Aurelija Žutautienė
1. Suomijoje dirbantiems nuteistiesiems per metus suteikiamos 4 savaičių atostogos. Ar tokios atostogos įmanomos Lietuvoje? 2. Ar apsimoka kaliniams dirbti? Kaip jie skatinami? 3. Koks yra "verchų" požiūris į dirbančius nuteistuosius? 4. Kiek vidutiniškai per mėnesį gali uždirbti kalinys?
Alfredas Drazdys, Pravieniškių antrosios SRPDK direktorius:
1. Šių metų gegužės 1-ąją įsigaliojus naujajam Bausmių vykdymo kodeksui, nuteistiesiems bus galima suteikti atostogas.
2. Už darbą jie gauna atlyginimą. Jeigu ateityje už tai sulauktų dar ir papildomų atostogų, tai būtų pats geriausias paskatinimas.
3. Aiškaus "verchų" požiūrio nežinau. Įstatymuose darbas nuteistiems asmenims yra privalomas ir jeigu jo pakaktų, jeigu visi kaliniai būtų įdarbinti, pasikeistų ir "verchų" nuostatos.
4. Mūsų kolonijoje dirba tiktai apie 10-15 procentų nuteistųjų. Nors tikslaus jų uždarbio nežinau, tačiau vidutiniškai per mėnesį jie uždirba iki 100 litų. Tai priklauso nuo išdirbio normų ir atlikto darbo kokybės.
Sigitas Einoris, Valstybinės įmonės prie Vilniaus pirmosios GRPDK direktorius:
1. Tai įmanoma, tačiau prieš išleidžiant nuteistąjį atostogų reikėtų labai nuodugniai patikrinti jo patikimumo koeficientą. Juk kad ir trumpam laikotarpiui į laisvę išėjusį žmogų labai veikia įvairūs aplinkos veiksniai (alkoholis, moterys ir t. t.), galintys daryti stiprią įtaką jo elgesiui. Susiklosčius tam tikrai situacijai žmogus jau gali neįvykdyti to, ką buvo pasižadėjęs. Be to, manau, jog būtina išsiaiškinti tokių asmenų sveikatos (ypač psichinę) būklę. Žinoma, idealiausia būtų tokius asmenis išleisti su palyda, tačiau tai sudėtinga. Beje, pareigūnams tektų didžiulė atsakomybė.
2. Visų pirma - dirbti apsimoka. Tiek psichologine, tiek bendrąja prasme. Galbūt svarbiausia tai, jog dirbantis kalinys pajunta savo vertę, jam būna lengviau atlikti bausmę, be to, užsidirba pinigų, nors maždaug šešiasdešimčiai procentų mūsų kolonijoje dirbančių nuteistųjų atlyginimai neturi didelės reikšmės (dauguma jų turi neatlygintus ieškinius). Dabar žmonės veržiasi į darbą, dauguma jų tikrai norėtų dirbti. Be to, tam tikru paskatinimu būtų galima įvardinti tą faktą, jog nuo sausio 1 dienos dirbantiems kaliniams trečdaliu padidintos mitybos normos (jie gaus daugiau mėsos, kruopų, duonos ir t. t.). Tai nuteistuosius stimuliuoja.
3. "Verchų" požiūris į darbą... Negalima sakyti, kad jie nenori dirbti, tačiau už grotų galioja nerašytos kalinių taisyklės, kurios jiems svarbesnės už visus įstatymus. Tačiau visiškai aišku, kad ir jiems reikalingi pinigai, kurių galima užsidirbti savo prakaitu...
4. Mūsų įmonėje kalinys gali uždirbti ir 400, ir 500 litų, tačiau vidutiniškai per mėnesį gauna 190 litų dydžio atlyginimą. Tai priklauso tiek nuo žmogaus sugebėjimų, tiek nuo gaunamų užsakymų. Pastatai ir įrengimai pasenę, todėl situacija nėra gera.
Kęstutis Slančiauskas, Panevėžio BRPDK direktorius arba, kaip rodo užsienio filmuose, moterų kalėjimo viršininkas:
1. Tai įmanoma, bet kol kas šį klausimą komentuoti sunku. Naujajame Bausmių vykdymo kodekse yra numatytos atostogos nuteistiems asmenims. Manau, jog tokiais atvejais nebūtinai nuteistoji turi išvykti iš įkalinimo įstaigos - tiesiog suteikiamas poilsis, nereikia dirbti. Galima moteris išleisti į laisvę paatostogauti, tačiau tiktai tas, kurios kolonijoje atbuvo tam tikrą bausmės dalį ir gerai elgiasi. Toks pasitikėjimas turėtų būti parodytas toms, kurioms baigiasi bausmės laikas. Juk tada būtų gera proga laisvėje pasiieškoti darbo, pasitarti su šeimos nariais. Aišku, vis dėlto tai bus naujovė ir galbūt atsiras tokių, kurios iš atostogų nesugrįš, o mes už tai gausime papeikimus. Tokį dalyką prognozuoju, tačiau nuo to nepabėgsi... Naujasis Bausmių vykdymo kodeksas numato nuteistuosius suskirstyti į tris grupes - drausminę, paprastąją ir palengvintąją. Nuteistosios pačios turės įrodyti, jog yra geros, ir patekusios į palengvintąją grupę galės tikėtis atostogų...
2. Jau vien gaunamas atlyginimas yra paskatinimas. Be to, paprastai teismas, svarstydamas priešlaikinio paleidimo į laisvę klausimą, kreipia didelį dėmesį į tai, ar nuteistoji dirba. Būtent šis kriterijus labai svarbus. Gal uždarbis, kurį jos gauna, yra menkas (jį nulemia žemas darbo našumas, patyrimo, įgūdžių stoka), tačiau dirbdamos moterys daug ko išmoksta, įgyja patirties ir tokiu būdu pačios susikuria tvirtą pagrindą tolesniam gyvenimui laisvėje.
3. Moterų kolonijoje tradicinio susiskirstymo nėra, bet ir čia, kaip vaikų darželyje ar mokykloje, yra energingesnių, didesnį autoritetą turinčių nuteistųjų. Beje, kaip tik dirbančios moterys pripažįstamos autoritetingomis.
4. Mūsų kolonijoje moterys uždirba vidutiniškai 125 litus per mėnesį, tačiau net ir toms, kurioms sekasi nekaip, per mėnesį sugebančioms užsidirbti tik 10 litų, malonu pasipildyti savo asmeninę sąskaitą. Iki 100 litų uždirbančios moterys dalį pinigų gali pasiųsti į namus.