Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Jackas Straw (Džekas Stro) sekmadienį (06-29) įspėjo Iraną, kad jeigu Teheranas neleis nuodugniai patikrinti savo branduolinių objektų, tai pakenks tarptautinės bendruomenės pasitikėjimui ir prekybiniams santykiams su Europos Sąjunga (ES).
Pastaruoju metu pasaulis daro Iranui vis didesnį spaudimą prisijungti prie papildomo Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties protokolo, pagal kurį būtų galima be išankstinio įspėjimo atlikti Irano branduolinių objektų patikrinimus. Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) birželio mėnesį pareiškė nepasitenkinimą Iranu, nedeklaravusiu kai kurių savo branduolinės programos elementų, tačiau dar neįvykdė JAV reikalavimo konstatuoti, kad jis pažeidė savo įsipareigojimus. Tokiu atveju Jungtinės Tautos (JT) būtų galėjusios įvesti Iranui sankcijas.
"Aš atkreipiau jų dėmesį į TATENA pirmininko išvadas, jog Iranas turi besąlygiškai ir greitai pasirašyti papildomą protokolą, ir mes aptarėme aplinkybes, kuriomis tai gali įvykti", - Teherane per spaudos konferenciją pareiškė Jackas Straw.
Irano užsienio reikalų ministras Kamalis Kharrazis (Kamalis Charazis) savo ruožtu pakartojo, jog Irano branduolinė programa yra skirta vien tik taikiems tikslams ir kad Teheranas pasirašys papildomą protokolą, įsisavinęs branduolinę technologiją."Iranas yra pasirengęs elgtis skaidriai, tačiau nori, kad skaidriai elgtųsi ir visi kiti, - sakė Kamalis Kharrazis. - Iranas tikisi, kad jam prisiėmus naujų įsipareigojimų, kitos šalys imsis teigiamų žingsnių".
Į tai Jackas Straw atsakė, jog Iranas pirma privalo pasirašyti dokumentą."Jeigu jie nepasirašys papildomo protokolo, pasitikėjimas nesustiprės ir tarptautinė bendruomenė atsargiai žiūrės į sankcijų atšaukimą", - pabrėžė Didžiosios Britanijos diplomatijos vadovas.
Didžioji Britanija, buvusi pagrindine JAV sąjungininke sprendžiant kaimyninio Irako problemą, dabar laikosi kitokios negu Vašingtonas pozicijos dėl Irano: JAV vadina Iraną "blogio ašies" valstybe, o Londonas kartu su ES šalimis siekia dialogu skatinti reformas. Tačiau nesutarimai dėl Irano branduolinės programos privertė ir ES sugriežtinti savo poziciją.
Jacko Straw teigimu, tai, ar ES ir Iranas pasieks pažangos prekybos ir kitose bendradarbiavimo srityse, priklauso nuo to, kaip čia bus sprendžiami žmogaus teisių ir masinio naikinimo ginklo klausimai.
Reuters-ELTA