Vienas labiausiai lauktų XXI a. technikos stebuklų - videotelefonas - taip ir liko neišsipildžiusi praėjusio šimtmečio viltis. Taip, taip, šiandien kiekvienas norintis gali išvysti už vandenyno esantį pašnekovą, bet tam reikia kompiuterio, WWW vaizdo kameros, interneto… Kažin ar apsidžiaugtų tik telefonu mokanti naudotis jūsų močiutė.
Ką gi, geriau vėliau negu niekad: JAV bendrovė “Vialta” (http://www.vialta.com) skelbia sukūrusi pirmąją pasaulyje vaizdo telefonijos stotelę “Beamer”, kuriai nereikia nei kompiuterio, nei interneto. Vaizdo telefonas toks paprastas, kad juo naudotis gali kiekvienas, kuris tik moka surinkti pašnekovo telefono numerį. “Beamer” (http://www.aboutbeamer.com) visai neįnoringas: jam tereikia analoginės telefono linijos, o pokalbiai, kurių metu transliuojamas pašnekovo vaizdas, papildomai nekainuoja nė cento. Bendrovė ką tik paskelbė sukūrusi dar vieną savo vaizdo telefono variantą, bet apie viską - iš eilės.
“Vialta” savo svetainėje tvirtina, kad parengti naudojimui “Beamer” vaizdo telefoną itin paprasta: tereikia jį prijungti prie įprasto telefono aparato - taip, kaip prie jo jungiamas atsakiklis. Vienas laido galas - į telefono linijos lizdą, kitas - iš telefono į “Beamer”. Viskas. Jokių papildomų įtaisų, derinimų, mokėjimo planų: įprastas vietinis, tarpmiestinis ar tarptautinis skambutis kitą “Beamer” turinčiam pašnekovui, ir pokalbio metu įrenginio ekrane matysite spalvotą vaizdo transliaciją “iš kito laido galo”.
“Beamer Videophone” - tai nedidelis (20,75x15x4,75 cm) elegantiško dizaino telefono priedas su 8,75 cm dydžio TFT skystųjų kristalų ekranu (maksimali raiška - 600x234 taškų), trimis vaizdo perdavimo režimą keičiančiais mygtukais bei prie 100/240 V, 50/80 Hz elektros tinklo jungiamu srovės transformatoriumi. Viršutinėje “Beamer” dalyje įmontuota CMOS vaizdo kamera, o korpusas slepia maksimalios 33,6 Kb/s spartos modemą. “Vialta” tvirtina, kad išėmus įrenginį iš pakuotės naudotis juo galima jau po dviejų minučių: prijungus prie elektros bei telefono linijos lizdų bei telefono ir nukėlus ragelį tereikia surinkti pašnekovo numerį, sulaukti atsakymo ir paspausti “Beamer” vaizdo perdavimo mygtuką. Galima pasirinkti vieną iš trijų siūlomų vaizdo perdavimo galimybių: “Self-view” - ekrane matysite tokį savo atvaizdą, kokį kitame laido gale mato ir jūsų pašnekovas, “Other party view” - matysite jo vaizdo kameros perduodamą vaizdą, arba “Combo view” - viršutinėje ekrano dalyje matysite save, apatinėje - pašnekovą. Kitais mygtukais galima laikinai sustabdyti vaizdo transliaciją (pašnekovas matys tik “sustabdytą” kadrą) ir pasirinkti pageidaujamą vaizdo kokybę (padidinti raišką atitinkamai sumažinant kadrų per sekundę skaičių) arba nustatyti prastesnį, bet spartesnį vaizdo perdavimo režimą. Kai raiška didžiausia, vaizdas priklausomai nuo telefono linijos ir užmegzto ryšio kokybės gali pavirsti atskirų kadrų seka, o kai pasirenkamas maksimalus kadrų per sekundę skaičius (pasak gamintojo, riba - 15), gali tekti paaukoti spalvų ir atvaizdo ryškumą. Vidutinis vėlinimo laikas - 1-1,5 sekundės.
Su itin paprasta vaizdo pokalbių galimybe apsipratusiems vartotojams, ko gero, ilgainiui atsivers ir trūkumai: norint matyti pašnekovą reikia būti prie telefono (tiksliau, prie jo esančio “Beamer”) - net ir tuo atveju, kai kalbama bevieliu telefonu. Tai, kad vaizdo pokalbiai nieko papildomai nekainuoja, žinoma, puiku, tačiau įrenginio kaina - už 2 “Beamer” aparatus (sau ir kitam pašnekovui) reikia pakloti 499 JAV dol. yra nemaža net ir Amerikos močiutėms. Tad šias problemas “Vialta” iš dalies bando spręsti pristatydama kitą “Beamer” modulį. Jis neturi nuosavo ekrano ir vaizdą transliuoja į televizorių, be to, kainuoja tik 300 dol. už 2 įrenginių komplektą. Įdomu, kad perkantys šiuos vaizdo telefonus internete gali nurodyti, kad vienas iš jų būtų atsiųstas, pavyzdžiui, į Lietuvą, o kitas - JAV gyvenančio artimo žmogaus adresu, kad pirmasis vaizdo pokalbis per Atlantą įvyktų kuo greičiau ir būtų galima sumažinti siuntimo išlaidas.
Regis, “Vialta” vaizdo telefonai turėtų rasti (o gal jau yra ir suradę) gerbėjų ir Lietuvoje. Kompanijos svetainėje raginama atsiliepti šiais gaminiais norinčių prekiauti užsienio bendrovių atstovus. Įdomu, ar kada nors jų sąraše pamatysime klientų dėmesį norintį susigrąžinti “Lietuvos telekomą”?