Kovo 20 d. Ženevos pirmosios instancijos teisme bus pradėtas pirminis bylos nagrinėjimas, kurioje įvairios čigonų organizacijos kaltina korporaciją IBM talkinus nacistinei Vokietijai Antrojo pasaulinio karo metais vykdyti čigonų genocidą.
Ieškinį, kuriuo reikalaujama iš IBM atlyginti 12 mlrd. JAV dolerių žalą, Ženevos teismui pateikė daugiau kaip 600 čigonų organizacijų - daugiausiai iš Rytų ir Centrinės Europos šalių - vienijančio judėjimo “Gypsy International Recognition and Compensation Action” (GIRCA, www.gypsycompensation.org) atstovai.
Ieškinys grindžiamas spėjamu IBM padaliniu Šveicarijoje bendradarbiavimu su nacistais tiekiant jiems perforacines korteles ir tuomet naudotas skaičiavimo mašinas, kurių dėka žydų ir čigonų naikinimas Europoje galėjo būti vykdomas efektyviau. Tvirtinama, kad IBM atstovybė Europoje nuo 1935 m. veikė Ženevoje, Mont-Blanc gatvės 14 name.
GIRCA tvirtina, kad keldama ieškinį IBM siekia, jog Šveicarijos teismas pripažintų kompaniją bendrininkavus 1933-1945 m. nacių padarytuose nusikaltimuose. Jeigu ieškinys būtų patenkintas, kompensacijas gautų dar tebegyvenantys asmenys, kuriems Antrojo pasaulinio karo metais pavyko išvengti genocido, o iš likusių lėšų būtų finansuojami sveikatos apsaugos ir švietimo projektai, skirti nepasiturimai gyvenantiems Europos čigonams. Čigonų organizacijos jau kurį laiką reiškia nepasitenkinimą, kad šios etninės grupės atstovai neįtraukti į Vokietijos ir Šveicarijos mokamų išmokų Holokausto aukoms sąrašus.
Anksčiau dėl tokių pat priežasčių IBM buvo padavusios į teismą ir žydų organizacijos, tačiau ieškinys buvo atsiimtas baiminantis, kad tai sutrukdys Šveicarijai ir Vokietijai pasiekti susitarimą dėl kitų kompensacijų Holokausto aukoms reikalavimų.
Kaltindamos IBM bendradarbiavimu su Vokietijos nacistais čigonų organizacijos remiasi 2001 m. išleista Edwino Blacko knyga “IBM ir Holokaustas: strateginis nacistinės Vokietijos ir galingiausios JAV korporacijos aljansas”. Joje tvirtinama, kad IBM padalinys Ženevoje tiekė naciams skaičiavimo techniką, kuri paspartino masinį žydų ir čigonų naikinimą. Joje pateikiamas ir faktas, jog IBM įkūrėjas Thomas J. Watsonas 1937 m. Hitlerio buvo apdovanotas medaliu.
Tuo tarpu IBM atstovas spaudai Niujorke Brianas Doyle’as pareiškė, kad šis ieškinys neturi jokio pagrindo.