Gailus elgetos mykimas, purvinu rankos tvarsčiu baksnojant į prie kojų pabertų variokų žiupsnį - vaizdelis iš apgailėtino, tamsaus, besitraukiančio analoginio pasaulio. Vis labiau skaitmenėjantis gyvenimas ragina elgetas neatsilikti: juk ištiesti ranką galima ir internete. Ir net labai sėkmingai.
Vadinamasis “kiberelgetavimas”, kurį JAV spauda ironiškai vadina sparčiai populiarėjančiu namudiniu verslu, prasidėjo po pernai rudenį plačiai nuskambėjusios niujorkietės Karyn Bosnak istorijos, kai pasitelkusi pirmąjį savo gyvenime sukurtą tinklapį ji per kelis mėnesius sugebėjo prisielgetauti tiek, kad padengtų 20 000 dolerių įsiskolinimą kredito kortelių kompanijoms.
Bet prie svaiginančios Karyn kaip pradedančiosios elgetos sėkmės dar sugrįšime. Žinoma, rinkti lėšas Voratinklyje sumanė toli gražu ne jinai: jau daugelį metų interneto galimybėmis naudojasi labdaros organizacijos, šalpos fondai ir t.t. Žinoma, pasitaikydavo ir privačių tinklapių, milžiniškomis antraštėmis šaukiančių “Padėkite!”. Tačiau kryptingas ir energingas kibernetinio elgetavimo verslas įgyja pagreitį būtent mūsų dienomis. Ištiesti ranką internete visai nelaikoma gėda - elgetauja ne kokie fiziniai ir protiniai paliegėliai, kuriems, suprantama, toli iki kompiuterių ir tinklapių kūrimo, bet studentai, jauni profesionalai, vienišos mamos, nevaisingos poros ir net…keturkojai.
Antai “The Baltimore Sun” rašo, kad drabužių modeliavimą studijuojanti 23 metų Mandy Aylward iš Čikagos maždaug prieš mėnesį susikūrė tinklapį, kuriame prašo gerų žmonių padėti padengti beveik 30 000 dolerių skolą už studijas ir kredito viršijimą, kad galėtų baigti mokslus. Mandy viliasi internete sutikti “dosnią sielą”, kuri išvaduos ją iš skolų jungo. Tiesa, kol kas pavyko surinkti mažiau nei pusantro šimto dolerių, kurių didžiąją dalį paaukojo mama, bet mergina nenusimena.
Brianas Nolanas - pasak jo paties, sunkiai dirbantis, atkakliai karjeros siekiantis 26 metų būsimasis gaisrininkas ir kartu medicinos felčeris iš Los Andželo - elgetauja internete (www.helpoutbrian.com) siekdamas grąžinti 40 514,07 dolerių paskolą už mokslą ir įsiskolinimą kredito kompanijai. Dėl įdomumo pažvelkite į nuotrauką - ar įsivaizduojate šį vaikiną ištiesusį kepurę gatvėje? O ar įsivaizduojate save, tiesiantį jam - su visomis rankomis ir kojomis - kad ir smulkiausią pinigėlį? Tačiau internete elgetauti jam sekasi: pasak Briano, nuo lapkričio, kai sukūrė savo tinklapį, nepažįstami žmonės jam per savaitę paaukoja daugiau nei tūkstantį dolerių. Akivaizdu, kad gerų žmonių ir Amerikoje netrūksta. Bet kodėl gi Brianas pats negalėtų susimokėti savo skolų? “Esu tikras, kad vieną gražią dieną tai padaryti man pavyktų, - prisipažįsta jis, - tačiau kodėl gi turėčiau atsisakyti pagalbos, kurią galiu gauti dabar?”. Iš tiesų. Koks kvailas klausimas.
Per trisdešimtį perkopęs Kentas internete ištiesė ranką (www.shinynoggin.com) tikėdamasis išgelbėti savo plaukus. Jis plinka. Kad neliktų plikas kaip kulnas, reikia daryti plaukų persodinimo operaciją, kuri kainuoja apie 10 000 dolerių. Nors Kentas turi darbą, tačiau tikisi, kad tinklapio lankytojai, paaukoję po vieną kitą dolerį, išgelbės jo viltis gyventi su šukuosena. Atsilygindamas geradariams Kentas sutinka dirbti viešuosius darbus jų gyvenamoje vietoje. Deja, kol kas jam pavyko surinkti tik 129 dolerius.
Slenkantys plaukai - rimtas rūpestis. Bet dar blogiau - komplikuotas seksualinis gyvenimas. Ne, fiziologija čia niekuo dėta - paprasčiausiai 22 metų kompiuterių specialistui, kurio nei vardo, nei pavardės tinklapyje (www.helpageekgetlaid.com) nepavyko aptikti, pakyrėjo paslapčiomis nuo tėvų naktimis dulkintis virtuvėje ar svetainėje. Jis gyvena su gana griežtų pažiūrų tėvais, tad merginų parsivesti pas save kada sumanęs negali. Todėl pradedančiojo “kiberelgetos” tikslas paprastas kaip du pirštai: jam reikia nuosavo namo. Viskas elementaru (cituoju): “PROBLEMA. Dabar aš gyvenu su tėvais jų namuose. SPRENDIMAS. Įsigyju nuosavą namą. TIKSLAS. Iki 2004 m. sausio 1 d. surinkti visą mokestį - 100 000 dolerių”. Išties viskas paprasta. Naujausiais duomenimis, tinklapio lankytojai tokiai iniciatyvai paaukojo 114, 40 JAV dolerių. Vaikinas yra susitaupęs 3108, 40. Iki “100 000 dolerių iššūkio” - toks užrašas puošia tinklapio viršų - finišo ribos lieka tik 96 777 doleriai ir 20 centų. Bet prieš akis dar kone visi metai!
Internete sėkmingai gali elgetauti ne tik žmonės. Susipažinkite - štai (www.cutefrenchhouse.com/savebuster.htm) Busteris. Katinas. Ir jam, pasirodo, reikia jūsų pagalbos, t.y. jūsų pinigų. Jis, tiesa, neplinka, nėra įklimpęs į skolas už mokslus, o visas įmanomas seksualinio gyvenimo problemas sėkmingai išsprendė prieš keletą metų pašalintos sėklidės, tačiau šiais sunkiais Amerikai laikais jo visai nevilioja perspektyva vieną gražų rytą atrasti savo ėdalo dubenėlį tuščią. Tad reikia taupyti. Jei turite vieną kitą atliekamą dolerį, kodėl nepaaukojus jo šauniam naminiam katinėliui? Iš tiesų - kodėl? Nuo 2002 m. rugsėjo elgetaujančio Busterio tinklapis surinko 826,05 dolerius, ir aukos vis tebeplaukia. Pakaks ir ėdalui, ir kitų keturkojų labdarai.
Žinoma, katinai “kibernetinio elgetavimo” problemą bando paversti grotesku, o juk gyvenimas daug rimtesnis: pinigų prašo autoavarijose sužaloti ir brangių operacijų reikalingi žmonės (www.helpjacqui.com), vyrus norinčios palikti (www.helpmeleavemyhusband.com) ar pagydyti vaikus (www.helppayoffcreditcards.com) norinčios moterys, filmą užbaigti siekiantys nepriklausomi prodiuseriai (www.saveourmovie.com)… Visų bėdų neišvardysi ir dažnai jos viena už kitą baisesnės. Tačiau, pasak internetinės “ubagystės” verslą tyrinėjusių rinkodaros specialistų, daugiausiai pinigų surenka anaiptol ne tie, kuriuos prispaudė didžiausias vargas. Priešingai: užsukę į tinklapį, kuriame didžiulėmis raidėmis maldaujama išgelbėti ir raudant pasakojama apie ištikusią bėdą, didžiuma lankytojų tuojau pat mauna atgal nenumetę nė dolerio. Ir priešingai: kai išmaldos prašoma su šypsena ir dar dėl šokiruojančiai “nerimtų” dalykų, pritrenkti interneto praeiviai gali nejuokais susidomėti, o susidomėję - atsegti piniginę.
Čia ir grįžtame prie pradžioje minėtos Karyn Bosnak elgetavimo sėkmės istorijos. Ši dvidešimties “su trupučiu” moteris atvirai prisipažino įlindusi į 20 000 dolerių skolą dėl to, kad negalėjo susilaikyti pirkusi gražius drabužius ir batelius. Juk tai taip miela ir žmogiška, ar ne tiesa? Mandagiai ir neįkyriai prašydama savo tinklapio (www.savekaryn.com) lankytojų paaukoti po dolerį per “Pen Pal” mokėjimų sistemą, sąmojingai pasakodama apie savo pastangas taupyti, informuodama, kaip sekasi pardavinėti senus drabužėlius “eBay” aukcionuose ji per 4 mėnesius padengė visą skolą, tinklapis susilaukė per 2 milijonus kreipinių, o pati Karyn vienos didelės leidyklos užsakymu dabar rašo knygą apie savo elgetavimo istoriją. Ką gi, net ir interneto neragavę elgetos puikiai žino, kad tik talentingi sugeba sėkmingai ištiesti ranką…