• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internetas, kad ir ką sakytum, geras daiktas, tačiau ir jis moka priversti kaukte kaukti iš pasiutimo.“ Jei tik surasčiau tuos sumautus programuotojus, kurie tai padarė, iškastruočiau atšipusiomis žirklėmis!” Tai tik viena iš širdies gelmių ištrūkusi nuvilto internauto jausmų išraiškos citata. Įdomu, apie ką tai?

REKLAMA
REKLAMA

Taigi blogiausi dalykai internete: perfrazuojant vieną klasiką, visi internetu džiaugiasi vienodai, tačiau bjaurisi juo kiekvienas savaip. Pavyzdžiui, minėtos citatos autoriui pats baisiausias dalykas, su kokiu teko susidurti internete, vadinasi “Xupiter”. Jei tas žodis jums nieko nesako, vadinasi, jums tiesiog sekasi.

REKLAMA

“Xupiter” - tai į “Internet Explorer” naršyklę susiinstaliuojanti papildoma įrankių juosta (toolbar), kuri nepataisomai sugadina gyvenimą. Interneto naujienų grupėse tvirtinama, kad šis Vengrijoje registruotos kompanijos “Xupiter.com” (www.xupiter.com) produktas įsidiegia vartotojo kompiuteryje be jo sutikimo ir taip jame įsitvirtina, kad tiesiog neįmanoma iš ten išrūkyti. Įsikūręs jis nuolat pakeitinėja vartotojo nustatytą pirminį (homepage) naršyklės tinklapį į “Xupiter.com”, permetinėja visas internetinės paieškos užklausas į “Xupiter” svetainę ir blokuoja visus bandymus grąžinti pirminius naršyklės nustatymus. Kiekvieną kartą kompiuteriui pasikrovus programa bando parsisiųsti savo atnaujinimus - dėl to sistema neretai “užlūžta”. Kai kurios “Xupiter” versijos be vartotojo žinios siunčiasi ne tik atnaujinimus, bet ir kitokį šlamštą, pavyzdžiui, azartinių lošimų programas, kurios džiugiai praneša apie savo paslaugas iššokdamos į ekraną “pop-up” reklaminiais langais.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tai dar ne viskas: pasak “Wired”, vartotojai skundžiasi, jog bandant surinkti užklausos žodžius interneto paieškos sistemų raktažodžių laukeliuose ar įvedinėjant informaciją kitokiuose Voratinklio formuliaruose juose atsiranda atsitiktiniai žodžiai ir skaičiai. O tai jau kvepia mistika. “Atrodo, tarsi mano kompiuteryje būtų apsigyvenęs vaiduoklis”, - skundžiasi toks Bethas Vanesky iš Niujorko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atrodytų, anokia čia bėda: kiekvieną skaitmeninį vaiduoklį, kad ir koks kraupus jis būtų, galima išinstaliuoti. Deja, ne viskas taip paprasta: su “Xupiter” susidūrę vartotojai tikina, kad kompanijos pateikiamas išinstaliavimo įrankis neveikia. Dar daugiau: po nesėkmingų bandymų išinstaliuoti reikalai dar labiau pablogėja. Pavyzdžiui, kiekvieną kartą paleidus “Internet Explorer” parodomas pranešimas apie klaidą: “Xupiter” įdiegtas neteisingai, prašome perinstaliuoti”.

REKLAMA

Aimanų apie “Xupiter” kiaulystes pilnos techninės pagalbos svetainės. Kompiuterių srityje save kietais laikantys vaikinai stengiasi įveikti šią problemą pačiais geriausiais būdais, kurie dažniausiai pasibaigia būtinybe patiems pamėsinėti savo sistemos registrą, o tai “normaliems” vartotojams gali pasibaigti tikra katastrofa.

REKLAMA

Su įvairia internetine bjaurastimi kovojančios “SpywareInfo” (http://www.spywareinfo.com) svetainės atstovas sakė, kad pirmą kartą susidūrus su “Xupiter” bandymai jį sutramdyti užtruko visą savaitę. Tačiau tai primena kovą su vėjo malūnais: nustatyta, kad kai tik randamas būdas “Xupiter” išmesti iš sistemos, tuojau internete pasirodo naujos jo versijos. Sulig kiekviena kodas pakeičiamas taip, kad tenka vėl sukti galvą, kaip rasti naują šalinimo būdą. Atrodo, kad programa sugeba pati persiinstaliuoti tol, kol iš sistemos nebus pašalinti visos jos komponentai, sako jos tramdytojai. Nepatyrę vartotojai patys ja neatsikratys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau viskas nėra taip fatališka - sakoma, kad jau yra rasta efektyvesnių “Xupiter” parazito naikinimo būdų, pavyzdžiui, “Spybot Search&Destroy” priemonė (http://security.kolla.de).

Tiems, kurie dar nesusidūrė su “Xupiter”, patariama būti atsargiems siunčiantis programas - pastebėta, kad šis “Intenet Explorer” “patobulinimas” yra platinamas su viena P2P programa. Jei naršyklėje nenurodytas aukščiausias apsaugos lygis, “Xupiter” gali susiinstaliuoti automatiškai.

REKLAMA

Būtų dar pusė bėdos, jei interneto blogybės apsiribotų viena ar kita, tegu ir šlykščiai įkyria, programa. Kiekvienas iš mūsų, priklausomai nuo temperamento ir interneto naudojimo patirties, galėtume sudaryti ilgesnį ar trumpesnį interneto blogybių sąrašą.

REKLAMA

Antai svetainės “Right Wing News” (www.rightwingnews.com) šeimininkas Johnas Hawkinsas labai rimtai tai daro jau ne vienus metus. Dėl įdomumo paminėsime, kas, jo manymu, gyvenimą internete labiausiai gadino 2002 m. Žinoma, pirmuoju numeriu įrašyta masinė reklama (spam).

Po jos seka į peržiūrimą tinklapį “įsipjaunantys” reklaminiai langai (interstitials) - turbūt esate pastebėję lėtai ant skaitomo teksto “atvažiuojančius” naujų automobilių ar kitokių viliojančių prekių paveikslėlius ir nepasitraukiančius tol, kol, reklamuotojų manymu, neprabėgs tiek laiko, kad spėtumėte įsiminti tai visam gyvenimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečią vietą užima “Spyware” - pati įvairiausia vartotojo stebėjimo programinė įranga, prie kurios priskiriama ir aprašytoji “Xupiter”. Ką gi, regis, didžiausios blogybės įvertintos panašiai - savo nuomonę galite palyginti perskaitę visą Johno Hawkinso sąrašą (http://www.rightwingnews.com/special/theworst.php). O ką į dešimties mirtinų interneto nuodėmių sąrašą įtrauktumėte jūs?

Rašykite - [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų