• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

MP3 su erdvinio garso efektu, MMS žinutės į fiksuoto ryšio telefonus, skysto kuro talpos nešiojamiesiems kompiuteriams - tik dalis “CeBIT’ pristatytų technologijų, kurios šiandien dar atrodo egzotiškai.

REKLAMA
REKLAMA

Fraunhoferio institutas (http://www.fraunhofer.de), kuriame buvo sukurtas MP3 garso suglaudinimo formatas, Hanoveryje pristatė naują savo technologiją “MP3 Surround”, papildančią koduojamus failus erdviniu muzikos skambesio efektu. MP3 suderinamumą su 3D garsu Fraunhoferio institutas parengė bendradarbiaudamas su bendrove “Agere Systems” (www.agere.com).

REKLAMA

Koduojant garso srautą į MP3 formatą iš signalo pašalinama “perteklinė” informacija - ta, kurios negirdi žmogaus ausis. Tai leidžia beveik neprarandant kokybės sumažinti failą iki maždaug 10 kartų. Tačiau norint atkurti erdvinį skambesį reikia papildomų garso kanalų, kurie labai padidintų suglaudinto failo dydį. Fraunhoferio institutas ir “Agere Systems” šią problemą išsprendė papildydami koduojamą failą informacija apie pagrindinio garso takelio erdvinio skambesio charakteristikas. Jų sukurtas algoritmas suteikia galimybę atkurti erdvinį garsą naudojant palyginti nedidelius “MP3 Surround” failus. Jie bus suderinami su visais šiuo metu rinkoje esančiais ar anksčiau pagamintais MP3 grotuvais, tačiau erdvinį 5.1 kanalų garsą galės atkurti tik daugiakanalės garso sistemos. Pirmieji “MP3 Surround” technologijos programiniai produktai turėtų pasirodyti rinkoje liepos mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

Iliustruotomis MMS žinutėmis šiandien nieko nenustebinsi. Tačiau ką pasakytumėt gavę MMS į savo fiksuoto ryšio telefoną? “Siemens” (www.siemens.com) šiemet “CeBIT” parodoje išgriovė mobiliojo ir fiksuoto ryšio pasaulius skiriančią sieną: jos pristatytas bevielis telefonas “Gigaset SL740/SLX740 isdn” su spalviniu ekranu ir integruota vaizdo kamera yra pats pirmasis tokio pobūdžio fiksuoto ryšio telefonas istorijoje. Dabar net ir nesinaudojantys mobiliuoju ryšiu namų telefonu galės siųsti ir gauti “fiksuotų MMS” (fixed-line MMS), iki 640 simbolių SMS žinutes, praturtinti polifoninių skambučio melodijų kolekciją, keistis duomenimis su asmeniniu kompiuteriu pasinaudojant duomenų perdavimo kabeliu ir specialia programine įranga. Telefone yra galimybė susieti atmintyje įrašytus abonentų numerius su žmonių nuotraukomis, kad kam nors iš jų paskambinus ekrane būtų parodyta atitinkama fotografija, įdiegta su “Outlook” sinchronizuojamo kalendoriaus ir priminimų funkcija. Europos rinkoje “Gigaset SL740/SLX740 isdn” pasirodys balandžio mėnesį, nei orientacinė jo kaina, nei išsamesnės techninės charakteristikos dar neskelbiamos. Pirmasis komercinis fiksuoto ryšio MMS technologijos produktas atveria kelią visai eilei naujų paslaugų, kurias galės teikti fiksuoto ryšio operatoriai. Berne įsikūrusi asociacija “F-MMS Forum” (www.fixedlinemms.org), vienijanti daugiau nei 40 gamintojų ir operatorių iš viso pasaulio, birželio mėnesį rengia konferenciją, kurios metu bus “gyvai” pademonstruota, kaip veikia fiksuotų MMS paslauga.

“Toshiba” - viena iš pasaulyje pirmaujančių bendrovių skysto kuro elementų technologijos srityje. Į Hanoverį ji atsivežė prototipinį DMFC (Direct Methanol Fuel Cell) elemento pavyzdį, kuris maitino “Portege M100” nešiojamąjį kompiuterį. DMFC kuro “bakas” susideda iš dviejų membrana (kuri atlieka katalizatoriaus funkciją) atskirtų deguonies ir vandeninio metanolio tirpalo sekcijų. Viena iš jų veikia kaip anodas, kita - kaip katodas. Vykstant elektrocheminei reakcijai su anodu metanolio elektronai sukuria elektros srovę, o su deguonimi besijungiantys protonai - vandenį. Paprastai skysto kuro elementuose naudojamas 3-6 proc. metanolio tirpalas, tačiau “Toshiba” inžinieriams pavyko padidinti jo koncentraciją. Dėl to išaugo ir elemento talpa: “CeBIT” demonstruotas DMFC prototipas gali užtikrinti 5 kartus ilgesnį nešiojamojo kompiuterio veikimą, nei naudojant tokio pat dydžio ličio jonų akumuliatorių. Be to, “įdarbinę” šalutinį reakcijos produktą - vandenį (juo skiedžiamas metanolis), “Toshiba” specialistai dešimtadaliu sumažino metanoliui skirtą rezervuarą, nes buvo galima padidinti jo koncentraciją. Tačiau kada bus pradėta masinė tokių elementų gamyba, kol kas nežinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų