio viršijimą ar vairavimą esant neblaiviam. Visais atvejais asmenims už Kelių eismo taisyklių pažeidimus surašyti Administracinių teisės pažeidimų protokolai. Vairuotojų, siūliusių kyšį, amžius svyruoja nuo 20 iki 62-ejų metų. Pirminiais EPT duomenimis, dėl bandymų duoti kyšį 12 minėtų atvejų buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, 6 pažeidėjų ikiteisminio tyrimo medžiagos perduotos į teismus, 2 asmenys jau nuteisti (bausmės atidėtos) ir vieno ikiteisminis tyrimas nutrauktas. Pastaruoju atveju kaltinamasis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes perduotas asmeniui, laidavusiam už jį.
Be to, užfiksuotas vienas atvejis, kai policijos patrulis įtariamas paėmęs kyšį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Policijos pareigūnas uždarytas į areštinę.
Telieka tikėtis, kad eismo priežiūros patrulių principingumas nėra laikina akcija, išprovokuota padidėjusio Policijos departamento vadovų ir vidaus tyrimo tarnybų dėmesio savo pavaldinių darbui ir elgesiui tarnybos metu. Jau sklinda mitai apie civiliais automobiliais "keliukų" darbą kontroliuojančius agentus ir pagal nusikalstamos veiklos modelį patruliams kyšius bandančius įsiūlyti provokatorius. Eismo priežiūros tarnybos vadovas Saulius Skvernelis mįslingai šypsodamasis šių gandų nei paneigė, nei patvirtino, tačiau pripažino, kad kuo daugiau panašių versijų sklandys iš lūpų į lūpas, tuo mažiau atsiras "drąsuolių", bandančių siūlyti ar imti kyšius. Pasak S. Skvernelio, eismo priežiūros pareigūnams paprasčiausiai atsibodo būti pravardžiuojamais kyšininkais, todėl jie nusprendė galutinai nusivalyti nuo savo mundurų šias gėdingas dėmes.
Geriau žvirblis rankoje...
Kol kas dar galutinai neapsispręsta, kaip skatinti pinigais atsipirkti bandžiusius Kelių eismo taisyklių pažeidėjus demaskavusius pareigūnus. Tvirtinama, kad tai tiesioginė jų pareiga ir už tai papildomos priemokos nenumatomos. Vidaus reikalų ministras G. Furmanavičius užsiminė apie galimybę dorus patrulius skatinti keliant juos pareigose ar suteikiant aukštesnį vidaus tarnybos laipsnį, pirmumo tvarka jiems skirti naujus tarnybinius automobilius ar naujai įsigyjamą specialiąją įrangą. Kadangi policijos įstaigų etatai griežtai riboti, tai visiems pasižymėjusiems aukštesnių pareigų bei laipsnių tikrai neužteks. Vyresnybės pareikštos padėkos ar apdovanojimai įvairiais pasižymėjimo ženklais teikia tik moralinį pasitenkinimą. Jais, kaip juokauja kalbinti pareigūnai, žmonos ir vaikų nepamaitinsi. Kol kas eiliniai patruliai mato tik vienintelį ir realų paskatinimą (jį gali skirti patys policijos komisariatų vadovai) - trys papildomos atostogų dienos. Jei jos dar būtų skiriamos vasarą, tai patenkintų nemažą patrulių būrį.