Jau keletą dešimtmečių Europoje rengiami architektūriniai konkursai EUROPAN atsirito iki mūsų sienų. Vasario 13 dieną, penktadienį, Rygoje įvyko baigiamasis Latvijos konkurso EUROPAN 7 renginys.
Mąstant apie galimą Lietuvos dalyvavimą aštuntajame EUROPAN'e, buvo nuspręsta vykti į Rygą ir pažiūrėti į viską iš arčiau. Toji misija teko Rolandui Palekui ir šių eilučių autoriui. Latvijoje konkursas vyko pirmą kartą, o bent sykį juose yra dalyvavusi jau beveik visa Europa (ir, žinoma, estai!).
Iš didelio debesio - mažoka projektų
Su konkursais EUROPAN siejamas ne vieno garsaus architekto iškilimas. Tai tarptautiniai konkursai, rengiami vienu metu skirtingose šalyse pagal bendrą sistemą. Dalyviai - jauni (iki 40 metų) architektai. Organizatoriai - vietinės architektų sąjungos ir savivaldybės, kurios nagrinėjimui pasiūlo problemines, dažniausiai urbanistines, užduotis. Absoliučiai visą tvarką (vertinimą, taisykles, prizus, honorarus, mokesčius) nustato Paryžiuje esanti EUROPAN'o federacija, turinti didelį aparatą ir veikianti pagal "geriausias" europinės biurokratijos tradicijas.
Latvijos konkursinė programa susidėjo iš trijų objektų - dviejų Rygos ir vieno Ventspilio. Tai, ką pamatėme, ne visai atitiko pirminės informacijos didybę. Trimis "aukštais" iškabinti projektai labiau priminė studentų kursinius darbus nei pasiūlymus, pagal kuriuos būtų galima ką nors kada nors statyti. Apdovanojimų ceremonijoje pamačius laimėtojus, spėjimas pasitvirtino - visi laureatai buvo labai jauni.
Atrodo, kad vyresni Europos "jaunieji" architektai nesusidomėjo mažai žinoma ir finansiškai neperspektyvia teritorija. Nors organizatoriai ir įsipareigoja tolesniam projekto vystymui samdyti laimėtojus už jų pageidaujamą kainą, tačiau ne vienas miestas yra išsisukęs nuo šios nepatogios sąlygos. Visa tai greičiausiai ir lėmė, kad Latvijoje darbų gauta mažai ir tie patys buvo labai menki.
Ventspilio konkursui pateikti tik 7 projektai, Rygoje - atitinkamai 11 ir 24, o paprastai EUROPAN'e minimi šimtai. Žinant, kad apdovanojami bent 2 darbai, galima apskaičiuoti, kad Ventspilyje šansas jauniesiems architektams gauti ypač vertinamus EUROPAN'o diplomus buvo beveik 1:3. Kur dar galima tikėtis tokių galimybių?
Pinigai susigėrė į Europą
Atskira tema - konkurso biudžetas. Jis buvo maždaug triskart didesnis už lietuvišką "garažinės" parodos "Žvilgsnis į save" biudžetą. Tačiau pinigų Rygoje "matėsi" mažokai. Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo vos 50-60 žmonių, tarp jų keli žurnalistai ir laureatai - žavūs Pietų Europos jaunuoliai. Veiksmas vyko nedidelėje Latvijos architektų sąjungos salėje, svečiai buvo pavaišinti sumuštiniais ir vynu. Už tolimesnį organizuotą vakarojimą "Pupu" bare laureatai ir svečiai jau mokėjo patys.
EUROPAN'o organizavimui Latvijos architektų sąjungoje buvo įsteigtas etatas, o per paskutinį pusmetį prisidėjo dar 3 žmonės. Pasak organizatorių, labai didelė darbo ir lėšų dalis buvo skirta pačiai EUROPAN'o federacijai ir jos nustatytoms išlaidoms. Kaip vieną labiausiai varginančių dalykų latviai minėjo ilgas federacijos konferencijas ir forumus, kurie reguliariai su visu įmanomu patosu vyksta kaskart vis kitame Europos mieste.
Jei tik nebūsiu apšauktas euroskeptiku, EUROPAN'ą pavadinčiau savotiška architektūrine Europos Sąjunga, kurioje būti malonu ir tuo pat metu ganėtinai skausminga. Akivaizdu, kad pats dalyvavimas EUROPAN'e negarantuoja norimo rezultato. Tam reikia dar kai ko...
Pabaigoje norėčiau paraginti jaunuosius kolegas dalyvauti 2005 metų EUROPAN'uose. Daugiau informacijos apie šį ir būsimus renginius - www.architektura.lv/europan ir www.europan-europe.com.
“Statybų pilotas”