Aš pasiūsiu batukus tau...
Aurelija JARUŠEVIČIŪTĖ
Mes, moterys, turbūt kiekviena savo spintoje rasime batukus, kurie labai gražūs ir mieli akiai. Tačiau pakilojusios ir giliai atsidususios, vėl padedame juos į spintą - labai jau jie nepatogūs. Dailių ir patogių batų paieška parduotuvėse dažnai būna nesėkminga. O jei dar ir pėda nestandartinė, tai tenka ieškotis meistro, galinčio pasiūti dailią ir patogią avalynę.
Kaunietės tokį meistrą turi. Avalynės meistras ir dizaineris Boleslovas Kazakevičius jau ne vieną dešimtmetį apauna ne tik miesto moteris ir vyrus - jo paslaugomis naudojasi ir nemažai visos šalies įžymybių - tai krepšininkai broliai Kšyštofas ir Darjušas Lavrinovičiai, Robertas ir Artūras Javtokai, dainininkė Gintarė Karaliūnaitė, Egidijus Sipavičius, kiti šou pasaulio žmonės ar verslininkai iš Vilniaus, Klaipėdos ir kitų miestų. Tie, kurie nori avėti ne tik patogius, bet ir savo dizainu išsiskiriančius batus.
- Avalynę siuvame ne tik įžymybėms, - sako Boleslovas, petys į petį dirbantis kartu su savo bendraminčiu ir dešiniąja ranka, ilgamečiu "Raudonojo Spalio" (dabartinė "Lituanika") avalynės fabriko pavyzdinės avalynės (avalynė, kuri buvo gaminama tik tuometinėms meno taryboms) meistru Vladu Gutausku. - Pas mus avalynę užsisako ir nuotakos, ir pensininkės, ir verslininkės - visos ir visi, kurie nori avėti kokybišką ir išskirtinę avalynę. Arba kai parduotuvėse neranda savo dydžio ar apimčių batų ar aulinukų.
Dar sovietmečiu B. Kazakevičius dirbo avalynės ateljė, kuri priklausė siuvo batus aukštiems karininkams. Žinoma, turėjo ir savų klienčių ratą, kurias palepindavo sukūręs joms įdomaus dizaino batus.
- Tuomet ir žaliavos pasirinkimo didelio nebuvo. Nacionalinė spalva buvo juoda, - juokiasi dizaineris. - Šiek tiek geresnės kokybės odų gaudavom iš tuometinio Rygos odų fabriko "Kosmosas". Ypač zomšas jų buvo kokybiškas. Tai Kauno ponias ir pamalonindavome. Dabar dirbti yra žymiai įdomiau. Turime tiekėjų, kurie važinėja į parodas ir iš ten atveža, kad ir ne po didelį gabalėlį, tarkim, stručio, smauglio, gyvatės ar ponio odos. Kadangi gaminam pagal individualius užsakymus, tai, žiūrėk, viena dvi poros ir išeina iš tokios egzotiškos žaliavos. O jei dar modelį gerą sugalvoji...
B. Kazakevičius didelės patirties įgijo ir gerą dešimtmetį besidarbuodamas tuometiniame Kauno valstybiniame dramos teatre. Jam teko apauti spektaklių "Mėlyni žirgai raudonoje pievoje", "Kaligulos" ir kitų personažus.
- Nors dailininkai ir pateikdavo eskizus, tekdavo perversti šūsnį literatūros, "pačiupinėti" ne vieną iš senų laikų atkeliavusį batą - juk tai kitos epochos stilius, - sako Boleslovas.
Dizainerio pagaminta avalynė nėra pigi, tačiau tie, kurie sykį įsigijo B. Kazakevičiaus pagamintus batus, grįžta pas jį ir vėl. Nes čia grožis suderinamas su patogumu. O ir avalynės modelių meistras gali pasiūlyti kokių tik užsakovas pageidauja: smailianosių ir aukštakulnių, ilgaaulių ir pilnapadžių.
- Vienetinė gamyba niekada nebuvo pigi, - sako meistras. - Dirbam tik su natūraliomis medžiagomis. O be to, kiekvienai porai batų turi pagaminti kurpalį - juk skiriasi ne tik bato priekis - jis gali būti smailus, bukas apvalus ir kitoks, priklausomai, kokie mados vėjai pučia - bet ir pakulnė, pėdos apimtis. O kur dar lekalų gamyba, spalvų parinkimas, na ir visos kitos subtilybės, norint pagaminti dailią ir patogią avalynę.