Neseniai "Akistata" parašė, jog labai paprasta tyliai prisijungti prie įprasto laidinio telefono linijos, bei tai, kad mobiliojo ryšio telefonai apskritai idealūs šnipinėjimo įrankiai. Šįkart smalsiausieji sužinos, kaip žmonių pokalbiai paklausomi "blakėmis" - nelegaliai įrengtais miniatiūriniais siųstuvėliais bei miniatiūrinėmis vaizdo kameromis. Pasirodo, apsisaugoti nuo svetimų akių ir ausų praktiškai neįmanoma.
Diktorius neskaitė žinių
1996-aisiais vienas Šiaulių universiteto Fizikos fakulteto studentas radijo mėgėjas, gyvenęs netoli Šiaulių savivaldybės, sukiojo savo radijo imtuvo rankenėlę. Suradęs negirdėtą negarsią radijo stotį jaunuolis ėmė klausytis žinių, nes kalbėtojo balsas buvo girdėtas. Po kelių minučių klausytojas nustebo - diktorius visai neskaitė žinių, o padrikai kalbėjo apie kažkokius reikalus, vis kartodamas žodį "savivaldybė". Tuomet studentas pažino, jog kalba jo buvęs dėstytojas Alfredas Lankauskas, tais metais ėjęs Šiaulių mero pareigas, ir tai visai ne nauja radijo stotis, o netyčia sugautas pasiklausymo įrangos, vadinamosios "blakės", mero kabinete transliacijos dažnis! Studentas nedelsdamas nuskubėjo pas merą, o šis iškvietė policijos specialiąją tarnybą iš Vilniaus. Specialistai atlėkė su visa aparatūra ir... nė velnio nerado. Nors siųstuvėlio savininkas nebuvo labai protingas įrengęs aiškiai per galingą "blakę", bet buvo bent greitas ir spėjo siųstuvą nepastebėtas išnešti anksčiau nei atvyko specialistai.
"Blakė" suėdė širdį
Užtai buvęs Panevėžio meras Valdemaras Jakštas savo kolekcijoje turi pagautą "blakę", kuri 2002-ųjų rudenį aptikta priklijuota jo kabinete po žurnaliniu staliuku. Panevėžyje "blakės" bangos nebuvo išgirstos. Patikrinti miesto valdžios kabinetus sumanė savivaldybės administratorius socialdemokratas Vytautas Steponas Buterlevičius, kuriam kilo įtarimų, kad jau kuris laikas iš savivaldybės paslaptingai nuteka informacija. Patikrinti meriją administratorius pakvietė Vilniaus saugos tarnybos "Arentalis" specialistus. Šie atsivežė specialų imtuvą, kuris iš karto parodė, jog V. Jakšto kabinete yra siųstuvas. Pasisukus į patalpos vidurį "blakės" signalas stiprėjo. Apžiūrėję žurnalinį staliuką saugos tarnybos darbuotojai po juo rado priklijuotą veikiančią "blakę". Kilo skandalas. Žinoma, niekas neprisipažino šnipinėjęs merą, o netiesiogiai nukentėjo... "blakės" paieškų iniciatorius V. S. Buterlevičius. Po kelių dienų administratorius buvo pakviestas į Aukštaitijos televizijos laidą, kurioje sutiko papasakoti apie radinį bei šnipinėjimą. Vos atsakęs į porą klausimų pačioje laidos pradžioje administratorius sukniubo ir buvo skubiai išvežtas į ligoninės reanimaciją - širdies priepuolis. Nukentėjo ir "blakę" radusi saugos tarnyba - ją užgriuvo komisijos iš įvairių teisėsaugos institucijų.
Ne saugo, o seka
Įstatymas įrengti pasiklausymo siųstuvą leidžia tik operatyvinės tarnybos pareigūnams ir tik gavus teismo sankciją. Deja, patys kriminalistai "blakes" nusikaltėliams įtaiso gana retai. Žymiai dažniau slapta pasiklausymo aparatūra naudojama nelegaliai ekonominiam šnipinėjimui, nes versle informacija vaidina lemiamą vaidmenį. Paprasčiau kalbant, sužinosi - uždirbsi. Neabejojama, kad "blakės" merų kabinetuose irgi buvo skirtos sužinoti, ką ir už kiek savivaldybė žada pirkti ar kokias ruošiasi užsakyti paslaugas ir, svarbiausia, kas už tai prašo mažiausią kainą.
Neseniai "blakės" pradėjo ne tik matyti bet ir girdėti
- Kartą svarbią ataskaitą pabaigiau likus pusvalandžiui iki darbo dienos pabaigos, - korespondentui pasakojo vieno stambaus prekybos tinklo vidutinės grandies darbuotojas. - Dirbau pirmąsias dienas, todėl nenorėjau pasirodyti esąs mėgėjas prieš laiką dingti iš darbo. Įsijungiau kompiuteryje žaidimą ir ėmiau dėlioti kortas. Suskambo telefonas, skyriaus vadovas pasiteiravo, ką veikiu. Nesusimąstydamas pamelavau, jog baigiu rašyti ataskaitą. "Kortomis?" paklausė viršininkas. Susigūžiau, nes įkliuvau meluodamas, o svarbiausia - supratau, kad visą laiką buvau slapta stebimas. Vėliau išsiaiškinau, jog esu filmuojamas mikroskopine vaizdo kamera, įrengta palubėje judesio daviklyje. Na ir jausmas - maniau, kad buvau daviklio saugomas, o pasirodo - stebimas!
Nepažįstami nekalba
Korespondentas užsuko į pirmą pasitaikiusią radijo detalių parduotuvę, kurioje rado legaliai po 170 -300 litų parduodamų mikroskopinių vaizdo filmavimo kamerų. Pati kamera telpa į degtukų dėžutę, objektyvo akutė - vos 1-2 milimetrų skersmens, tad tokia kamera gali būti lengvai paslėpta praktiškai bet kurioje patalpos vietoje. Pardavėjas paaiškino, kad tai gana paklausi prekė.
- Kas prijungtų? Kreipkitės pas kokį nors inžinierių, o dar geriau - į saugos tarnybą.
Žurnalistas kreipėsi į porą. Tikriausiai nieko nebūtų sužinojęs, tačiau antrojoje rado pažįstamą bičiulį, kuris sutiko pasidalinti kai kuriomis profesinėmis paslaptimis. Kalbėti vyras sutiko su sąlyga, kad nebus paskelbta jo pavardė ir darbovietė. Pasirodo, saugos tarnybose dirba daug buvusių operatyvinių darbuotojų, kurie neretai už pinigus imasi pažeisti įstatymą ir sumontuoti "blakę" ar slaptą vaizdo kamerą.
Matyti brangiau nei girdėti
- Informacija valdo ir biznį, ir politiką, - porino specialistas. - Kaip man sužinoti, ar mano partneris, valdantis mūsų įmonės stambią akcijų dalį, nesukčiauja? Kaip išsklaidyti įtarimus, kad jis dalies apyvartos nenusuka sau į kišenę? Kaip patikrinti, ar naujai priimamas darbuotojas lojalus? Jis juk prieš tai dirbo pas konkurentus, gal jis jų šnipas? Į visus šiuos ir panašius klausimus gali padėti atsakyti girdinti ar matanti "blakė". Verslininkai vienas iš kito sužino, jog mes galime įmontuoti "blakę", ir neoficialiai kreipiasi. Aš "blakių" užsakau pas vietinį bedarbį inžinierių, jis man jų jau per tuziną sulitavo. Nors siųstuvėlis man kainuoja, tarkim, iki 100 litų, už jo montavimą imu iki 300 - dirbti juk tenka naktį arba savaitgaliais. Tai - provincijos kainos. Sostinėje, žinoma, viskas kone dvigubai brangiau. Vaizdo kamera dukart brangesnė už namų darbo "blakę", be to, paprastai iš jos reikia nuvesti laidus į kitoje patalpoje stovintį vaizdo magnetofoną, todėl už šią paslaugą visi prašo iki 1 000 litų. "Blakę" ir slaptą vaizdo kamerą galima įrengti praktiškai bet kur, tačiau pasiklausymo įranga dažniausiai montuojama ten, kur yra elektros srovė - šviestuvuose, elektros lizduose, jungikliuose. Taip yra dėl to, kad "blakei" nereiktų kas kelios dienos keisti baterijų. Vaizdo kameroms vieta parenkama taip, kad objektyvas aprėptų norimą vietą. Jos paprastai slepiamos sieniniuose laikrodžiuose, lentynose, labai dažnai - palubėje kampe sumontuotuose butaforiniuose judesio davikliuose.
Diktofoną pavertė "blake"
Pasak specialisto, pasiklausymo įrangos montuotojai noriai imasi surasti ir svetimų įrengtą pasiklausymo įrangą ar vaizdo kamerą. Tam tereikia turėti specializuotą plataus dažnių diapazono imtuvą. Paieška trunka gana trumpai, tačiau už vieno kambario patikrinimą imama apie 100 litų, nes imtuvai nepigūs. Pasakotojas kalbėjo, jog komisijos be reikalo užsipuolė saugos tarnybą "Arentalis" - įstatymai nedraudžia turėti jokių imtuvų, negalima naudoti tik radijo bangas spinduliuojančių prietaisų.
Specialistas neužmiršo pridurti, kad visgi patikimiausia apsauga - nekalbėti ko nereikia ir nesielgti nederamai. Jis juokdamasis prisiminė, kaip pas jį buvo užsukusi vidutinio amžiaus moteris. Ji įtarinėjo, kad jos vyras, prekių išvežiotojas, į namus vedžiojasi meilužę, o ji dirba pardavėja ir negali lakstyti namo tikrinti savo miegamojo. Moteriškė būdama savo parduotuvėje norėjo girdėti, kas vyksta namuose. Specialistas sako moteriškei padėti negalėjęs. Ne todėl, kad būtų bodėjęsis asmeninėmis problemomis. Paprasčiausiai pardavėjai "blakė" buvo ne pagal kišenę, tad ji nusiminusi išėjo.
"Blakės" suėda ir prezidentus
- Po pusmečio atsitiktinai gatvėje sutikęs tą pačią moterį pasiteiravau, kaip reikalai, - prisimena specialistas. - Ji nustebino atsakiusi, jog jau mėnuo kaip išsiskyrusi. Pasirodo, tai būta sumanios būtybės. Pamąsčiusi pardavėja "blake" pavertė paprasčiausią automatiškai nuo garso įsijungiantį diktofoną, kokių dabar pilnos parduotuvės. Kažkur pasiskolinusi diktofoną moteris rytą jį pakišdavo po lova, o vakarais užsidariusi vonioje klausydavosi įrašo. Dvi dienas juostelė šnypštė tuščia, na o trečią vakarą pardavėja žinojo ne tik vyro meilužės vardą, bet ir tai, kad prieš mylėdamiesi jie išgėrė šampano ir po to pusę valandos voliojosi lovoje.
Ką ten merai ar prekių išvežiotojai! Per "blakes" yra nukentėję net prezidentai. Buvęs JAV prezidentas, tuometinis Respublikonų partijos vadovas R. Niksonas 1974 metais atsistatydino įsibėgėjus apkaltai, kai buvo kaltinamas sąmokslu bei melu. Nušalindamas prokurorus R. Niksonas trukdė tirti skandalą, kuris kilo 1972-aisiais įkliuvus penkiems piliečiams, naktį įsilaužusiems į Demokratų partijos būstinę viešbutyje ir ten mėginusiems įrengti pasiklausymo aparatūrą. Įsilaužėliai, artimai susiję su R. Niksono perrinkimo komiteto lyderiais, tąkart buvo suimti nusikaltimo vietoje.
S. Stasaičio nuotr.
Naudoti "blakes" draudžia įstatymas, todėl jų parduotuvėse nenusipirksi. Už tai miniatiūrinių vaizdo kamerų - kiek nori. Ši kainuoja tik 174 litus.
(blake.jpg)