“Microsoft” stiprybės ir silpnumo šaltinis - tas pats: visi jos produktus keikia, bet visi naudoja. Tai sakoma juokais, tik vis dažniau jie virsta ašaromis. JAV kompiuterių saugumo ekspertai perspėjo, kad “Microsoft” išauginta programinė monokultūra kelia rimtą pavojų kompiuterių sistemų ir tinklų saugumui visame pasaulyje.
JAV kompiuterių ir komunikacijų pramonės asociacijos (CCIA, www.ccianet.org) susitikime Vašingtone su įtakingų kompanijų vadovais ir aukščiausiais valdžios pareigūnais buvo pristatytos nepriklausomų ekspertų parengto tyrimo “Kibernetinis nesaugumas” (http://www.ccianet.org/papers/cyberinsecurity.pdf) išvados. Pranešimą rengęs Danielas Geeras, ilgametis kompiuterinio saugumo ekspertas, šiuo metu dirbantis konsultacijų bendrovėje “@Stake” techniniu direktoriumi, kartu su šešiais savo kolegomis, gerai žinomais kibernetinio saugumo specialistais, perspėjo, kad dėl “Microsoft” dominavimo staliniams kompiuteriams skirtos programinės įrangos rinkoje ir jos naudojamos produktų apsaugos praktikos pasaulinė IT infrastruktūra tampa vis labiau pažeidžiama. Ekspertai tvirtina, kad energingos “Microsoft” pastangos stiprinti ir plėsti savo monopoliją vis glaudžiau integruojant taikomąsias programas į savo OS aplinką nulėmė, kad kompiuterių tinklams jau iškilo masinių, “kaskadinių” gedimų grėsmė. “Microsoft” dominavimas rinkoje ne tik paverčia jos produktus svarbiausiu virusų ir kitos destruktyvios programinės įrangos kūrėjų taikiniu, bet ir sąlygoja tai, kad tokios atakos sukelia greitą, didelių nuostolių turėsiantį efektą.
Danielas Geeras ironizuoja, kad “Microsoft” pastangos riboti kitų gamintojų taikymų kelią į “Windows” privedė prie to, kad buvo sukurta aplinka, kurioje “Microsoft” programos efektyviausiai sąveikauja vien tik su virusais. Dėl tokios programinės monokultūros piktybiniai kodai išplinta per internetą tarsi vėjo genama liepsna, ir dažnai per kelias minutes vaikigalių “hakerių” sukurtas paprasčiausias virusas po kelių valandų sukelia tikrą chaosą.
Tyrimo autoriai teigia, kad gamta siūlo įvairovę, o ne monokultūras, nes jos lengvai pažeidžiamos. Saugumo problemos, kurias savo vartotojams visame pasaulyje kelia “Microsoft”, yra tiesioginis bendrovės verslo praktikos rezultatas. “Microsoft” sprendimai yra kuriami taip, kad būtų galima apsisaugoti nuo konkurentų, o ne nuo įsilaužėlių, tvirtina “Kompiuterinio nesaugumo” autoriai.
Kad būtų galima išvengti gniuždančio “domino efekto”, kai dėl naujų spragų “Microsoft” įrangoje “virstančios” virusų ar kirminų palaužtos sistemos po savimi pasiglemžia kitas, ekspertai ragina JAV vyriausybę priversti bendrovę atskleisti savo produktų išeities kodus. Tai suteiktų galimybę kur kas greičiau nei dabar aptikti ir ištaisyti programinės įrangos klaidas.
Tačiau ne visi specialistai dėl nuolat sunkėjančių kibernetinio terorizmo padarinių linkę kaltinti tik “Microsoft”. Antai antivirusinės įrangos gamintojos “Sophos” analitikas Grahamas Cluley pažymi, kad virusų kūrėjai vartotojų nerūpestingumu naudojasi neką mažiau nei spragomis“Microsoft” produktuose. Pasak jo, dauguma virusų į kompiuterius patenka elektroniniu paštu atsiunčiamų vykdomųjų failų pavidalu, o vartotojai instinktyviai atidarinėja priedus. “Microsoft” gali užtaisyti savo spragas, bet dar niekas nesukūrė “lopų” smegenims…