• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du vyrus pražudė ne vyno garai, o anglies dioksidas

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Antradienį klastinga mirtis pasiglemžė dviejų bendraamžių kauniečių gyvybes. Nelaimė įvyko Kauno pakraštyje esančiuose Rokuose, prie Senajiesio gatvės ketvirtuoju numeriu pažymėto namo. Krovinių pervežimo bendrovės "Glikasta" vairuotojas Antanas L. tądien vilkiku "Iveco Stralis" iš Lenkijos į vieną Kauno gamyklą atgabeno daugiau nei 20 tonų vyno. Po kiek laiko vairuotojas dėl nežinomų priežasčių su draugu Romu S. nusileido į cisternos dugną. Kadangi nuo sunkiasvorės mašinos buvo nutiesta guminė žarna, spėjama, jog vyrai galbūt norėjo išplauti cisterną, tačiau iš jos nebeišlipo - mirė apsinuodiję kol kas oficialiai nepatvirtinta nuodinga medžiaga. Juos rado ilgai negrįžtančio tėvo pasigedęs sūnus. Beje, pastarąjį galėjo ištikti panašus likimas. Laimei, cisternos vidun jis bandė leistis užsidėjęs dujokaukę, todėl nors ir apsinuodijo, bet liko gyvas. Iškviesti gelbėtojai skubiai virvėmis iškėlė vyrus iš cisternos ir perdavė greitosios pagalbos medikams. Deja, abiems kauniečiams jau nebuvo galima padėti. Po šios nelaimės spaudoje pasirodė pranešimai, jog nelaimėliai apsinuodijo alkoholio garais - esą tokių atvejų būta Lietuvoje ir daugiau. Tačiau tokias išvadas "Akistatai" kategoriškai paneigė Kauno medicinos universiteto klinikų gydytojas klinikinis toksikologas Algirdas Stonys.

REKLAMA
REKLAMA

Klinikinio toksikologo teigimu, nuo vyno garų tikrai niekas nebūtų apsinuodijęs ir taip staiga numiręs. Žmonės ne tiek išgeria arba ne tiek perdozuoja vyno - ir nieko, nemiršta. Bet ne čia esmė. Šiais klausimais literatūroje rašoma, o taip pat ir visi toksikologai žino, jog vyno saugyklose, rūsiuose, talpyklose, nevėdinamose, daržoves laikomose patalpose, netgi siloso bokštuose, ten, kur vyksta rūgimo procesai (na, o vynas rūgsta itin intensyviai), susikaupia labai didelis kiekis anglies dioksido, liaudiškai tariant - anglies dvideginio. Jeigu jo koncentracija nedidelė - žmonės nei dūsta, nei miršta, tačiau uždaroje patalpoje susikaupęs didelis jo kiekis tampa mirtinai pavojingas. Didelė anglies dvideginio koncentracija po kelių įkvėpimų paralyžiuoja smegenyse esantį kvėpavimo centrą. Tai įvyksta labai greitai, žmogus staiga nustoja kvėpuoti, per keliolikos sekundžių netenka sąmonės ir miršta. Būtent tokia situacija susiklostė ir minėtoje cisternoje.

REKLAMA

Ar gali tokiais garais (anglies dioksidu) apsinuodijęs žmogus savo jėgomis pasišalinti iš tos patalpos ir išsigelbėti? Klinikinio toksikologo A. Stonio teigimu, dažniausiai apsinuodijęs žmogus to padaryti nebesuspėja. Jam pradeda lyg ir trūkti oro, nes stipri anglies dvideginio koncentracija iš pradžių sudirgina žmogaus kvėpavimo takus, jis ima dažnai ir giliai kvėpuoti. Beje, medikas patvirtino, jog į medicinos universiteto Klinikinės toksikologijos skyrių buvo paguldytas anglies dioksidu apsinuodijęs vieno iš žuvusių vyrų sūnus. Stebėję jo būklę visą naktį, medikai kitądien jaunuolį išleido namo. Nors pastarasis į cisterną įlipo užsidėjęs dujokaukę, ji apsaugoti vaikiną nuo apsinuodijimo negalėjo. Gydytojas A. Stonys patikino, jog dujokaukė anglies dioksido nesulaiko, jį praleidžia, todėl nuodinga medžiaga pateko ir į šio vyruko organizmą. Antra vertus, vis dėlto tai buvo šiokia tokia apsauga, ir vaikinas nespėjo mirtinai apsinuodyti. Ėmęs dusti jis spėjo išlipti iš talpos. Jeigu vyrai, vos pajutę, jog darosi sunku kvėpuoti, trūksta oro, būtų suskubę prie išlipimo angos, jie būtų spėję ištrūkti iš cisternos ir išsigelbėti. Deja, nelaimėliai to nesuvokė, nes apsinuodijimo procesas vyksta labai greitai.

REKLAMA
REKLAMA

Apsisaugojimą nuo šios nuodingos medžiagos apsunkina tai, jog anglies dioksidas neturi jokio kvapo, kuris galėtų įspėti apie galimą nelaimę. Taigi, cisternon įlipę vyrai galėjo jausti tiktai kažkokį rūgstančio vyno arba raugo kvapą. Gydytojui klinikiniam toksikologui A. Stoniui vis dėlto labai keista, kad dirbantys tokį darbą vyrai nebuvo atsargūs. Juk jie turėjo būti išklausę instruktažą bei įspėti apie talpoje galėjusią susikaupti kenksmingą koncentraciją... Galbūt jie tai žinojo, tačiau tiesiog nepagalvojo, kad cisternoje gali likti kenksmingos medžiagos. Tokių atvejų, kai gyventojai apsinuodija vyno ar daržovių rūsiuose susikaupusiu anglies dioksidu, pasitaiko retai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, anglies dioksidas yra sunkesnis už orą ir iš bet kokios patalpos arba talpos taip greit neišgaruoja. Nors minėtoje didžiulėje cisternoje vyno nebuvo, tačiau šioje talpoje koncentracija galėjo susikaupti nuo jo likučių ant dugno ir cisternos sienelių.

Kokios gaivinimo priemonės gali būti veiksmingos panašiais atvejais? Toksikologas A. Stonys patikino, jog pirmiausia anglies dioksidu apsinuodijusį žmogų būtina kuo greičiau išnešti į gryną orą, duoti kvėpuoti deguonies. Vis dėlto geriausias patarimas - išvis nelįsti į vyno rūsius, įvairias talpyklas, kuriose gali kauptis rūgimo proceso metu susidarančios kenksmingos medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų