Žmogaus judesius, prisilietimus ar žodžius fiksuojančių daviklių sąveika su operacijų sistema gali ne tik sukurti kokybiškai naują vartotojo sąsają su kompiuteriu, bet ir padėti taupyti pinigus.
Djuko (Duke) universiteto (http://www.cs.duke.edu) tyrėjų grupė, vadovaujama Angelos Dalton, sukūrė eksperimentinę kompiuterio vartojamos energijos taupymo sistemą “FaceOff”, kurios dėka monitorius įjungiamas tik tada, kai to iš tikro reikia. Nors šiuolaikinėse operacinėse sistemose yra įvairių energijos taupymo priemonių, Djuko universiteto tyrinėtojų manymu, jos nėra efektyvios ir dažnai neatitinka įprastinių vartotojo darbo prie kompiuterio scenarijų. Nuovokaus monitoriaus prievaizdo “FaceOff” prototipas įjungia monitorių tik tada, kai vartotojas atsisėda prie kompiuterio ir pažvelgia į ekraną. Jame naudojamas bevielis judesio daviklis ir WWW kamera. Kai gaunamas daviklio signalas, pranešantis, kad kažkas priartėjo prie kompiuterio, įjungiama vaizdo kamera. Jos padarytas nuotraukas analizuoja veido atpažinimo algoritmas, kuris nustato, ar kas nors žvelgia į monitorių. Bandymų metu, naudojant “FaceOff” su “IBM Thinkpad” nešiojamąjį kompiuterį, pavyko pasiekti beveik 30 proc. energijos taupymą. Rezultatai galėtų būti dar geresni, nes prototipui buvo naudojama standartinė įranga, o dabar kuriami miniatiūriniai CMOS davikliai naudoja kur kas mažiau energijos. “FaceOff” vaizdo kamera naudoja nuo 1 iki 1,5 W, tačiau netrukus turėtų pasirodyti į kompiuterius integruojamos kameros, kurios naudos tik 20 mW elektros energijos.
Pasak projekto vadovės A. Dalton, “FaceOff” demonstruoja įvairių detektorių teikiamą galimybę sumažinti bendrąsias energijos sąnaudas, o tai ypač aktualu nešiojamųjų įrenginių gamintojams. Davikliai padėtų taupyti ir stalinius kompiuterius naudojančioms bendrovėms - veikiantis 17 colių kineskopinis monitorius suvartoja nuo 60 iki 120 W energijos nepriklausomai nuo to, žiūrima į jį ar ne. Nuovoki daviklių sistema galėtų pastebėti, kad vartotojui monitoriaus nereikia - pavyzdžiui, kai jis kompiuteriu klausosi CD ir nesinaudoja klaviatūra ar pakilo nuo stalo pradėjęs siųstis iš interneto didelės apimties failą. Sudėtingesni vaizdo analizavimo algoritmai praverstų konfidencialumu besirūpinančioms bendrovėms, nes leistų naudotis kompiuteriais tik autorizuotiems vartotojams.
Djuko universiteto mokslininkai mano, kad žvilgsniu įjunginėjami monitoriai bei kitos energiją padedančios taupyti priemonės pasirodys rinkoje po 2-3 metų. Siekiant geriau išplėtoti operacijų sistemų sąveiką su įvairiais detektorius naudojančiais sprendimais, šiuo metu analizuojami įvairūs vartotojų darbo prie kompiuterio scenarijai. Netrukus “FaceOff” turėtų būti papildytas dar viena galimybe - atsižvelgiant į patalpos apšvietimą jis galėtų parinkti optimaliausią ekrano šviesumo lygį.