Remigijus RAINYS
Pirmadienio pavakare Alytaus rajono Daugų seniūnijoje siautėjo vėtra. Ežero pusiasalyje įsikūrusį miestelį ir jo apylinkes stichija užklupo maždaug 10 kilometrų ilgio ir apie 100 metrų pločio ruože.
Vien Dauguose lūžo arba buvo išrauti su šaknimis 20 medžių. Krisdami jie nutraukė elektros laidus ir bene visai parai paliko be elektros ne tik daugelį miestelio, bet ir apylinkių gyventojų.
Maironio gatvėje išvirto 200 metų amžiaus sulaukusi liepa, kuri tik per stebuklą neužvirto ant pro šalį važiavusio lengvojo automobilio. Tai matęs kitoje gatvės pusėje gyvenantis Jonas Juonys sakė, kad išvydęs virstančio galingo, dar caro laikus menančio medžio lają, akimirką pagalvojo, kad į jį oru atlekia visas miškas. Per tas kelias minutes atrodė, kad iš dangaus kartu su vandens čiukšlėmis krenta debesys ir vėl kila į viršų. Stichijos siautėjimą lydėjo garsus ūžesys.
Didžiulis klevas ir dar išlakesnė liepa nuvirto Daugų bažnyčios šventoriuje abipus varpinės, tačiau pastarosios nepalietė. Šventoriuje augančius nusenusius medžius ketinta išpjauti gerokai anksčiau, tačiau tam nebuvo gautas aplinkosaugininkų leidimas. Seniūnijos darbuotojai žada vėl sugrįžti prie šio klausimo, kai iš kelionės į Lenkiją sugrįš vietos klebonas.
Medžių nuolaužos, dūžtantys langų ir šiltnamių stiklai nesunkiai sužeidė kelis vietos gyventojus, tačiau rimtesnės pagalbos niekam neprireikė. Savo žaizdas bei sumušimus daugiškiai gydosi namuose ir į medicinos įstaigas niekas nesikreipė.
Dauguose iki šiol veikė dar nuo sovietmečio išlikęs laidinis radijas, kuriuo buvo transliuojama respublikinė programa, o prireikus savo pranešimus skelbė civilinės saugos tarnybos. Dabar vėtra sutraukė perdavimo laidus ir vargu ar kas imsis transliacijos tinklą atstatyti.
Be namų liko ir didžiuliame medyje savo būstą susinešę gandrai. Vėtra nubloškė jų lizdą žemėn, o paukščiai ilgai tupėjo jo vietoje. Daugiečiai vėl įkėlė vežimo ratą į sužalotą medį, kurį, paukščiams išskridus į pietus, ketinama nupjauti. Jo vietoje seniūnijos rūpesčiu bus pastatytas stulpas su naujojo gandralizdžio karkasu.
Panašiai kaip gandrai nukentėjo ir į vėtros siautėjimo ruožą patekusios sodybos. Vaikaktonių kaime, Lionės Laniauskienės valdose, viesulas išlaužė vaisiais apkibusius brandaus amžiaus vaismedžius, o nuo klojimo stogo nudraskė šiferio lapus. L. Laniauskienės kaimynas tikino, kad stiprūs vėjai šiose apylinkėse - ne naujiena. Anot ūkininko, jis pats ne kartą liepos bei rugpjūčio mėnesiais yra rišęs savo gryčios stogą virvėmis, kad vėtros jo nenuneštų.
Kančėnų kaimo gyventojas Jonas Sukarevičius po liūties pasigedo dalies ūkinio pastato stogo.
Daug stogų nukentėjo ir Pavartėnų kaime, tačiau labiausiai suniokota Doškonių kaime įsikūrusio ūkininko Daniaus Vilkausko sodyba. Jo žmona Galina sakė tikrai nesitikėjusi, kad vos kelias minutes siautėjusi stichija "nukepurės" beveik visus jų statinius. Nuo gyvenamojo namo nuplėštą ketvirtadalį stogo darbštūs ūkininkai jau užsidengė naujais šiferio lakštais, nes šiomis dienomis dažnai pliaupę lietūs būtų suniokoję dar daugiau turto. Tačiau uždengti ūkinius pastatus be vietos valdžios pagalbos bus nelengva. Vėtros nuo tvarto su visomis gegnėmis nuplėšto stogo D. Vilkauskas net nerado. Keli prie ne per toliausiai esančio žuvininkystės ūkio tvenkinio rasti stogo dangos elementai leidžia spėti, kad stogas paskandintas tvenkinyje. Savo tikrąją jėgą stichija pademonstravo prie pat sodybos esančiame miške, kuriame tarsi degtukus sulaužė daugiametes išlakias pušis.
Daugų seniūno pavaduotojas Algirdas Marčiukonis spėja, kad gamtos kaprizai Daugus skriaudžia dėl jų geografinės padėties. Miestelis įsikūręs ežero pusiasalyje, tad jo vandenys "atstumia" nuo Varėnos pusės atslenkančius audros debesis. Tačiau jeigu debesys atplaukia nuo Alytaus pusės ir atsiduria virš pusiasalio jie patenka tarsi į spąstus ir "blaškosi" nerasdami išėjimo.
1995 metų liepos 15 dieną toks audros debesis per kelias minutes net 5 kartus keitė judėjimo kryptį ir tarsi atsimušdamas į nematomą sieną liejo savo sukauptą vandenį ant miestelio. Ant Daugų iškritęs kritulių kiekis buvo matuojamas nebe milimetrais, o dešimtimis centimetrų. Ant vieno plokščio daugiabučio stogo susikaupė net 70 - 80 centimetrų storio vandens sluoksnis. Miestelis buvo užtvindytas ir daugelyje rūsių vanduo siekė lubas. Ten įrengtose virtuvėse plaukiojo stalai ir kėdės, o plūduriuojančios stiklinės skambčiojo atsitrenkdamos į šviestuvus. Žmonių aukų tuomet taip pat pavyko išvengti, tad vietos gyventojai šią gamtos išdaigą dabar prisimena jau su šypsena.
Galima tik spėlioti, kokius naujus išbandymus Daugams ateityje ruošia paslaptingosios stichijos jėgos, nes moksliškai jų laiko ar pobūdžio prognozuoti kol kas neįmanoma.
Šiemetinės vėtros padarinius likviduoja Daugų priešgaisrinės gelbėjimo komandos nariai ir miestelio aplinkos tvarkymo konkursą laimėjusios "Daugestos" bendrovės darbuotojai. Dalis iš išvartų pagamintų malkų jau atiduotos neįgaliesiems, o kitomis žiemą bus šildomas seniūnijos pastatas.
Seniūnijos vadovai guodžiasi, kad beveik visų nukentėjėlių turtas buvo apdraustas ir nuostolius jiems bent dalinai atlygins draudikai. Kuklią materialinę pagalbą nukentėjėliams nuo stichinės nelaimės gali skirti ir Alytaus rajono savivaldybė. Padavusiems prašymus gali būti suteikiama iki 6 MGL (780 litų) dydžio vienkartinė pašalpa.