Remigijus RAINYS
Šiemet Kaune jau apvogtas 271 gyvenamasis būstas. Tai 33 daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Kauno vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo tarnybos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus viršininkas Saulius Karosevičius pastebėjo, kad vagysčių iš butų skaičius gerokai išauga vasarą. Daugiausia butų Kaune apvagiama Žaliakalnio ir Dainavos policijos komisariatų aptarnaujamose teritorijose. Tai nenuostabu, nes būtent čia sukoncentruoti miegamieji kvartalai ir pristatyta daugiausia daugiabučių namų. Ramiausia miesto dalis - Panemunės policijos komisariato prižiūrima teritorija, nes čia daugiausia žmonių gyvena individualiuose namuose ir kaimynai nuo seno pažįsta vienas kitą, kiekvienas svetimas užklydėlis būtinai atkreipia kieno nors dėmesį. Todėl ilgesniam laikui išvykstant pats pigiausias ir racionaliausias būdas apsisaugoti nuo vagysčių - saugi kaimynystė. Visiškai nebūtina kaimynams palikti savo buto raktus - užtenka jų paprašyti, kad kartkartėmis žvilgterėtų, ar koks įtartinas tipas nesisukioja apie jūsų buto duris, o pastebėję ką nors neįprasto būtinai paskambintų jums.
Kiek brangesni, tačiau šiuo metu patys saugiausi būdai apsisaugoti nuo nekviestų svečių - tai signalizacija ir šarvuotos durys su patikimais užraktais. Net ir įveikę sudėtingus užraktus bei vidun patekę nusikaltėliai, aptikę bute veikiančią signalizaciją, paprastai kuo greičiau sprunka šalin. Nebloga priemonė ir patikimos laiptinių durys. Kuo daugiau name gyventojų, tuo pigiau kainuoja įsitaisyti rakinamas ar koduotas laiptinės duris, kurios gerokai sumažina vagysčių iš butų galimybę. Nemažai firmų siūlo patikimus kodinius užraktus, kurie veikia elektromagnetiniu principu. Sudėtingesnius laiptinių durų užraktus, vaizdo kameras prie durų ir net užrakinamus kiemus jau įsirengė kelios saugios kaimynystės principus propaguojančios Aukštųjų Šančių gyventojų bendrijos ir rezultatai jau pastebimi.
Nors ne veltui sakoma, kad nuo patyrusio vagies apsisaugoti neįmanoma, tačiau dar neretai informacija nusikaltėliams "nuteka" iš pačių gyventojų ar jų artimųjų. Nemažai vagišiai sužino iš vaikų, kurie nevengia girtis draugams tėvų pajamomis, naujai įsigytais daiktais ar būsimomis ilgalaikėmis išvykomis. Todėl būtina perspėti atžalas, kad jos garsiai nesigirtų visais šiais dalykais. Jeigu vis dėlto sugrįžę į namus savo būstą radote apvogtą, policijos