• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Be leidimo neik iš trobos

Rimantas VENCLOVAS

Sekmadienį Gamtos apsaugos inspekcijoje buvo gautas signalas, jog Prienų rajone, Nemune ties Pašventupio kaimu, pastebėti brakonieriai. Iš Kauno atvykę inspektoriai Saulius Bartašiūnas ir Jonas Ambrazevičius valtimi nuplaukė į upės vidurį ir rado brakonierių pastatytus tinklus. Palaukę keletą valandų, pastebėjo valtimi atplaukiančius du vyrus. Neblaivūs brakonieriai, išvydę inspektorius, staiga pasuko kranto link, kur jų laukė dar du vyrai. Iš paskos atplaukę S. Bartašiūnas ir J. Ambrazevičius ketverto buvo stipriai per galvas ir nugaras aptalžyti lazdomis. Kai pagalbon atskubėjo Kaišiadorių rajono gamtos apsaugos inspektorius Arvydas Grybauskas, mušeikos brakonieriai jau buvo spėję pasprukti.

REKLAMA
REKLAMA

Nukentėję visuomenininkai - gamtosaugininkai su korespondentu nebuvo linkę bendrauti, bet Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Alvydas Glinskis sutiko papasakoti apie gamtosaugininkų darbą, jo apimtis, rezultatus ir pavojus.

REKLAMA

- Ko jau ko, o pavojų gamtos apsaugos darbuotojų darbe tikrai netrūksta, sakė A. Glinskis. - Kiekvienas organizuojamas reidas (o jie rengiami kone kasdien) ar išvažiavimas pagal gautus signalus yra rizikingas, nes neretai sučiupti gamtos niokotojai būna neblaivūs, agresyviai nusiteikę ir, savaime suprantama, ginkluoti - šautuvais, peiliais, kirviais ar bent jau lazdomis. Labiausiai niekdariai susierzina išvydę, jog yra filmuojami ar fotografuojami. Išpuolių prieš gamtos apsaugos inspektorius pasitaiko gana dažnai. Štai praėjusio mėnesio pradžioje Kauno rajone ties Piliuona gamtos apsaugos inspektoriui Arvydui Grybauskui susidūrimas su dviem agresyviais brakonieriais vos nesibaigė tragiškai: jam į krūtinę buvo įremtas pistoletas. Sumanumo ir puikios profesinės orientacijos dėka pareigūnui pavyko iš piktavalių atimti pistoletą ir vieną iš jų sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA

Rumšiškėse (Kauno raj.) vyriausiasis valstybinis gamtosaugos inspektorius Artūras Kolupaika sulaikė du brakonierius, ketinusius žuvies prisigaudyti tinklais. Išgėręs vyras griebė nuo žemės peilį ir dūrė inspektoriui. Laimei, šiam pavyko išsisukti nuo peilio. Išpuolių būta ir prie Kauno hidroelektrinės, Zapyškyje, Jurbarko rajone ir kitur.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors gamtosaugininkų pareiga - rūpintis visa aplinka, visgi dažniausiai susiduriama su neleistinos žūklės mėgėjais.

Praeitais metais patvirtintose Mėgėjiškos žūklės taisyklėse nebeliko nuostatų, draudžiančių mėgėjišką žūklę kokiais nors įrankiais ar būdais. Žvejai mėgėjai gali žvejoti ištisus metus, pasirinkdami tokius įrankius, masalus ir vietas, kad nesugautų tuo metu draudžiamų žvejoti žuvų. Tačiau dažnai pasitaiko piliečių, kurie tų draudimų nepaiso.

REKLAMA

Etatiniai ir visuomeniniai inspektoriai kone kasdien vyksta į reidus. Sulaikoma ir išaiškinama daug pažeidėjų, iš jų konfiskuojami žvejybos ar medžioklės įrankiai ir priemonės, skiriamos nemažos baudos.

Vien birželio 3-9 dienomis Kauno regione išaiškinti 6 gamtos apsaugos įstatymų pažeidimo atvejai, konfiskuoti 7 statomi žvejybiniai tinklai, guminė valtis, pažeidėjams skirta daugiau nei 3000 litų administracinių baudų. Panaši statistika būna kiekviena savaitę.

REKLAMA

Mėgėjiškos žūklės taisyklių nesilaikymas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 25 iki 200 litų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimas, padarytas panaudojant draudžiamus žvejybos įrankius ar draudžiamu būdu (išskyrus elektros energijos, ultragarso, nuodingųjų ar sprogstamųjų medžiagų, sprogmenų bei kitų žuvų ar vandens gyvūnų masinio naikinimo būdų panaudojimą, nes už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė) - užtraukia baudą nuo 200 iki 700 litų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis pradedančių žvejų mėgėjų, planuodami praleisti laisvalaikį prie vandens telkinių, turėtų rūpintis leidimais žvejybai.

Vadovaujantis Mėgėjiškos žūklės įstatymo nuostatomis, visuose vandens telkiniuose žvejoti be mėgėjiškos žūklės leidimų, turėdami šią teisę patvirtinančius dokumentus, gali vaikai iki 16 metų ir pensininkai. Nemokamai žvejoti tik valstybiniuose vandens telkiniuose, kuriuose neišduotas leidimas naudoti žūklės plotus (nuo 2005 m. sausio 1 d. vandens telkinių nuoma mėgėjiškai žūklei pakeista į leidimus naudoti žūklės plotus), gali neįgalieji ir tie asmenys bei jų šeimos nariai, kurių žemė arba miško sklypas, priklausantys nuosavybės teise, ribojasi su valstybiniu vandens telkiniu. Visiems kitiems asmenims žvejoti mėgėjiškos žūklės įrankiais reikalingi leidimai. Neišnuomotuose vandens telkiniuose mėgėjiškos žūklės leidimus išduoda regionų aplinkos apsaugos departamentai ir valstybinių parkų direkcijos, privačiame vandens telkinyje mėgėjiškos žūklės leidimus išduoda vandens telkinio savininkas ir, jo pageidavimu, regionų aplinkos apsaugos departamentai.

REKLAMA

Žūklės leidimai išduodami taikant ne mažesnę kaip 50 proc. nuolaidą visuose vandens telkiniuose neįgaliesiems ir vietiniams gyventojams, gyvenantiems kaimuose, esančiuose ne toliau kaip už kilometro nuo vandens telkinio.

Mėgėjiškos žūklės leidimų kainos neišnuomotuose vandens telkiniuose ir vandens telkiniuose, į kuriuos neišduoti leidimai naudoti žūklės plotus: metams - 11 litų, mėnesiui - 3 litai, vienkartinis (parai) - 1 litas.

Privačiuose, išnuomotuose ir vandens telkiniuose, kuriuose išduotas leidimas naudoti žūklės plotą, maksimali žūklės leidimo kaina negali būti daugiau nei du kartus didesnė negu nustatyta valstybės rinkliava už atitinkamo laikotarpio mėgėjiškos žūklės leidimo valstybiniuose vandens telkiniuose, kuriuose neišduotas leidimas naudoti žūklės plotus, leidimo išdavimą: metams - 22 litai, mėnesiui - 6 litai, vienkartinis (parai) - 2 litai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų