• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Egzotinės šalys gali kelti pavojų sveikatai

Vida VENCLOVIENĖ

Mūsų tėvynainiai poilsį Baltijos pajūryje vis dažniau iškeičia į egzotiškas Azijos, Afrikos ir Pietų Amerikos šalis. Bet prieš išvykstant į tas tolimas šalis, reikia žinoti, kokią infekciją ten galima "pasigauti" ir kaip jos išvengti. Remiantis statistiniais Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, nuo 50 iki75 proc. žmonių, trumpam išvykstančių į tropikus ar subtropikus, suserga arba patiria traumas.

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai paplitusi liga, kuria galima užsikrėsti pietų šalyse- maliarija. Ši liga retai baigiasi mirtimi, ją pavyksta išgydyti. Tačiau maliarija paplitusi beveik visur. Vien tik Indijoje, PSO duomenimis, per metus užregistruojama apie 2 milijonus šios ligos atvejų, o miršta - apie tūkstantį žmonių. Pasaulio rekordininkė - Tanzanija, į kurią vyksta safario mėgėjai. Kasmet čia fiksuojama 12 - 13 mln. sergančiųjų, iš kurių 14 tūkst. miršta. Maliarija sergantys uodai turistus gali sukandžioti ir Kambodžoje (70 tūkst. per metus), Laose (19 tūkst. per metus), Brazilijoje (390 tūkst.), PAR (14 tūkst.), o taip pat lemūrų saloje - Madagaskare (daugiau nei 2 mln. susirgimų kasmet). Europoje maliarija fiksuojama 5 šalyse: Azerbaidžane, Armėnijoje, Tadžikistane, Turkmėnijoje ir Turkijoje.

REKLAMA

Profilaktikos nuo maliarijos priemonės paprastos- saugotis uodų įkandimo ir vartoti priešmaliarinius preparatus, kurie, beje, stipriai "kerta" per kepenis. Moskitus atbaidančias priemones geriau pirkti toje šalyje, kurioje svečiuojatės, nes nėra garantijos, kad iš namų atsivežtos priemonės bus veiksmingos prieš tenykščius vabzdžius.

REKLAMA
REKLAMA

Mirtiną pavojų kelianti liga - pasiutligė. Ir vėl lyderė Indija. Šioje šalyje kasmet fiksuojama apie 40 tūkst. šios ligos atvejų. 15-17 tūkst. užsikrėtusiųjų miršta dėl pavėluotai pradėto gydymo. Ši problema Indijai tokia aktuali, kad neseniai ten buvo sukurta pirmoji pasaulyje DNR - vakcina nuo pasiutligės. Pasiutligė taip pat paplitusi Vietname, Kinijoje, Tailande ir Pietų Amerikoje. Vienintelė apsauga- skiepai. Pasiskiepyti reiktų ne vėliau kaip likus mėnesiui iki numatomos kelionės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas pavojus, tykantis keliautojų trečiojo pasaulio šalyse - hepatitai A ir B, bei AIDS. Beje, pagal sergančiųjų skaičių pirmauja Brazilija: 2006 metais čia buvo užregistruota 362 tūkst. šių ligų atvejų. Nuo AIDS, aišku, skiepų nėra, bet nuo hepatitų pasiskiepyti tikrai vertėtų.

REKLAMA

Pavojus užsikrėsti cholera tyko beveik visose Afrikos šalyse ir daugelyje Azijos šalių - nuo Afganistano iki Filipinų, taip pat Indonezijoje. Užsikrečiama dažniausiai geriant nevirintą vandenį, valgant nekokybišką maistą. Visur, kur realus choleros pavojus, kategoriškai nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo, netgi skalauti juo burną ar valytis dantis. Baruose ar restoranuose geriau neužsisakinėti gėrimų su ledu, nes nežinia iš kokio vandens jis sušaldytas.

REKLAMA

Vakcinacija nuo vidurių šiltinės rekomenduotina susiruošusiems keliauti į Šiaurės Afriką, Indiją ar Vidurinę Aziją ilgesniam nei keturių savaičių laikotarpiui. Keliaujant į Azijos šalis patariama pasiskiepyti ir nuo meningokokinės infekcijos.

Jei nusprendėte papildyti savo egzotiškų įspūdžių bagažą, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais. Trečiojo pasaulio epidemiologinė būklė nuolat kinta ir paprastai nėra būtinybės skiepytis nuo visų ligų. Beje, kiekviena vakcinacija kainuoja tikrai nepigiai, bet juk sveikata brangesnė už bet kokius pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų