• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Čufos - žemės migdolai

Žemės migdolai priklauso viksvinių augalų šeimai. Žemės migdolai užaugina aštrius, tribriaunius stiebus. Kai žemės migdolai užaugina stiebus, jie tampa panašūs į piktžoles šėrytes (Setaria).

REKLAMA
REKLAMA

Žemės migdolai nėra paplitę augalai, nors jų gumbai yra maistingi, malonaus skonio. Čufos gerai auga bet kurios rūšies dirvožemyje, tačiau geriausiai auga atviroje, saulės apšviestoje vietoje.

REKLAMA

Žemės migdolai gerai auga perpuvusiu mėšlu ir medžių pelenais patręštame dirvožemyje. Be to, šiems augalams būtina drėgmė. Mūsų klimato sąlygomis žemės migdolų gumbus geriausia sodinti gegužės viduryje. Prieš sodindami žemės migdolų gumbelius, juos pamirkykite 20 laipsnių šilumos vandenyje, o tada pasodinkite 5 - 7 cm gylyje, po 3 - 4 gumbelius į vieną sodinimo duobę. Žemės migdolus patariama sodinti iki 13 - 15 laipsnių įšilusiame dirvožemyje.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės migdolų krūmai sparčiai auga ir suauga tarpusavyje, sudarydami puošnų žaliąjį kilimą, todėl čufas žolės vejoje gali augti ir kaip dekoratyvinis augalas. Prižiūrėti žemės migdolus nėra sunku, nes šie augalai gerai auga esant bet kokiam orui; tereikia supurenti dirvą. Žemės migdolų gumbai subręsta rugsėjo pabaigoje arba prasidėjus pirmosioms rudens šalnoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės migdolus reikia kasti, kai pradeda džiūti jų lapai; augalus atsargiai perkaskite, nukratydami jų gumbelius ant žemės. Iškastus gumbelius iš pradžių padžiovinkite lauke, o vėliau nuo jų nusijokite žemes ir smėlį.

Žemės migdolų galima valgyti žalių arba keptų. Šiuose augaluose gausu aliejaus, baltymų, cukraus, krakmolo. Žali žemės migdolai savo skoniu panašūs į lazdynų riešutus. Orkaitėje iškeptus žemės migdolus patariama sumalti kavamale, o vėliau jų miltelius panaudoti verdant kavą, ruošiant įvairius kepinius ir tortus.

REKLAMA

Rudenį kiekvienas žemės migdolų krūmelis užaugina kelis šimtus 1, 5 - 2 cm ilgio gumbelių. Žemės migdolų riešutus patariama laikyti subertus į medžiaginius maišelius vėsioje vietoje.

P.S. Aurelija, siunčiu tau pažodžiui nukopijavusi, nes nenorėjau paskutinio lapo atiduoti, o eiti dar kartą atšviesti tiesiog patingėjau. Mano draugė sakė, kad patartina pasodinti riešutėlius anksčiau į lovelius ar vazonus, o kai jau ateina tinkamas laikas sodinti, jie būna išleidę daigelius ir greičiau pradeda augti. Suprantama, taip jie laimi daugiau laiko iki derliaus nukasimo, nes augimui skirtoje vietoje atsiduria jau sudygę... Taigi, sėkmės!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų