Būsimųjų Europos Sąjungos (ES) narių gyventojai palankiau nei dabartiniai ES piliečiai vertina JAV politiką, parodė visuomenės apklausa, kurios rezultatai paskelbti antradienį (07.22).
Tačiau Europos Komisija (EK) pažymėjo, kad jos Eurobarometro apklausa paneigė JAV gynybos sekretoriaus Donaldo Rumsfeldo (Donaldo Ramsfeldo) išdėstytą nuomonę, kad žemynas yra pasidalijęs į "senąją" ir "naująją" Europas.
Tiek dabartinėse, tiek būsimosiose ES narėse žmonių, nepalankiai vertinančių JAV vaidmenį užtikrinant taiką pasaulyje, yra daugiau nei tų, kurie šį vaidmenį vertina teigiamai.
Anksčiau šiais metais, dar prieš Irako karą, daugumos šalių kandidačių vyriausybės parėmė JAV karinius veiksmus, o D. Rumsfeldas gyrė jas kaip "naująją Europą", kuriai priešpriešino Prancūzijos ir Vokietijos vadovaujamą opoziciją karui - "senąją Europą".
EK atstovas spaudai Reijo Kemppinenas (Reijas Kempinenas) per spaudos konferenciją sakė: "Pasaulis visame žemyne vertinamas panašiai - tai įrodo, kad mintis apie padalijimą į senąją ir naująją Europą yra neteisinga".
Tačiau tyrimas taip pat parodė, kad žmonių požiūris į Jungtines Valstijas dabartinėse ES narėse yra gerokai negatyvesnis nei 10-yje šalių kandidačių, kurios į Sąjungą turi įstoti kitų metų gegužę.
45 proc. būsimųjų ES piliečių mano, kad Amerika pasaulyje vaidina neigiamą vaidmenį. Priešingai mano 35 proc. šalių kandidačių gyventojų.
Dabartinėse 15-oje ES valstybių 58 proc. žmonių Jungtinių Valstijų vaidmenį pasaulyje vertina neigiamai, o 23 proc. - teigiamai.
Daugiau kaip du trečdaliai visų šalių piliečių, nesvarbu, kokią poziciją dėl Irako karo yra užėmusios tų šalių vyriausybės, norėtų, kad ES užsienio politika nepriklausytų nuo JAV politikos.
Be to, visose dabartinėse ir būsimosiose narėse, išskyrus Maltą, daugiau kaip 70 proc. apklaustų žmonių mano, kad kilus kokiai nors tarptautinei krizei Europa turėtų susitarti dėl bendros pozicijos.
Maždaug 28,4 tūkst. Europos šalių piliečių buvo apklausti kovo-gegužės mėnesiais.
"Reuters"-BNS