• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje plinta nauja skaitmeninio amžiaus mada - iš lentynų nelaisvės vaduojamos ir savarankiškam gyvenimui išleidžiamos knygos, kurių nuotykius buvę savininkai įdėmiai stebi internetu.

REKLAMA
REKLAMA

Išgirdę sakant, kad internetas išlaisvina knygas, ko gero, pirmiausia pagalvotume apie Gutenbergo projektą (http://gutenberg.net/), kurio vykdytojai internete nemokamai skelbia pačių įvairiausių knygų tekstus, ar apie paprasčiausius knygų piratus. Tačiau “Bookcrossing.com” (www.bookcrossing.com) svetainės steigėjai knygų laisvę įsivaizduoja kitaip: jiems rūpi tik popierinių knygų likimas. Savo svetainę jie pavertė tikra “knygų kryžkele”, kurioje jos nuolat susitinka su savo skaitytojais bei buvusiais savininkais ir pasakoja apie laisvėje patirtus nuotykius.

REKLAMA

“Bookcrossing.com” - tai labdaringas interneto “realybės šou”, kurio pagrindiniai veikėjai - po visą pasaulį, įskaitant ir Lietuvą, iš vienų rankų į kitas keliaujančios knygos. Užuot pasmerkę savo lentynose besikaupiančias knygeles ilgiems nykios nelaisvės metams, jų šeimininkai nutaria pasidalyti jomis su kitais. Tačiau, pasirodo, tai galima padaryti kur kas įdomiau, nei paprasčiausiai atiduodant jas draugams ar bibliotekai. Šio technologinio žaidimo dalyviai, aptikę knygų spintoje eilinį kalinį, kuriam vertėtų suteikti laisvę, pirmiausia “Bookcrossing.com” svetainėje gauna identifikacinį šios knygos numerį, vadinamąjį BCID (BookCrossing ID number) - suprantama, žaidimo naujokams prieš tai reikia užsiregistruoti. Juo reikia pažymėti savo knygą - paprasčiausiai įrašyti šį skaičių į knygą įklijuotame specialiame “Bookcrossing.com” lapelyje su svetainės logotipu, kuris paženklina knygą kaip ekslibris. Toliau - dar paprasčiau: knygą reikia paleisti į laisvę. Tai jau kiekvieno fantazijos dalykas: knygos tiesiog paliekamos ant autobusų sėdynių, kavinių stalelių, parko suolelių, žodžiu, visur, kur tik joms būtų patogiausia susitikti su kitu skaitytoju.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai išlaisvinti leidiniai paženklinami dėmesį atkreipiančiais “Bookcrossing.com” atributais - firminiais skirtukais ar vidun įdėtais lapeliais, kuriuose knygą radusiam žmogui pranešama, kad jam atiteko nežinomo geradario dovana ir pasiūloma įsitraukti į žaidimą užsiregistruojant “Bookcrossing” svetainėje. O kaip iš tiesų pasielgs naujasis knygos savininkas - išmes ją į šiukšlių dėžę, atiduos draugui ar perskaitęs savo ruožtu vėl paleis į laisvę - grynai jo reikalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal svetainėje įvestą BCID numerį galima sužinoti visą knygos nuotykių istoriją - į kokius miestus ar net šalis ji nukeliavo, kas buvo jos paskutinis skaitytojas ir t.t. Tokia informacija pateikiama elektroniniame kiekvienos knygos naudojimo žurnale, kuriame savo pastabas gali įrašyti kiekvienas jos skaitytojas. O į laisvę knygą išleidęs jos savininkas pagal BCID gali sekti tolesnį jos likimą: kaskart, kai knygos žurnale atsiranda naujas įrašas, jam išsiunčiama el. pašto žinutė. “Bookcrossing.com” pateikia įvairią knygų - keliauninkių statistiką - galima pamatyti, kurios toliausiai nukeliavo, kurios populiariausios, kurios ką tik išleistos į laisvę ir t.t. Veikia svetainės lankytojų forumas, yra knygų paieška pagal temą ir pavadinimą, lankytojai gali skaityti jų apžvalgas ir patys jas rašyti, remdami svetainės prižiūrėtojus gali įsigyti firminės atributikos ir, žinoma, naujų knygų.

REKLAMA

Žaismingumo prideda ir azartinė knygų medžioklės funkcija: galima ne šiaip palikti knygą ant kavinės stalelio ir laukti, kol atsišauks jos radėjas, o nurodyti svetainėje konkrečią jos buvimo vietą, kad susidomėjusieji galėtų ten atvykti ir ją susirasti. Taip pasielgė ir vienas “Bookcrossing.com” dalyvis iš Lietuvos: “fakedon” pasivadinęs kaunietis prieš savaitę “Santakoje, prie gėlyno” paleido į laisvę (http://www.bookcrossing.com/hunt/213/4364/42818) Chriso J. Date’o knygą “An Introduction to Database Systems”, skirdamas ją “ateinančiai trečiakursių informatikų kartai”.

Prieš porą metų internete atsiradusi “Bookcrossing.com” šiuo metu turi daugiau nei 153 tūkstančius registruotų žaidimo dalyvių, o po pasaulį klajoja per 520 tūkstančių knygų. Daugiau nei 80 šalių vykstantis knygų išlaisvinimo sąjūdis sparčiai plinta ir Europoje: įsteigtos kelios europietiškos “Bookcrossing.com” gerbėjų svetainės (nuorodas rasite tinklapyje www.rinaldiweb.it/eurobc). Tad jei ir jūs netikėtai pastebėtumėte ant kavinės stalelio paliktą knygą su firminiu “Bookcrossing.com” logotipu, neįkalinkite jos savo knygų lentynoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų