Rinkdami naršyklėje paieškos sistemos adresą nė nesusimąstome, kad milijonams žmonių toks informacijos gavimo būdas tebėra nepasiekiama prabanga. Stengdamiesi mažinti skaitmeninę perskyrą tarp pasiturinčių ir trečiojo pasaulio šalių JAV mokslininkai kuria neturtingiems skirtą paieškos internete priemonę.
Masačūsetso technologijos instituto (MIT) kompiuterių mokslo laboratorijoje profesoriaus Samano Amarasinghe’o vadovaujama specialistų grupė per kelis artimiausius mėnesius turėtų pateikti savo kuriamos programos TEK (http://cag.lcs.mit.edu/tek/) “beta” versiją. TEK (Time Equals Knowledge) - tai trečiojo pasaulio interneto vartotojams skirta interneto paieškos sistema, padedanti naudotis žiniomis ten, kur naudojimąsi pasauliniu tinklu apsunkina menkai išplėtotas telefono ryšys, lėtos interneto jungtys, labai didelė paslaugų kaina, mažas kompiuterių skaičius ir dažnai dingstanti elektra.
Speciali paieškos sistema neturtingiems sumanyta kurti dėl to, kad, pasak “TEK project” vadovo Samano Amarasinghe’o, labai skiriasi skirtingo ekonominio išsivystymo šalyse gyvenančių vartotojų poreikiai ir galimybės. Vakariečiai turi pinigų, bet neturi laiko, teigia profesorius. Laukti paieškos rezultatų daugiau nei dvi sekundes jie neįpratę. O gyvenantys neturtingose šalyse laiko turi per akis, bet stokoja pinigų. Tuo ir pagrįsta TEK paieškos sistema: vartotojas, mokyklos ar kitu bendro naudojimo kompiuteriu per modemą prisijungęs prie interneto, į MIT paieškos serverį Bostone išsiunčia savo užklausą. Visa kita vyksta jam atsijungus nuo interneto.
MIT serveris atlieka vartotoją dominančios informacijos paiešką internete, patikrina, ar veikia pateiktos nuorodos, išfiltruoja rezultatus, kad jie kuo geriau atitiktų užklausą, parsisiunčia tinkamus tinklapius, juos suglaudina ir išsiunčia vartotojui elektroniniu paštu. Nuo užklausos pateikimo iki rezultatų išsiuntimo turėtų praeiti ne daugiau kaip 24 valandos. Gavus laišką su paieškos rezultatais norimus tinklapius galima peržiūrėti naršykle “off-line” režimu. TEK veikia kaip vartotojo kompiuteryje įdiegtas tarpinis (proxy) serveris. Kadangi neturtingose šalyse vienu kompiuteriu naudojasi daug žmonių, kartą atsiųsti paieškos rezultatai laikomi jo atmintyje, kad kitam vartotojui pateikus tokią pat užklausą duomenys būtų pasiekiami tiesiai iš kietojo disko.
Atsižvelgiant į tai, kad informacijos siuntimas elektroniniu paštu nėra visiškai patikimas, juolab šalyse su prastai išplėtota ryšių infrastruktūra, TEK naudoja nuosavą patikros protokolą, kuris po tam tikro laiko, nesulaukus patvirtinimo iš adresato kompiuterio, paieškos rezultatus siunčia iš naujo.
“Off-line” informacijos paieška mainais už parą (o prasto ryšio atvejais - gal ir kelias) trunkantį duomenų iš interneto atsiuntimą taupo ryšio išlaidas ir sudaro galimybę efektyviai naudotis kompiuteriu daugeliui vartotojų. TEK yra nemokama, tačiau dėl programos dydžio (versija su “Java Virtual Machine” užima daugiau nei 10 MB) jos kūrėjai ketina ją platinti įrašytą į CD ir dėl jos platinimo žada tartis su vietiniais kompiuterių gamintojais ir pardavėjais.
“Alpha” versiją “Linux” ir “Windows” sistemoms galima parsisiųsti iš “TEK Project” tinklapio (http://cag.lcs.mit.edu/tek/TEKdownload.html), tačiau norintiems išbandyti neturtingiems skirtos paieškos tikslumą vertėtų palaukti “beta” varianto, kuriame bus ištaisytos pirmųjų TEK testuotojų aptiktos klaidos.