• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl kvailo sakinio rankpinigiai virto avansu

Sigitas STASAITIS

Radviliškio rajono gyventojas V. Gulbinas persigalvojo pirkti butą Grinkiškyje (Radviliškio rajonas) ir iš būsto savininkės I. Česnulevičienės pareikalavo grąžinti 2200 litų rankpinigių. "Tai neteisėta, jam nebepriklauso", - pasakys ne vienas skaitytojas. Deja, teisėjai mano kitaip. Pasirodo, imant rankpinigius yra vienas svarbus niuansas, kurio nežinant rankpinigiai tampa nebe rankpinigiais. Kam tai aktualu, kas taip pat ruošiasi pirkti ar parduoti butą ar mašiną, tepasimoko iš karčios kaimo moters patirties.

REKLAMA
REKLAMA

Irenai Česnulevičienei (49 m.) gyvenimas šypsojosi tik pirmuosius jaunystės metus. Ištekėjusi už vairuotojo pati Irena Grinkiškyje dirbo veterinarijos gydytoja. Prieš 26 metus gimė sūnus, ir tada moterį pamilo nelaimės, neatstojančios iki šių dienų. 1981 metais gimusi duktė Edita buvo pirmos grupės invalidė, jai jau dvidešimt, o iki šiol negalima palikti be priežiūros nė minutei. Nelaimės po vieną nevaikšto - 1983 metais avarijoje žuvo vyras. Su antruoju žmogum veterinarė prieš 14 metų susilaukė dvynukių Jolitos ir Lolitos, tačiau gyvenimas su šiuo vyru nesusiklostė - Irena šiandien viena su visomis savo bėdomis. Jų prisidėjo 1999-ųjų rudenį, kai mirė mama, gyvenusi Bubiuose (Šiaulių rajonas). Motina Irenai Bubiuose paliko namuką. Džiaugsmo iš to nedaug, nes namas avarinės būklės: nėra patogumų, subyrėjusi krosnis, susproginėję vamzdžiai. Matydama, jog ne jos jėgoms iš 138 litų pensijos (I. Česnulevičienė dar gauna 307 litų dukros invalidumo pensiją) išlaikyti ir motinos namą, ir trijų kambarių butą Grinkiškyje, moteris nutarė kraustytis į Bubius, o butą parduoti. Rado pirkėjus, paėmė rankpinigius ir... pakliuvo į baisiai nemalonią istoriją. Tokių nesusipratimų su rankpinigiais vyksta nuolat, todėl ją ir skelbiame.

REKLAMA

Sužinoję apie I. Česnulevičienės pardavinėjamą butą 2000-ųjų pavasarį apsireiškė netoliese Beinoriškių kaime gyvenantis Virginijus Gulbinas (31 m.) su žmona Sandra Čepaite. Kaime žmonės viską mato ir žino - V. Gulbinas iš bankrutuojančio kolūkio kaip tik buvo gavęs pajų - kiaulidę, kurią išardęs plytas pardavė už pusšešto tūkstančio litų. Atvykėlis su veterinare suderėjo, jog trijų kambarių butas Grinkiškyje Sodų gatvės 4-ajame name parduodamas už 7000 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje priimta, jog sudarant svarbų sandorį duodami rankpinigiai. Žmonės apie tai išmano nedaug, tačiau retai rankpinigių sutarties tvirtinti eina pas notarą ar advokatą. I. Česnulevičienė irgi neišmano, tačiau specialisto konsultacijos neieškojo. Pernai vasarą per du kartus ji iš pirkėjo paėmė 2200 litų rankpinigių, apie tai parašė raštelį. Irena nuo V. Gulbino neslėpė, kaip gautus pinigus ji išleisianti: dengs 800 litų įsiskolinimą už buto komunalinius patarnavimus, nemažai kainuosią pardavimo dokumentai, pagaliau reikia dvynes leisti į mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitikėdama V. Gulbinu pernai rugpjūtį Irena nuvyko į Šiaulius, į Žemės bei nekilnojamo turto kadastro tarnybą. Jos buto inventorizacijos pažymos kainavo apie pustrečio šimto litų. Vietoj pirkėjų I. Česnulevičienė netrukus sulaukė nepažįstamos moters skambučio:

REKLAMA

- Veltui lauki Gulbino, jis pinigus jau baigia pragerti!

