Vokiečiui teberūpi Lietuvos varguoliai
Irena ZUBRICKIENĖ
Vokietijos pilietis Gerhardas J. Karlas, ekonomistas ir teisininkas, neatsistebi, kaip sparčiai Lietuvoje didėja atotrūkis tarp turtingiausių ir vargingiausių šalies piliečių: vieni mėgaujasi atstatomais dvarais ir įkurtuvėmis pilyse, o kiti - net ir apniukusį dangų mato per skylėtą savo vargano būsto stogą...
Lietuvos varguolių geradariu, kovotoju su skurdu tituluojamas užsienietis jau beveik 15 metų keliauja per Lietuvą (pasirinkęs Marijampolės apskritį), traukdamas iš nevilties doras daugiavaikes šeimas, ir tai daro nelaukdamas jokio atlygio. Žinoma, Lietuvos valdininkai geradariui atsidėkoja - tai "Gerumo sparną", tai kokiu medaliu apdovanoti rekomenduoja. Štai paskutinįkart ponas Karlas, per savo misiją atvykęs į Lietuvą 50-ąjį kartą, buvo pagerbtas Kazlų Rūdos miesto šventėje - čia jam viešai suteiktas Kazlų Rūdos nusipelniusio garbės piliečio vardas.
G. J. Karlas neslepia, kad pats geriausias jo darbų Lietuvoje įvertinimas būtų vietos valdžios atstovų ir turtingų žmonių, verslininkų dėmesys skurstančioms daugiavaikėms šeimoms. Mat ir savo lėšų, ir užsienyje rėmėjų suaukotų (ir toliau aukojamų) pinigų "kapšas" nėra beribis - bendraminčių lietuvių, galinčių prisidėti, indėlis visada būtų reikalingas. Tik tokių savanorių rėmėjų Lietuvoje G. J. Karlui, jau išgarsintam geradariui, vis dar nesiseka surasti: arba turtingieji pagalbą teikia tyliai, nesiviešindami, arba turi svarbesnių planų ir varguoliais visiškai nesidomi. Tačiau vokietis per pastarąjį vizitą Marijampolėje tikino nenuleisiąs rankų - nepavargsiąs dar paieškoti. Jis susitiko su keliais Suvalkijos verslininkais, numatė panašių susitikimų. Esą didžiausias nusivylimas jį apimtų, jeigu bendraminčių vis dėlto nepavyktų surasti.
G. J. Karlo jubiliejinio vizito į Marijampolę proga paskaičiuota, kad šioje apskrityje geradario dėmesio jau sulaukė 48 šeimos, auginančios per 300 vaikų. Daugumai padovanoti namai, kitiems padėta juos kapitališkai suremontuoti, rekonstruoti. Ši pagalba, arba dovana, įvertinta pinigais, siekia apie 1,5 milijono litų.
Atsisveikindamas su kiekviena šeima, kuriai padėjo įsikurti naujame name, G. J. Karlas visada dovanoja jai Bibliją ir primena, kad pagalbos sulaukę žmonės toliau turės gyventi padedami Dievo. Su laimingaisiais vokietis atsisveikina kaip su giminaičiais, nes būna lankęsis pas juos po keletą kartų. Svečią lydintys valdininkai stebisi, kad garbus žmogus, "užsukęs" reikalus, galėdamas kontrolę patikėti savo pavaldiniams, mėgsta viską žinoti ir matyti pats, todėl atvažiauoja, neretai duoda šeimoms praktinių patarimų, kartais tėviškai nusistebi, kodėl neįvykdyta viena ar kita užduotėlė.
Dosnusis užsienietis žino ne vieną atvejį Marijampolės apskrityje, kai jo dovanotas namas vėliau, kaip sakoma, nuėjo šuniui ant uodegos, tačiau tokie faktai dar neužrūstino geradario ir jo misijos nesustabdė. Atvirkščiai: kartą vokietis yra prasitaręs, kad galbūt net ir jis, susidūręs su neišsprendžiama skurdo problema, kokią radęs Lietuvoje, ko gero, širdgėlą skandintų alkoholio laše...
Su viešosios įstaigos "Solidarity" vadovu G. J. Karlu bendraujantieji teigia, kad jis - šiltas ir paprastas žmogus. Lankydamas Lietuvos šeimas, kartais jis pats fotografuoja sutiktus nelaimėlius, užfiksuoja jų besikeičiančias nuotaikas ir visa tai nuveža į Vokietiją parodyti savo rėmėjams, kad šie įsivaizduotų, kur ir kam panaudojami jų pinigai.
G. J. Karlą Marijampolės apskrityje lydinčiųjų teigimu, dauguma apdovanotų šeimų nuoširdžiai padėkoja užsieniečiui už stebuklui prilygstančią dovaną: apsipila džiaugsmo ašaromis, net į kojas puola geradariui, randa gražių žodžių. Tačiau yra ir tokių, kurie padėkos arba nemoka išreikšti, arba yra įsitikinę, kad jiems privalu padėti, duoti, dovanoti. Užtat lydintys valdininkai nevengia paraginti apdovanotų šeimų vaikus, kad kuo geriau mokytųsi, išmoktų vokiečių kalbą ir galbūt po kokių 10 metų nuvyktų į Vokietiją, susirastų savo geradarį, dovanojusį šviesesnę vaikystę, ir padėkotų jam už tai.
- Veiksiu tol, kol Dievas to norės ir duos priemonių mano idėjoms įgyvendinti, - per savo 50-ąjį vizitą Marijampolėje sakė kuklus, dėmesio nereikalaujantis G. J. Karlas.
Virginijos SAMUOLIENĖS nuotr.:
- G. J. Karlas (dešinėje) ir laiminga daugiavaikės Kazlų Rūdos gyventojos Danutės Grikietytės šeima
- Įkurtuvių džiaugsmui G. J. Karlas palaimino ir Sangrūdoje įsikursiančios Daivos Dilbienės naujuosius namus