• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip turėtų atrodyti ateities parduotuvė? Žinoma - be eilių, nereikalingo klaidžiojimo ieškant norimos prekės, kuo patogesnio atsiskaitymo. “Intel”, IBM, “Philips”, SAP ir kitos technologijų kompanijos Vokietijoje pristatė veikiantį futuristinio prekybos centro prototipą.

REKLAMA
REKLAMA

Jei pasitaikytų proga keliauti pro netoli Vokietijos sienos su Olandija esantį Rheinbergo miestelį, įsikūrusį netoli Eseno, būtinai užsukite į neseniai atidarytą mažmeninės prekybos tinklo “Metro AG” parduotuvę. Šį prekybos centrą galima vadinti pirmąja pasaulyje ateities parduotuve, kurioje įdiegtų technologijų veidrodyje matyti, kaip žmonės apsipirkinės po 5-10 metų. Bevielis ryšys, kompiuterizuoti prekių vežimėliai, pirkėjams skirti skeneriai, RFID mikroschemomis paženklintos prekės, pirkėjų įpročius stebinti programinė įranga baudžiasi išmokyti visus naujos pirkimo abėcėlės.

REKLAMA

Kiekvienas įėjęs į šią parduotuvę gauna pirkėjo identifikacinę kortelę ir specialų vežimėlį, kuriame įrengtas lietimui jautrus skystųjų kristalų ekranas ir prekių skeneris. Jis gali nuskaityti ir tradicinius brūkšninius (BAR) kodus, ir RFID (Radio Frequency Identification) žymas. Tai reiškia, kad priėjus prie lentynos ekrane pamatysite, ar nepasibaigęs jogurto galiojimo laikas, o įsidėjus jį į vežimėlį skeneris nuskaitys jo kainą ir bevieliu ryšiu perduos į kasą. Ten ji bus įtraukta į jūsų sąskaitą. Kadangi pirkiniai skenuojami pirkėjų vežimėliuose, atėjus prie kasų nereikės gaišti laiko - tik paduoti mokėjimo kortelę ar atitinkamą sumą grynaisiais.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkėjų patogumui teikiamos ir mobiliųjų gidų paslaugos: ieškomos prekės vietą prekybos centro plane parodo pirkinių vežimėlio ekranas. Nereikės terliotis ir su sveriamomis prekėmis: IBM sukurtos “protingos” svarstyklės su vaizdo kameromis ir atvaizdų atpažinimo algoritmais moka atskirti kriaušes nuo persikų, tad vaisius ar daržoves tereikės padėti ant svarstyklių lėkštės, ir jos pačios išspausdins pirkinio kainos etiketę. Jei sudomino CD ar DVD, specialiuose kioskeliuose galėsite pasiklausyti įrašo ar pasižiūrėti filmo fragmentą vos nukreipę į jį skenerį. Kadangi kiekvienas vežimėlis “ganomas” bevieliu ryšiu, priklausomai nuo pirkėjų skaičiaus pradeda dirbti papildomos kasos, tad eilėse laukti nereiks. O jei pirkėjas po kurio laiko ateina čia apsipirkti dar kartą, vežimėlio ekrane jam gali būti pateiktas paskutinį sykį įsigytų prekių sąrašas - kad nepamirštų nuolatinių pirkinių. Ši informacija bevieliu tinklu “ištraukiama” iš prekybos centro serverių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rheinbergo ateities parduotuvės gyvenimas iš esmės pagrįstas RFID technologija, kuri ne tik padeda taupyti pirkėjų laiką, teikia jiems papildomos informacijos ir paslaugų, bet ir apsaugo nuo vagysčių ir leidžia prekybininkams naudotis kokybiškai naujo lygio prekių tiekimu. RFID žymos suteikia galimybę realiuoju laiku stebėti prekystalius ir sumažėjus prekių skaičiui iki nustatytos ribos užsakyti jų papildymą. Dar daugiau jos gelbsti už prekybos salės ribų - RFID sužymėtuose tiekėjų konteineriuose ir padėkluose atvežtas prekes pasinaudojus skeneriu galima identifikuoti ir suskaičiuoti per kelias sekundes, užuot viską skaičiavus patiems.

REKLAMA

Ateities parduotuvėje naudojamos dviejų tipų RFID mikroschemos - vienos iš jų veikia 13,65 Mhz dažniu ir gali būti nuskaitomos 1,5 metro atstumu. Jos skirtos sekti produktams prekybos salės ribose. Antrojo tipo mikroschemos veikia 900-1000 MHz ruože, radijo ryšys su jomis gali būti užmezgamas iki 7 metrų atstumu, tad jos pasitelkiamos tiekėjų atvežamų prekių apskaitai ir tiekimui į prekybos vietą organizuoti.

REKLAMA

Kol kas Rheinbergo “Metro AG” prekybos centre individualias RFID žymas turinčių prekių nėra daug. Jomis savo gaminius aprūpino “Gillette”, “Procter&Gamble”, “Kraft” ir kelios kitos didelės kompanijos. Kadangi RFID mikroschemos kainuoja nuo 50 amerikietiškų centų iki 1 dolerio, ne visi tiekėjai skuba prisiimti papildomas išlaidas, be to, šitaip žymėti pigias prekes apskritai nėra prasmės. Tačiau tikimasi, kad išaugus RFID mikroschemų poreikiui iki milijonų ir milijardų vienetų jos atpigs iki penkių centų - tokia kaina atvertų joms plačią kelią į ateities parduotuves.

Tačiau RFID technologija yra susilaukusi prieštaringų vertinimų - nuogąstaujama, kad ją naudojantys prekybininkai galės sekti žmonių apsipirkimo įpročius, žinos, kokios prekės jiems patinka, ir taikys jiems naujus rinkodaros būdus. Kai kas gąsdina, kad RFID skeneriais apsiginklavę vagys šniukštinės po šiukšlių konteinerius, kad aptikę išmestas brangių prekių pakuotes nusižiūrėtų būsimas aukas. Ne viskas idealiai veikia ir pačioje ateities parduotuvėje - pavyzdžiui, nuovokiosioms IBM svarstyklėms kartais “aptemsta protas”, ir jos prašo pirkėjų apsitarnauti patiems, o RFID mikroschemų radijo ryšys kartais trukdo susikalbėti mobiliaisiais telefonais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų