Kontroversišką knygos "Durnių laivas" bylą prokurorai turės taisyti arba nutraukti dėl senaties termino.
Aukščiausiojo Teismo išplėstinė septynių teisėjų kolegija atmetė ir prokuratūros, ir išteisinto rašytojo Vytauto Petkevičiaus kasacinius skundus.
Teismas paliko galioti sausio 17 dieną paskelbtą Vilniaus apygardos teismo nutartį.
Ja buvo panaikintas išteisinamasis nuosprendis V.Petkevičiui dėl tarpukario Lietuvos veikėjo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo ir byla perduota generaliniam prokurorui, konstatuojant, kad kaltinamasis aktas byloje buvo surašytas netinkamai, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, viena kaltinamojo akto dalis prieštarauja kitai. Šis pažeidimas trukdo nagrinėti bylą, o jo patys teisėjai ištaisyti negali.
Tuo tarpu Generalinė prokuratūra parašė kasacinį skundą teigdama, kad apeliacinės instancijos teismas pats galėtų ištaisyti visus trūkumus ir klaidas, perkvalifikuoti kaltinimą ir bylą perduoti prokurorui nėra pagrindo. Prokurorų manymu, teismas pats iš esmės galėjo spręsti dėl V. Petkevičiaus kaltumo ar nekaltumo.
Aukščiausiasis Teismas V.Petkevičiui surašytame kaltinamajame akte teigė pastebėjęs ir daugiau trūkumų - teismas turi priekaištų dėl datų, aplinkybių netikslumo ar neišsamumo.
"Čia yra Aukščiausiasis Teismas, teisėjai sprendžia išmintingai, protingai", - po nutarties paskelbimo sakė vienas nukentėjusiųjų - V. Landsbergio-Žemkalnio sūnus Gabrielius Žemkalnis. Jo brolis, taip pat nukentėjusiuoju pripažintas europarlamentaras Vytautas Landsbergis nutarties paskelbimo nesulaukė ir išskubėjo į Vilniaus oro uostą.
Tuo tarpu žurnalistų kalbinamas rašytojas V. Petkevičius užsiminė, kad baigia rašyti knygos "Durnių laivas" antrą dalį.
"V. Landsbergis nori atstatyti garbę ir orumą, kurią prarado bylinėdamasis dėl supuvusio tvartelio", - ironizavo V. Petkevičius.
Pernai spalio 10 dieną Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas išteisino rašytoją V. Petkevičių, konstatavęs, esą jo veiksmuose nebuvo nusikalstamos veikos požymių.
Teisėjai teigė priėmę V.Petkevičiui palankų nuosprendį, kadangi rašytojui buvo pareikštas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 2 dalį, kuri numato atsakomybę už asmens šmeižimą per spaudinį. Pasak teisėjų, šis straipsnis numato atsakomybę tik už gyvo asmens apšmeižimą spaudinyje. V.Landsbergis-Žemkalnis jau miręs 12 metų.
Teismo vertinimu, mirusiojo žmogaus garbę gina Baudžiamojo kodekso 313 straipsnis - jo 2-ojoje dalyje sakoma, kad tas, kas viešai paskleidė apie mirusįjį melagingus prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui, tas padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.
Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjai taip pat pažymėjo, kad jie patys negalėjo perkvalifikuoti ir pakeisti kaltinimų. V. Petkevičiaus baudžiamąją bylą tyrė ir įtarimą jam pareiškė Generalinė prokuratūra.
V. Landsbergis-Žemkalnis knygoje "Durnių laivas" pavadintas "Hitlerio draugu", "naujai iškeptu patriarchu", taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.
V. Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo, surinkęs medžiagą padarė išvadas apie V. Landsbergį-Žemkalnį. Jis savo knygą pavadino "politinių šaržų ir veidų galerija".
"Aš parašiau knygą, ji verčiama, visuomenė ją mėgsta", - teigė rašytojas.
Nukentėjusysis V. Landsbergis yra sakęs teismui, kad savo knyga "Durnių laivas" V. Petkevičius norėjo keršyti dėl nepavykusios savo politinės karjeros.
Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už šią knygą V. Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.
Pasirodžius "Durnių laivui", ne tik mirusio architekto artimieji, bet ir grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė Generalinės prokuratūros ištirti V. Petkevičiaus knygoje paskelbtus teiginius, kurie, jų vertinimu, neatitinka tikrovės.
Parlamentarai taip pat prašė Sausio 13-osios įvykius išsamiai tyrusią Generalinę prokuratūrą, esant pagrindui, patraukti knygos autorių baudžiamojon atsakomybėn. Jie mano, kad kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia Sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.
Knygoje išdėstytais faktais pasipiktino ir kiti Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjai. Žymus architektas, nepriklausomybės kovų savanoris V. Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją, o 1959 metais grįžo į Lietuvą.
BNS ir "Akistatos" inf.