• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mobiliojo ryšio skvarba pergalingai didėja. Vis dažniau rankos pačios tiesiasi smaugti priešais sėdinčią ir telefonu krizenančią žiūrovę, gniaužiasi kumštis nuo atkakliai mikroautobuse mobiliuoju besiplūstančio tautiečio. O juk, regis, reikia visai nedaug: trumpo, staigaus, gal kiek paralyžiuojančio elektros šoko. Socialiniai telefonai gali tą pasiūlyti.

REKLAMA
REKLAMA

Technologinio dizaino sprendimais garsėjanti JAV kompanija “Ideo”, suprojektavusi nepriekaištingą “Palm V” kišeninio kompiuterio, “TiVo” asmeninio vaizdo įrašymo įrenginio ir kitų žinomų elektronikos produktų išvaizdą, “užtelefonintos” visuomenės svarstymams pateikė vadinamųjų “socialinių telefonų” koncepciją. Jos esmė paprasta: naudodamasis telefonu netrukdyk kitiems. Nei kino teatre, nei miuzikle, nei autobuse ar gatvėje.

REKLAMA

“Ideo” savo koncepciją parėmė keliais veikiančiais tokių mobiliųjų telefonų serijos “SoMo” prototipais (http://www.ideo.com/case_studies/SoMo/index.html).

“SoMo1” - pirmasis istorijoje telefonas su elektros šoko funkcija. Jos paskirtis maždaug tokia pat, kaip ir Lietuvos kaime kolūkių klestėjimo laikais naudotų “elektros piemenų” - galvijus tramdo aptvaru tekanti silpna elektros srovė. Jei “SoMo1” savininkas užsimiršta ir kalbėdamasis labai pakelia balsą - o tai, suprantama, trukdo kitiems viešoje vietoje esantiems žmonėms - telefonas priklausomai nuo peržengtos “padoraus” garso ribos sutramdo kalbėtoją silpnesniu ar stipresniu elektros šoku. Kalbėtojo decibelai tuojau pat įgyja nominalias ramaus kalbėjimo vertes.

REKLAMA
REKLAMA

“SoMo2” gražų elgesį viešose vietose siekia užtikrinti ne tokiu radikaliu būdu. Jei vartotojas užsuka į meno galeriją, ateina į paskaitą ar kitą vietą, kur kalbėjimasis telefonu gali trikdyti rimtį, su pašnekovais jis gali bendrauti telefono sintezuojamais tęsiamais garsais, pavyzdžiui, “ahaaaa”, “jooooo”, “taaaip”, “neeee”, “geeeras”, “eik saaaau” ir t.t. Šie intonaciniai “žodžiai” sintezuojami spaudant specialius telefono mygtukus. Pašnekovas gali girdėti jūsų reakciją jums nepasakius nė žodžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas socialaus telefono prototipas išsiskiria itin originalia išvaizda: tai dūdelės ir telefono derinys. Norėdamas paskambinti tam tikru numeriu vartotojas turi sugroti kelias natas. Kam to reikia? “Ideo” mano, kad prieš skambindami viešose vietose žmonės dukart pagalvos, ar tikrai tą verta daryti, nes “mobilioji dūdelė” garantuotai patrauks aplinkinių dėmesį ir tikrai liksite dėmesio centre. Na, o jei reikalas rimtas, skambinsite net ir tuo atveju, jei dėl į jus įsispoksojusių vairuotojų sustotų eismas.

REKLAMA

“SoMo4” galima pavadinti belstuku. Jis skambinimą kitam žmogui tikrąją to žodžio prasme prilygina beldimuisi į jo buto duris. Reikia surinkti pašnekovo numerį ir pastuksenti į kitą telefono korpuso pusę. “Kitame gale” bus girdimas skambinančiojo beldimasis ir žmogus priklausomai nuo jo stiprumo,dažnumo ar įkyrumo galės apsispręsti, ar reikalas svarbus, t.y. pakelti ragelį tuojau pat ar palaukti - gal nueis.

REKLAMA

Paskutinis iš “SoMo” prototipų serijos itin praverčia tais atvejais, kai viešajame transporte kur nors netoliese įsitaisęs kalbėtojas trukdo aplinkiniams arba necenzūrine kalba, arba per garsiai rėkdamas, arba ir vienu, ir kitu išsyk. “SoMo5” suteikia galimybę anonimiškai blokuoti “mobiliojo chuligano” ryšį įvairiais trukdžiais - pavyzdžiui, pokalbio metu telefono garsiakalbyje netikėtai pasigirs zvimbesys, ūžimas ar kažkieno šūksniai: “Nutilk!”, “Tyliau!”, “Ei, tu, užknisai!” ir t.t. Pats laikas susiprasti, kad esi viešoje vietoje.

Žinoma, socialiniai telefonai “užtelefonintos” visuomenės bėdas galės gydyti tik tais atvejais, jeigu vartotojus juos naudoti privers įstatymas. “Wired” rašo, kad ir Europos šalyse, ir JAV pradedamos kurti “demobilizuotos” viešosios vietos, kur mobiliaisiais telefonais naudotis draudžiama. Niujorko miesto taryba gali uždrausti kalbėtis telefonais muziejuose, miuzikluose, kino teatruose ir kitose vietose dar šiandien - tarybos nariai, kaip manoma, atmes Niujorko mero vetuotą tokio įstatymo projektą, ir jis įsigalios po 30 dienų. Kai kurie “Wired” cituoti žmonės sakė maną, kad privalomi telefonai su elektrošoko funkcija turėtų patikti dabartiniam šalies prezidentui, kuriam patinka paprasti ir ryžtingi problemų sprendimo būdai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų