Aiškiaregius - į teisiamųjų suolą
Genadijus Skripka
Bažnyčia vienareikšmiškai pasisako prieš bet kokius burtus ir magiją. Jos nuomone, būrėjai, siekdami naudos sau, manipuliuoja žmonėmis. Jie suplaka į vieną du pasaulius: dvasinį ir fizinį. Kadangi dvasinis pasaulis kai kuriems yra nelabai suvokiamas, būrėjai tuo naudojasi, vaizduodami, kad sugeba žmogui atskleisti kažką tokio, priartinti jį prie paslapties. Paprasčiausia kortomis burianti moterytė skatina žmogų tikėti, jog likimas vis tiek nulemtas ir nebėra prasmės ką nors keisti ar stengtis. Taip atimamas pasitikėjimas savo galiomis.
Aišku, galima juokauti ir sakyti, kad Bažnyčia, smerkdama aiškiaregius, bijo konkurentų, tačiau iš tikrųjų visų tų žiniuonių veiklą būtina sutvarkyti.
Valdžia, skirtingai nuo Bažnyčios, visų aiškiaregių veiklą pateisina. Burtininkai, astrologai, magai veikia legaliai, moka valstybei mokesčius. Kitaip ir būti negali šalyje, kur vienu metu net prezidentas tikėjo magišku tualetiniu popieriumi, o pas jam būrusią aiškiaregę kelius žinojo ir kiti ne mažiau garbūs valdžios vyrai. Vėliau gyvenimas parodė, kad net jei užpakalį valysies užburtu popieriumi ir gersi nuo nelaimių įkrautą vandenį, gyvenimo negandų išvengti nepavyks. Kaip ir tam prezidentui, kuris buvo išverstas iš prezidento krėslo.
Vis dėlto ir toliau dalis lietuvių kiekvieną rytą pradeda horoskopų skaitymu, o politikai labiau pasitiki magų spėlionėmis, nei specialistų patarimais. Psichoterapeutai sako, kad tai savotiška priklausomybės forma. Tokius žmones, jei patys panorėtų reikėtų gydyti. O kol nesigydo, manykime, kad tai jų pačių reikalas - ar kišti pinigus "kortininkėms", ar pasitaupyti. Bet valstybė per įstatymus turėtų pareikalauti atsakomybės ir iš būrėjų, kitokių aiškiaregių. Jei sugedo šaldytuvas, kviečiame meistrą, kuris sutaiso įrenginį ir dar suteikia bent kelių mėnesių garantiją. Panašiai elgiasi ir kitų paslaugų tiekėjai.
Na o astrologai, ekstrasensai, burtininkai dirba be jokių garantijų. Jei mano miegamajame atsirado vaiduoklis ir aš už jo išvarymą ekstrasensui sumokėjau pinigus, tai šis turi garantuoti, kad tas vaiduoklis miegamojo durų nepravers bent jau pusmetį. O jei vaiduoklis sugrįš anksčiau, tai ekstrasensas turėtų grąžinti pinigus. Ir tai turėtų būti įteisinta įstatymu, kad nukentėjęs ar negavęs paslaugos klientas galėtų kreiptis į teismą.
Taip, beje, ir yra senosiose Europos valstybėse. Štai spauda plačiai rašė, kad Londone streikuoja mokytojai. Tomis pat dienomis protesto mitingus Londone buvo suruošę ir aiškiaregiai. Jie išėjo į gatves kaip tik dėl to, kad jų darbas buvo sulygintas su kitais materialiais darbais ir dabar, jei, pavyzdžiui, koks nors burtininkas per spiritizmo seansą neiškvies žadėtos dvasios, paslaugos užsakytojas jį gali net paduoti į teismą.
Afrikoje, kurią mes nuolat kritikuojame kaip neišsivysčiusią, yra dar griežčiau. Ten ne vienas burtininkas ar raganius yra galvą padėjęs. Štai ir šiomis dienomis Kongo policija jų pačių saugumui sulaikė 13 burtininkų, kuriuos žmonės apkaltino vyrų "pasididžiavimų" mažinimu. Miestuose kilo tikra panika. Ypač po to, kai per radiją buvo pranešta, kad autobusuose ir traukiniuose reikia saugotis pakeleivių auksiniais žiedais, kurie, kad ir per kelnes palietę, priverčia penius susitraukti arba išvis dingti. Peniai tapo lyg kokie įkaitai - vėliau už pinigus šamanai tuos daikčiukus sugrąžindavo atgal. Todėl nenuostabu, kad už tokį darbą gali ir nuketvirčiuoti. Kuris vyras sutiks, kad jo "daiktas" sumažėtų ar išnyktų? Kuri moteris po to priims tokį vyrą?
Visa laimė, kad mūsiškieji "šamanai" masiniais penių trumpinimais ar ilginimais neužsiima. Na, o tualetinis popierius kol kas pakenkė tik nuverstam prezidentui. Civilizuotoje šalyje jis turėtų teisę aiškiaregę jei ne nulinčiuoti, tai bent teisybės ieškoti teisme.