Didžiojo aštuoneto lyderiai, antradienį užbaigę Eviane vykusį susitikimą, pabrėžė neabejoją pasaulio ūkio atsigavimu.
"Pagrindinės neigiamos rizikos nusilpo, ir esama nemažai pasaulio ūkio pakilimo prielaidų", - pažymima baigiamajame viršūnių susitikimo pareiškime, kurį spaudos konferencijoje susitikimo dalyvių vardu paskelbė forumo pirmininkas, Prancūzijos prezidentas Jacques’as Chiracas (Žakas Širakas).
Pareiškime, kuriame, pasak J. Chiraco, pateikiama "forumo sprendimų santrauka", Didysis aštuonetas apžvelgė pasaulio ūkio augimo skatinimo klausimus, makroekonomines problemas, struktūrines reformas, prekybos ir atsakingos rinkos ekonomikos klausimus.
"Mūsų ūkiai susiduria su daugybe iššūkių, tačiau pagrindinės neigiamos rizikos nusilpo, ir atsirado augimo prielaidų, - pažymima pareiškime. - Mes įsitikinę, jog mūsų ūkiai turi augimo potencialą”. Savo bendra atsakomybe Didžiojo aštuoneto valstybės laiko "nacionalinių ūkių augimo skatinimą, ir, atitinkamai, pamatų pasaulio ūkio stiprėjimui kūrimą".
Aptardamas finansų krizių prevencijos ir sureguliavimo klausimus, Didysis aštuonetas pažymėjo "per pastaruosius metus pasiektą pažangą, stiprinant finansų krizių prevencijos ir sureguliavimo mechanizmus". "Tarptautinis valiutos fondas privalo tobulinti savo stebėjimo metodus, siekdamas užtikrinti monitoringo išsamumą, skaidrumą ir nepriklausomybę". Viršūnių susitikimo dalyviai pasveikino finansų ministrų susitarimą dėl "peržiūrėto Paryžiaus klubo požiūrio į valstybių, neįeinančių į skurdžiausių šalių su didelėmis skolomis grupę, įsiskolinimo problemų sprendimą".
Viršūnių susitikimo metu buvo svarstomi "tvarios plėtros, ir ypač Afrikos žemyno, klausimai". Pareiškime pažymima, jog, siekiant sumažinti bado Afrikoje pavojų, Didžiojo aštuoneto valstybės pareiškė esančios pasiryžusios "operatyviai reaguoti į dabartinius neeilinės maisto pagalbos poreikius". Buvo pasiektas susitarimas dėl "bado prevencijos mechanizmo tobulinimo”.
Viršūnių susitikime taip pat buvo patvirtinti konkretūs dokumentai ir veiksmų planai, skirti įvairioms sritims - vandens ištekliams, sveikatos apsaugai, plėtros finansavimui, skurdžiausių valstybių skoloms, mokslui ir technologijoms.
Be kitų klausimų, sulaukusių Didžiojo aštuoneto dėmesio, buvo minimos saugumo stiprinimo problemos, tarp jų ir masinio naikinimo ginklų neplatinimo klausimai, kova su terorizmu, pasaulinės partnerystės prieš masinio naikinimo ginklų ir medžiagų platinimą programos vykdymas.
J. Chiraco teigimu, viršūnių susitikime nebuvo pamiršti ir regioniniai klausimai, tarp jų ir situacija Irake, Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Korėjos branduolinė problema, Afganistanas, Irano branduolinė programa.
ITAR-TASS-Reuters-ELTA