Išsigandusi Irena skubiai šoko ant dviračio ir 8 kilometrus numynė į Beinoriškius ir sako Virginijų radusi pagiringą. I. Česnulevičienės žodžiais, jis prisipažino beturįs tik 1500 litų.

Apmąsčiusi padėtį veterinarė nusiramino - jie tarėsi, jog jei pirkėjas atsisakys pirkti butą, neteks rankpinigių, taigi belieka rasti kitą pirkėją. Tačiau netrukus moteris gavo šaukimą į Šiaulių rajono apylinkės teismą. Teisėja nenorėjo nieko ir girdėti apie jokius rankpinigius ir ieškovui V. Gulbinui priteisė visus sumokėtuosius 2200 litų bei teismo išlaidas. I. Česnulevičienė teismo nutartį apskundė apygardos teismui, tačiau ir ten nieko nepešė. Atrodytų, belieka parašyti apie beširdžius teisėjus, tačiau...

REKLAMA

- Jie absoliučiai teisūs, - korespondentą tikino šiaulietė advokatė I. Petkienė, I. Česnulevičienei ruošusi bylinėjimosi dokumentus. - Imdama rankpinigius Irena neparašė tinkamo raštelio, todėl tuos 2200 litų teismas pagrįstai pripažino ne rankpinigiais, o avansu.

Pasirodo, dėl rankpinigių specialų išaiškinimą yra ruošęs net Aukščiausiasis teismas. Pasak jo, rankpinigiai turi vykdyti tris funkcijas: mokėjimo, užtikrinamąją bei įrodomąją. Paprasčiau tariant, raštu sudarytoje sutartyje būtina nurodyti ne tik kokią rankpinigių dalį pirkėjas įteikė pardavėjui, ne tik tai patvirtinti abiejų pusių parašais, bet ir aiškiai surašyti sąlygas kas įvyks, jei pirkėjas atsisakys pirkti, arba pardavėjas parduoti prekę. Mūsų šalyje priimta, jog atsisakęs pirkti daiktą pirkėjas praranda teisę atsiimti įduotuosius rankpinigius, o persigalvojęs pardavėjas (tarkim, jam kas nors pasiūlė didesnę kainą) turi grąžinti dvigubai didesnę, nei duoti rankpinigiai, sumą. Rašydama rankpinigių raštelį I. Česnulevičienė to nežinojo, "užtikrinamųjų" sąlygų nenurodė, todėl teismas V. Gulbino duotus 2200 litų ir prilygino avansui. Svarbu įsidėmėti, jog pagal lietuviškus įstatymus avansas turi būti grąžintas bet kuriuo atveju, nesvarbu dėl kurios pusės kaltės nutrūko sandėris!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nebeturinčiai iš ko grąžinti avanso I. Česnulevičienei gresia varžytinės, kurių metu butas Grinkiškyje bus parduotas ir gautaisiais pinigais bus ne tik atsiskaityta su V. Gulbinu, bet ir apmokėtos varžytinių išlaidos. O parduodantiesiems butus ar automobilius derėtų dar kartą perskaityti šią publikaciją. Jei jums per sudėtingas Aukščiausiojo teismo išaiškinimas - rankpinigius įteikite ir sutartį pasirašykite pas notarą. Tada neteks verkti dėl pinigų, kaip nutikę neturtingajai kaimietei.

Autoriaus nuotr.

Nepasidomėjusi įstatymais dėl rankpinigių I. Česnulevičienė skaudžiai nukentėjo ir patyrė nuostolių.

( Cesnulia.jpg )

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų