• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Virtualiame pasaulyje, kuriame daugiau nei 20 milijonų gyventojų ir per 100 tūkstančių jų pastatytų didmiesčių bei kaimelių, be skaitmeninio kompaso neapsieisi. Jei bent kartą per dieną aplankote savo mėgstamas “Usenet” grupes, ko gero, susidomėsite ir “Microsoft” kuriama naujienų grupių gyvenimo analizavimo priemone.

REKLAMA
REKLAMA

“Microsoft” tyrimų padalinio “Microsoft Research” bendruomenių technologijų grupės vadovas Marcas Smithas pranešė apie kompanijos kuriamą “Usenet” analizavimo sprendimą, kuris suteiks galimybę vartotojams gauti kuo išsamesnę informaciją apie juos dominančią naujienų grupę, jos narių aktyvumą, aptarinėjamas temas ir net atskirų jų dalyvių dosjė. Visos šios žinios turėtų padėti “Usenet” dalyviams atskirti “pelus nuo grūdų” - rasti tikrai pasitikėjimo vertus informacijos šaltinius.

REKLAMA

“Usenet” tyrinėjimo projektas, kuris dar tik įsibėgėja, pavadintas “Netscan” (http://netscan.research.microsoft.com). Ši svetainė yra tarsi didinamasis stiklas, per kurį žvelgiama į pasirinktos naujienų grupės gyvenimą. “Netscan” siūlo grafinę “Usenet” vartojimo sąsają su išsamios statistikos ir paieškos galimybėmis. Pasirinkęs jį dominančią grupę (pasak M. Smitho, paieška patikimai veikia tik nuo 1999 m. rusėjo mėn. atsiradusioje “Usenet” dalyje) vartotojas pamatys jos statistikos grafiką, kurį galima papildyti ne tik paskelbtų žinučių, bet ir atsakymų į jas bei jų rašytojų ir atsiliepusiųjų skaičiumi. Grafiko kreivė rodo grupės narių aktyvumą pasirinktu laiko momentu - duomenys gali būti skirstomi pagal atskirą dieną, savaitę, mėnesį, ketvirtį ir visus metus. Pranešimo skyriuje informuojama apie vidutinį grupės žinučių dydį, palyginti su praėjusiu laikotarpiu, atsakytų bei neatsakytų žinučių, jas skelbusių ir į jas atsakinėjusių žmonių skaičių bei vadinamąsias “kaimynines” grupes, į kurias žinutės buvo siunčiamos vienu metu. Dar kita sąsajos dalis pavadinta “Gijos pėdsekiu” (“Thread Tracker”) ir yra skirta 40 didžiausių grupėje vykusių pokalbių gijoms analizuoti. Gijų pateikimo eilės tvarka priklauso nuo žinučių skaičiaus per atitinkamą laiko periodą, jas galima išskleisti į gijos žinučių “medį” ir analizuoti pagal temos (“Subject Line”) pavadinimą. Paskutinis sąsajos elementas - “Autoriaus pėdsekys”. Čia pateikiama informacija apie 40 per pastarąjį laiką produktyviausiai grupėje dalyvavusių žmonių. Nurodomas jų paskelbtų žinučių ir atsakymų į kitų žinutes skaičius bei pirmojo jų pasirodymo toje naujienų grupėje data. “Author’s Profile” pateikia “Usenet” dalyvio dosjė - pasinaudojus jo pasirinkta pravarde (nick) ir kitais turimais slapyvardžiais (aliases) bei el. pašto adresu pranešama, kuriose naujienų grupėse ir kaip aktyviai jis dalyvauja (įskaitant pirmąjį ir paskutinį pasirodymą, paskelbtų ir atsakytų žinučių skaičių, jo pradėtas pokalbių gijas ir kt.). Tokia informacija mažiau patyrusiems “Usenet” vartotojams ar tam tikrų grupių naujokams padeda nustatyti, kurio grupės dalyvio patarimai ir nuomonė tikrai verti dėmesio, o kuris tik aktyviai drumsčia vandenį ir kursto “fleimą”.

REKLAMA
REKLAMA

“Netscan” skenuoja “Usenet” ir apdoroja duomenis naudodamas “SQL Server” duomenų bazę. Pasak projekto vadovo M. Smitho, grupės žinučių statistinė analizė prieš pateikiant jų sąrašą vartotojui padeda užtikrinti, kad bus parodytos tik tos jį dominančios temos, į kurias gaunama daugiausiai atsakymų, be to, bus efektyviai filtruojamas “spemas”, kurio apstu kiekvienoje naujienų grupėje. “Microsoft” programuotojai žada ateityje “Netscan” vartotojams parengti suasmeninto tinklapio galimybę, kuriame bus galima stebėti dominančias pokalbių gijas, temas ar sekti kurio nors žmogaus “judėjimą” “Usenet” pasaulyje.

Pasauliniam Voratinkliui vis labiau komercializuojantis “Usenet” lieka viena iš nedaugelio interneto oazių, kur vis dar vyrauja nesavanaudiškumo dvasia. Ironiška, tačiau “Usenet” vertybes ketinanti išgryninti “Netscan” gali prisidėti prie dar aktyvesnio “rinkodarininkų” brovimosi į bendruomeninę sanklodą išsaugojusią pasaulinio tinklo dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų