"Dabar parduotuvėse galima rasti visokių prieskoninių augalų - rašo skaitytoja Jūratė M. iš Švenčionėlių. - Labai mėgstu rozmariną. Girdėjau, kad jis ne tik prieskonis, bet turi ir gydomųjų savybių".
Rozmarinas (lotyniškai "ros marinus" reiškia "jūros rasa") savaime auga saulėtuose Viduržemio jūros kalnų šlaituose. Rozmarinas auginamas ir Rytų Europos soduose.
Legenda byloja, kad iš pradžių rozmarinas žydėjęs baltai. Jėzaus motina Marija prieš gimdymą užmetusi savo melsvą apsiaustą ant priešais tvartelį augančio rozmarino. Apsiaustas nudažęs krūmelį melsvai. Nuo to laiko visi rozmarinai žydi melsvai. Prancūzai šioje legendoje įskaito galimą rozmarino pavadinimo kilmę: "Roze de Marie".
Rozmarinas nuo senų laikų vartojamas parfumerijoje. Jau XIV amžiuje vartotas kvapusis vanduo, kurio pagrindinis komponentas buvo rozmarinas. Pasakojama, kad buvo labai populiarus "Vengrijos karalienės vanduo". Vengrijos karalienė Elizabeta jį naudojo 1378 metais, būdama 78 metų amžiaus. Šis vanduo sugražinęs jai tokį grožį ir skaistumą, kad net Lenkijos karalius pasipiršęs. Rozmarinas ir šiuo metu įeina į vyriškų kvepalų sudėtį.
Senovėje manė, kad rozmarinas gerina atmintį.
Rozmarinas naudojamas fitoterapijoje. Jis lengvina ir aktyvina virškinimo funkcijas, ypač tulžies pūslės darbą (gerina tulžies išsiskyrimą ir nutekėjimą). Be to, tai antispazminis augalas. Jis ramina nervus, rekomenduojamas gydant įvairius astenijos (tai - bendras fizinis ir psichinis silpnumas) atvejus. Anksčiau Prancūzijoje rozmariną naudojo kompresams nuo reumatizmo.
Gydomomųjų rozmarino savybių turi jo lapeliai ir žiedai. Pats paprasčiausias jo vartojimo būdas - arbatos ir nuovirai, kuriuose pasireiškia nuostabios, virškinimą gerinančios šio augalo savybės. Ilgesniam gydymui galima vartoti vaistinėse parduodamas piliules. Trumpai apie rozmarino gydomąjį poveikį galima pasakyti taip: jis turi antiseptinių ir aromatinių savybių, ramina nervus, stimuliuoja tulžies pūslę (skatina tulžies išsiskyrimą), gerina virškinimo procesą, padeda kovoti su raumenų skausmais.
Rozmarino arbata geriama nuo sunkaus virškinimo, gripo, esant blogam apetitui, anemijai. Į vonią įmesta puokštelė veikia stimuliuojančiai, o kompresai ramina reumatinius skausmus.
Rozmarino aliejus taip pat labai vertinamas. Jis naudojamas masažams, vonioms.
Labai vertingas rozmarino medus.
Rozmarinas turi tą savybę, kad paskanina patiekalus tada, kai reikia privengti druskos. Jis labai tinka kaip prieskonis ruošiant ragu, pagerina avienos, virtos vištienos, žuvies, virtų daržovių, žvėrienos, faršo ar šonkauliukų skonį. Labai skanu rozmarinu užbarstytos keptos bulvės, su saiku juo pagardinta sriuba.
Parduotuvėje nusipirkus keletą žalių rozmarino šakelių, galima pasigaminti labai skanaus aliejaus namų sąlygomis. Tereikia pripildyti butelį žalių lapelių, užpilti neutraliu aliejumi ir palaikyti apie dvi savaites. Po to perfiltruoti ir vartoti maistui pagal skonį. Ant sutrintų lapelių užpylę acto, turėsime puikią priemonę daržovėms pagardinti. Ilgesniam laikymui lapelius galima sušaldyti, arba sudžiovintus sutrinti į miltelius ir sandariai uždaryti
Paruošė Ona Naruševičienė