Šią savaitę Kanuose (Prancūzija) vykstantis pasaulinis 3GSM kongresas (www.3gsmworldcongress.com) tapo pačiu didžiausiu bevielių komunikacijų pramonės forumu, į kurį šiemet susirinko apie 28 000 dalyvių - mobiliojo ryšio techninės ir programinės įrangos gamintojų, paslaugų ir sprendimų kūrėjų, operatorių ir kitų GSM technologijų pasaulį keičiančių kompanijų atstovų.
Apžvalgininkai pažymi, kad šiemet vyraujanti forumo tema - kaip paversti mobiliuosius telefonus, dar neseniai laikytus prabangos dalyku, vis labiau prie kiekvieno vartotojo poreikių ir net skonio pritaikyta būtinybe. Ieškoti naujų kelių vartotojų link skatina ir pastarieji dveji pasaulinei mobiliojo ryšio pramonei ne itin sėkmingi metai. Viltys, kurios buvo siejamos su 3G tinklais, galėsiančiais pripildyti rinką kokybiškai naujų paslaugų ir galimybių, didele dalimi taip ir neišsipildė. Dabar telefonų gamintojai ir paslaugų kūrėjai vienu svarbiausių rinkodaros veiksnių laiko naujoviškumą: antai vienas iš JAV kompanijos “RealNetworks” vadovų gyrė netrukus pasirodysiantį “Nokia 3650” telefoną už jo sugebėjimą kokybiškai atkurti parsisiųstą vaizdo ir garso turinį. Pasak jo, kai parodė iš BBC parsisiųstą vaizdo siužetą savo vaikams, tie nenorėjo sugrąžinti telefono.
Žurnalistai pažymėjo, kad kongreso dalyviai ir patys neatsilieka nuo pramonės diktuojamų naujovių mados: retas kuris neturėjo mobiliojo telefono su integruotu skaitmeniniu fotoaparatu. Konferencijoje keli stambių operatorių atstovai užsiminė gamintojams, kad jų nelabai domina fotografuoti nesugebantys telefonų modeliai. Tačiau pernelyg agituoti nereikėjo: 3GSM kongreso parodoje telefonų gamintojai lankytojams rodė savo naujus gaminius, kuriuose fotografavimo ir filmavimo funkcija jau tapusi privaloma. Antroji pasaulyje telefonų gamintoja “Motorola” demonstravo A760 - “Linux” valdomą telefoną su integruotu fotoaparatu. “Siemens” pristatė vieną naujausių savo gaminių SX1, išsiskiriantį ne vaizdo filmavimo galimybe, bet naujoviška konstrukcija, kurioje nebeliko vietos tradicinei klaviatūrai. Kompanija parodė ir masinei rinkai skirtą naująjį telefoną A55, taip pat pirmuosius aksesuarų paskirtį atliekančius “Xelibri” telefonų modelius.
Tačiau technologijų mados retai kada apsieina be galvos skausmo: kongrese buvo nemažai kalbėta apie tai, kad naujieji garso ir vaizdo turinio naudojimo funkcijomis aprūpinti mobilieji telefonai operatoriams, ypač Europoje, sukelia įvairių tarptinklinio nesuderinamumo problemų. Priekaištauta, kad skubėdami patenkinti fotografuojančių telefonų pageidaujančių vartotojų poreikius gamintojai išleidžia nevisiškai išbaigtus produktus, juose pasitaiko klaidų. Kongrese vyraujančioms naujoviškumo paieškų nuotaikoms turi įtakos rinka: “Strategy Analitics” konsultantai teigia, kad, nepaisant tarptinklinės sąveikos problemų, įvairialypės terpės galimybėmis aprūpintų telefonų paklausa smarkiai didėja. Antai fotografuojančių telefonų paskutinį 2002 m. ketvirtį visame pasaulyje buvo parduota 8,4 mln. - 62 proc. daugiau negu per trečiąjį praėjusių metų ketvirtį. Tad gamintojai skuba kalti geležį, kol dar karšta, ir žada tarptinklinės sąveikos bėdas iš esmės įveikti iki šių metų pabaigos.