Giedra AKAVICKIENĖ
Daugelis darbdavių keikia šalyje susiklosčiusią situaciją: reikalaudami didesnių algų, žmonės masiškai emigruoja, kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje nebėra kam dirbti. Likusieji neretai vadovaujasi taisykle: "Darbui visada atiduok 100 proc., tai yra 12 proc. - pirmadienį, 23 proc. - antradienį, 40 proc. - trečiadienį, 20 proc. - ketvirtadienį ir 5 proc. - penktadienį". Bedarbiai tapo išrankūs ir ne tik nesusivilioja skelbimais, bet ir kelia reikalavimus.
Į darbą ateina "su kvapeliu"
Daugelis verslininkų skundžiasi, kad darbščiausi darbuotojai išvažiuoja dirbti į užsienį, o likusieji linkę piktnaudžiauti alkoholiu. Sudrausminti darbuotoją šiais laikais lyg ir nebėra jokių priemonių.
Klaipėdoje vieno stambaus projekto statybvietę saugoti nuo vagių buvo pasamdytas Antanas. 50 metų vyriškis buvo atrinktas iš keleto kandidatų. Priimant į darbą, buvo atsižvelgta, kad žmogus pirmam pokalbiui atėjo blaivus. Tuo tarpu kiti kandidatai išdrįso pasirodyti "su kvapeliu".
Deja, įsidarbinęs Antanas nevengė išgėrinėti. Vieną kartą darbų vadovui trūko kantrybė ir jis nusprendė paauklėti darbuotoją. Paliepus raštiškai pasiaiškinti, sargas nesutriko. Antanas pasiaiškinime taip išdėstė savo problemas: "Aš savo priklausančio budėjimo metu išgėriau vienas butelį vyno, dėl to, kad man pavogė asmeninį dviratį, nu, žinok, neatlaikė mano širdelė. Žinok, buvo ir yra skaudu. Neatlaikiau savo būsenoje. Jeigu būčiau pagavęs vagį, nežinau, ką su juo būčiau padaręs. Dėl to porą kartų iššoviau iš dujinio pistoleto" (kalba netaisyta).
Vardan verslo tenka nusižeminti
Gyvenamųjų namų statyba pajūryje užsiimantis telšiškis nuolat ieško mūrininkų ir kitų darbininkų. Kai milijoninės vertės užsakymų daugėja, brangus kiekvienas darbininkas. O ką daryti su tais darbuotojais, kurie gavę algą geria savaitę ar daugiau, o paskui bijo pasirodyti darbdaviui?
Jeigu pagalvosite, kad už nuolatines pravaikštas reikia atleisti iš darbo, labai klystate. Minėtas verslininkas elgiasi priešingai. "Pamynęs išdidumą, skambinu darbininkui telefonu, maloniai prašau sugrįžti į darbą arba netgi pas jį pasiunčiu darbų vykdytoją į namus... su degtinės buteliu", - prisipažino telšiškis, nenorėjęs viešai skelbti savo pavardės.
Įmonės savininkas atskleidė, kad norint palaikyti gerus santykius su savo darbuotojais tenka imtis įvairių gudrybių. Todėl pats organizuoja išvykas į gamtą: kviečia statybininkus grybauti arba žvejoti. "Rodydamas dėmesį, bandau užsitarnauti jų palankumą ir ištikimybę mano įmonei. Jeigu užrūstinsiu savo darbuotoją, greitai galiu jį prarasti. Juk spaudoje mirga skelbimai, kviečiantys dirbti", - sakė jis.
Už surastą darbuotoją - 500 litų premija
Ne paslaptis, kad už naujo darbuotojo suradimą mokami pinigai. Žinoma, tokie dalykai nėra skelbiami viešai. Viena stambi Žemaitijos sostinės akcinė bendrovė už darbuotojo atvedimą esą moka 500 litų premiją su viena sąlyga - priimtasis įmonėje privalo išdirbti 3 mėnesius. Pasirodo, nežmoniškomis sąlygomis ne kiekvienas ištveria 3 mėnesių bandomąjį laikotarpį. Be to, premija mokama tik už juodadarbių darbininkų priviliojimą. "Baltąjį" administracinį darbą dirbti norinčiųjų kol kas galima rasti lengviau.
Pastaruoju metu darbininkams atleidžiama netgi didžiausia nuodėmė - vagystė. Pareigūnų teigimu, sugavę grobstant bendrovės turtą, vadovai neskuba jų atleisti iš darbo. Nuteisti už vagystę asmenys paliekami dirbti. Didelės bedarbystės metais vadovai daug nesiaiškindavo ir apsivogusius atleisdavo iš karto.
Kai nebėra iš ko rinktis, tenka tenkintis tuo, kas siūloma darbo rinkoje. Rinkdamiesi darbuotoją į aukštesnes pareigas, darbdaviai nebėra tokie griežti dėl išsilavinimo. Anksčiau būtinai reikalavę aukštojo mokslo diplomo, dabar nuleido reikalavimų kartelę ir pasitenkina aukštesniuoju išsilavinimu.
Ar pavyks susigrąžinti emigrantus?
Nematydami išeities, Lietuvos darbdaviai siekia susigrąžinti emigrantus. Airijos sostinėje Dubline įvykusioje "Darbų mugėje" statybų bendrovės, įmonės, ieškančios techninį išsilavinimą turinčių žmonių, viliojo tautiečius atgal į Lietuvą.
Dauguma lietuvių Airijoje dirba statybose, o Lietuvoje jaučiamas didžiulis tokių specialistų poreikis. Todėl vienas iš mugės tikslų buvo įtikinti emigrantus, kad Lietuvoje statybų sektoriuje jau galima uždirbti panašiai kaip Airijoje. Pavyzdžiui, vidutinis statybų darbuotojo atlyginimas šiuo metu yra 2500-3500 Lt, kvalifikuotų darbininkų - 4000-5000 Lt, aukštos kvalifikacijos specialistų - 8000 Lt.
Kai kurie emigrantai į viliones žiūri atsargiai. Skeptikų teigimu, atlyginimai tėvynėje gerokai mažesni negu Airijoje.
"Mūsų sugrįžti nemotyvuoja nei Lietuvoje žemesnis pragyvenimo lygis, nei ryšys su artimaisiais. Pernai mano atžalos mokyklą pradėjo lankyti Airijoje, čia suvažiavo gyventi ir dirbti beveik visi giminaičiai. Trūksta tik tėvų, su kuriais nuolat ryšį palaikome internetu", - sakė laimę užsienyje suradęs buvęs pareigūnas iš Žemaitijoje esančio Varnių miestelio.